ABD öncülüğündeki koalisyon da, Türkiye’nin Tel Abyad ve Kobani’ye yaptığı obüs atışlarına tepki olarak QSD’nin IŞİD’e karşı operasyonlarını durdurduğunu teyit etti

IŞİD ile Mücadele Koalisyonu da QSD’nin kararını teyit ederek, QSD’nin kararının ardındaki nedenin Türkiye’nin sınır ötesi saldırıları olduğunu kaydetti.

IŞİD’le Uluslararası Mücadele Kooalisyonu’nun ABD’li Sözcüsü Albay Sean Ryan, Türkiye’ye askeri çabalarını ABD ile “uyumlu hale getirme” çağrısını yaptı.

Albay Sean Ryan, Twitter’dan yaptığı duyuruda, “QSD, Türkiye’nin sınırötesi saldırılarına tepki olarak IŞİD’e karşı saldırı eylemlerini askıya aldı. Gerginliği düşürmek için hem Türkiye hem de QSD ile iletişim içindeyiz. Amaç, IŞİD’i yenmek için birlik içinde odaklanmamız” dedi.

OIR Spokesman

”The SDF temporarily suspended offensive actions against ISIS in response to cross border attacks by Turkey. We have been in communication w/both Turkey and the SDF to de-escalate the situation. Unity of focus on the defeat of ISIS is the Goal!”

“TÜRKİYE’Yİ ANLIYORUZ, KOALİSYONUN AMACI DEĞİŞMEDİ”

​Erbil merkezli Kurdistan24’e de demeç veren Albay Sean Ryan, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar bağlamında, tüm askeri ortakları ve koalisyon üyelerini çabalarını aralarında senkronize hale getirmeye teşvik ediyoruz ki, üyelerimizin güvenli şekilde faaliyette bulunmaya devam etmelerini garanti altına alabilelim. Türkiye’nin vatandaşlarının güvenliğine ilişkin endişelerini anlıyoruz. Bu arada koaliyonun amacı değişmemiştir: IŞİD’i kalıcı yenilgiye uğratmak, bunu sağlamanın en iyi yolu da birlikte çalışmak ve birlikte iletişim halinde olmaktır” dedi.

MSD ÇAĞRI YAPTI

QSD’nin siyasi kanadı Demokratik Suriye Meclisi’nin (MSD) Washington Büro Şefi Bassam İshak da koalisyon ve NATO’nun saldırıları durdurması için Türkiye’ye baskı uygulaması çağrısında bulundu. İshak, Afrin’in ardından Suriye’nin doğusunun da Türkiye’ye terk edilmemesine izin verilmemesi gerektiğini söyledi.  PYD’nin dış ilişkiler sorumlularından Abdülkerim Ömer ise Brüksel’de basın toplantısı düzenleyip aynı çağrılarda bulundu.

 

Kaynak : Artıgerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…