PYD Sözcüsü Müslim: Hiçbir devlete saldırı girişimimiz olmadı ve asla düşmanlığı kabul etmedik.

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Sözcüsü Salih Müslim, Ortadoğu ve Suriye’de çözüm için PKK lideri Abdullah Öcalan’ın pozitif rolünün göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

Abdullah Öcalan’ın avukatları, 22 Mayıs günü müvekkilleriyle yaptığı görüşmenin ayrıntılarını 26 Mayıs günü İstanbul’da düzenledikleri basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu.

Açıklamada, Öcalan’ın açlık grevi ve ölüm oruçlarının kendi nezdinde amacına ulaştığını ve eğer imkan olursa Suriye’deki sorunların çözümü için rol oynayabileceğini söylediği duyuruldu.

Öcalan, avukatları aracılığıyla gönderdiği mesajında imkan olursa Suriye’nin bütünlüğü içinde Kürt sorunu dahil Suriye’nin tüm sorunları konusunda pozitif rol oynayacağını söyledi. Öcalan ayrıca kendi düşüncelerinin ve çözüm önerilerinin Suriye’nin sorunlarını çözeceğini, Kürtlerin ve diğer toplulukların temel haklarının anayasal güvenceye alınmasının zorunluluğunu da özellikle vurguladı.

Öcalan’ın Suriye’ye ilişkin mesajlarını değerlendiren PYD Sözcüsü Salih Müslim, “Önder Apo’nun Suriye ve Ortadoğu’da olumlu rol oynaması bizim de isteğimiz” dedi. Konuşmasına Leyla Güven öncülüğündeki açlık grevleri ve ölüm oruçlarına değinerek başlayan Salih Müslim, böylesi bir direnişin tarihte eşine az rastlanır türden olduğunu vurgulayarak, “Bu direniş, Türkiye’nin kendi yasalarına uymasını sağladı” dedi.

ANHA’dan Mûrada Kenda ve Rapêrîn Tehlo’ya konuşan Salih Müslim, şöyle devam etti:

“Önder Apo’nun paradigması, Ortadoğu halkları için bir mirastır. Ortadoğu halkları bu nedenle Önder Apo’yu ‘Halkların Önderi’ olarak tanımlıyor. Biz de Önder Apo’nun paradigmasının izindeyiz. Bu mirasın korunması için de Kuzey ve Doğu Suriye’de hayata geçen Demokratik Ulus projesinin güvenliğinin sağlanması gerekiyor. Bununla beraber halkların hakları da güvence altına alınmalı. Tüm mücadelemiz bunun için. Önder Apo’nun verdiği mesajı bu çerçevede ele alıyoruz.”

‘ÖCALAN’IN ROL OYNAMASI BİZİM DE İSTEĞİMİZ’

Öcalan’ın Suriye’de çözüm konusunda olumlu rol oymasının kendilerinin de isteği olduğunun altını çizen Müslim devamla şunları söyledi:

“İmkan olursa ve sorunun tarafları da benimserse, Önder Apo’nun Suriye’deki sorunların çözümü için aktif rol oynayacağını tahmin ediyorum. Suriye sorununun çözümü için sözde girişimde bulunan tüm devletler sadece kendi çıkarları doğrultusunda hareket ediyor. Bu da çözümün gelişmesine engeldir. Ama Önder Apo, demokratik fikirleri, değerlendirmeleri ve önerileriyle mevcut durumu değiştirebilir.”

Tecrit uygulamalarının sona erdirilmesi için gerçekleştirilen eylemlerin Kürt halkının kalbinin İmralı’da attığını gösterdiğini vurgulayan Müslim, “Suriye ve Ortadoğu için kalıcı bir çözüm ve huzur isteyenler Önder Apo’nun pozitif rolünü göz ardı etmeyi bırakmalıdır” dedi.

‘TÜRKİYE HASSASİYETLERİ ÇİĞNİYOR’

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’nin hassasiyetlerini çiğnediğini söyleyen Müslim, “İlk günden bu yana Türkiye’nin hassasiyetlerine dikkat ediyoruz. Türkiye de bu hassasiyetlerinde ölçülü olmalıdır. Hiçbir devlete saldırı girişimimiz olmadı ve asla düşmanlığı kabul etmedik. Önder Apo’nun Türkiye’nin hassasiyetlerine ilişkin yaptığı çağrı aynı zamanda Türkiye’ye bir mesajdır. Türkiye halen ‘En iyi Kürt ölü Kürttür’ zihniyeti ile hareket ediyor. Bu zihniyet artık terk edilmeli ve Kürt halkının iradesine saygı duyulmalıdır. Türkiye’nin saldırıları, işgali ve Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik tehditleri hassasiyetleri çiğnediğinin göstergesidir” şeklinde konuştu.

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…