PYD Sözcüsü Salih Müslim, PKK Lideri Öcalan’ın ‘Türkiye’nin hassasiyetlerine duyarlı olunmalı’ çağrısını saygıyla karşıladıklarını söyledi. Türkiye ile bir araya gelebileceklerini belirten Müslim, bunun şartlarını sıraladı.

Avukatlarıyla 2 Mayıs’ta görüşen PKK Lideri Abdullah Öcalan ve İmralı’daki üç tutuklunun imzasını taşıyan metinde yer alan mesajlar birçok kesim tarafından dikkatle karşılandı. Özellikle mesajda yer alan, “İnanıyoruz ki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) kapsamında Suriye’deki sorunların çatışma kültüründen uzak durularak; içinde bulundukları konumun, durumun Suriye’nin bütünlüğü çerçevesinde Anayasal güvenceye kavuşturulmuş yerel demokrasi perspektifinde çözüme ulaştırılması amaçlanmalıdır. Bu bağlamda Türkiye’nin hassasiyetlerine de duyarlı olunmalıdır” mesajının yankıları bölgede sürüyor.

Kuzey ve Doğu Suriye’deki halklar Öcalan’ın mesajını sahiplenirken, Demokratik Birlik Partisi (PYD) Sözcüsü Salih Müslim, Öcalan’ın mesajı hakkında Mezopotamya Ajansı’na konuştu. Müslim, Öcalan’ın mesajının kendilerinin doğru yolda olduğunu gösterdiğini belirterek, hassasiyetlerin de karşılıklı saygıdan geçtiğini söyledi. Öcalan’ın görüşlerinin çok derin olduğunu belirten Müslim, Öcalan’ın özellikle Ortadoğu ve Suriye’yi iyi bildiğini, bu konudaki görüşlerinin kendileri için çok değerli olduğunu belirtti. Öcalan’ın söylediklerini pratikte gerçekleştirmeye çalıştıklarını, Suriye’nin bütünlüğünü anayasal bir temelde sağlayacak bir çözümden yana olduklarını vurgulayan Müslim, kendi bölgelerinin statüsünü resmiyete kavuşturmak istediklerini kaydetti. Bu kadar büyük bedellerle elde ettikleri topraklarından kolay kolay vazgeçmeyeceklerinin altını çizen Müslim, “Sayın Öcalan’ın söylemleri bize moral verdi” dedi.

Salih Müslim

‘Hassasiyet karşılıklıdır’

Hiçbir zaman Türkiye için tehdit oluşturmadıklarının altını çizen Müslim, şöyle konuştu: “Türkiye’nin topraklarına ya da içişlerine karışmadık. Öcalan’ın ‘Türkiye’nin hassasiyetleri’ dediği şeyleri biz de saygıyla karşılıyoruz. Hiçbir zaman tehdit olmadık. O da bizim için bir duyarlılık noktasıydı. Ama gerçeklerde biraz farklı bir yön de var. Bizim bölgelere saldıran çetelerin geçişi hep Türkiye üzerinden oldu. Sistemimizi oluşturduktan beri her türlü tehdide maruz kaldık. Söylemleriyle buradaki sistemi terörize etmeye çalışıyorlar. Bütün bu yaklaşımlar öbür taraftan geliyor. Umuyoruz ki onlar da Sayın Öcalan’ın bu talebine saygı gösterirler. O zaman biraz daha kolay anlaşabiliriz. Hassasiyet denilen şey karşılıklı saygıdır.”

‘Afrin’den çekilmeliler’

Türkiye ile bir araya gelebileceklerini, ancak bazı durumların netliğe kavuşması gerektiğine dikkat çeken Müslim, bunun Afrin’in durumu ve kendilerine dönük tehditler olduğuna işaret etti. Bunları es geçemeyeceklerini belirten Müslim, şöyle devam etti: “Afrin’in üzerinden geçemeyiz. Bir taraftan hem terörize ediyor hem de işgal ediyor. Hem DSG hem de DSM (Demokratik Suriye Meclisi) bunu dile getirdi. Eğer gerçekten bir çözüm istiyorlarsa, Afrin’den çekilmeleri gerekiyor. Çetelerin çekilip, Afrin’in eski durumuna getirilmesi lazım. Tehditlerinden vazgeçmeliler. Kürt düşmanlığını bırakmalılar. Bu temelde birbirimize yaklaşabiliriz.”

‘Diyalog kanalı açılmalı’

Kürt sorununun Ortadoğu’da birçok çevreyi ilgilendirdiğini dile getiren Müslim, şu ifadeleri kullandı: “Elbette Kuzey ve Doğu Suriye ile Türkiye’deki durumun birbirinden farklılıkları var. Burası Güney Kürdistan’a benzemiyor. Koşulları da farklıdır. Sultan’ın planları biraz farklı işliyor. İşte ikide bir çıkıp, ‘Biz orada yaptığımız hatayı bir daha yapmayız’ söylemini tekrarlıyorlar. Her parçada en büyük engel Türkiye’dir. Dolayısıyla Türkiye kendi içindeki Kürt sorununu çözseydi bize bu kadar düşmanlık etmezdi. Farklı farklı ya da ayrı ayrı çözüm yolları geliştirilebilir ama sonunda aynı kapıya çıkıyor. Orada siyasi diyalog kanallarının açılması elbette burada olumlu bir hava yaratır.”

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…