Rabia Naz’ın Babası Bakan Soylu’yla Görüştü: Hâlâ İntiharla Üstü Örtülmeye Çalışılıyor

Şaban Vatan, Bakan Soylu ile görüşmesinin yaklaşık on dakika sürdüğünü ve ardından teftiş birimine yönlendirilerek olayın detaylarını anlattığını aktardı.

Giresun’un Eynesil ilçesinde 13 Nisan 2018’de evinin önünde yaralı bulunup kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan, bugün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştü.

bianet‘e konuşan Şaban Vatan, Bakan Soylu ile görüşmesinin yaklaşık on dakika sürdüğünü ve ardından teftiş birimine yönlendirilerek olayın detaylarını anlattığıın aktardı:

“Bakan Bey ile yaklaşık on dakikalık bir görüşme oldu. Daha sonra beni olayın daha geniş boyutta değerlendirilmesi, incelenmesi için Teftiş Kurulu Başkanlığı’na yönlendirdi.

“Çocuğumun ölümü için hep İntihar dendi. Bakan Bey’e çocuğumun bir hastalığı olduğu söylenmiş. Bana onu sordu. ‘Evet, vardı dedim.’ Çocuk hastalığını biliyor muydu?’, diye sordu. ‘Evet, biliyordu’ dedim. Böbrekte basit bir kist vardı. Doğumundan bir iki sene sonra anladık. O zamandan itibaren hemen müdahale edildi duruma. İdrar yolu enfeksiyonu oluşmuştu. Hatta olaydan altı ay evvel, doktor büyük bir durum yok artık, senede bir defa kontrol edilsin, takip edilsin dedi.

“Basit bir şey olduğu için bir etkisi olmadığını da biliyordu çocuk zaten. Çocuğun ölümünü bir şekilde intihar boyutuna getirmeye, üstünü örtmeye çalışıyorlar. Bu bilgileri Bakan Bey’e birileri veriyor tabi, başka yerlerden sunuluyor.”

Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda ise bir saate yakın bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Vatan şöyle devam etti:

“Aylardır uyku uyumadım”

“Oradaki görüşmemden tatmin oldum. Beni uzun uzun dinlediler, soruşturmayı dikkatlice yapacaklarını söylediler. Bildiğim her şeyi, tüm detayları anlattım. Olaydan 22 gün sonra, ben duruma uyandıktan sonraki şüpheli durumları, polislerin delil karartma durumlarını sundum. Onlar da araştırma sonunda sanırım bir bilgi sunacaklar.”

Olayın başından itibaren şüpheli olmasına karşın savcılığa sundukları hiç bir belgenin dikkate alınmadığını belirten Şaban Vatan son olarak şunları söyledi:

“Sonuna kadar çocuğumun davasının arkasındayım. Her ne durum olursa olsun… Kimin ne suçu varsa çekecek. Ben aylardır uyku uyumadım. Altı ay boyunca eşimi bekledim, çocuğum dışarı çıkamadı.”

Ne olmuştu?

Giresun’un Eynesil ilçesinde 13 Nisan 2018’de evinin önünde yaralı bulunup kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümüne ilişkin farklı iddialar gündeme gelmişti. Rabia Naz’ın ölümünün intihar ya da yüksek yerden düşme olduğu öne sürülürken baba Şaban Vatan ise kızına araba çarptığını ancak bu durumun üstünün örtüldüğünü iddia etmişti:

“Kızıma araba çarpmış ama geçirdiği çarpma ölümü ile sonuçlanacak kaza değil. Çarpanlar evimin yanına bırakarak teras kattan atlayıp intihar etmiş gibi bir hava vermeye çalıştılar. Kızım kan kaybından öldü” demişti.

Rabia Naz’ın intihar ettiği ileri sürülmüş, ancak baba Vatan kızının araba çarpması sonucu yaşamını yitirdiğini, AKP Giresun Milletvekili Nurettin Canikli’nin devreye girmesiyle olayın üstünün kapatıldığını iddia etmişti.

Baba, edindiği bilgelere göre Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu’nun yeğeninin kazayı gerçekleştirdiğini iddia etmişti.

Konuyla ilgili dün Giresun Başsavcılığı yaptığı açıklamada, Rabia Naz Vatan’ın ölümüyle ilgili soruşturmanın halen Görele Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sürdürülmekte olduğunu, olayın aydınlatılması ve delil araştırmasına devam edildiği belirtilmişti. (AÖ)

TIKLAYIN – Rabia Naz’ın Babası: Cinayetin Üstü Örtülüyor

Kaynak: Bianet.org

İlginizi çekebilir