“Putperest ibadeti” tepkisi nedeniyle MEB ücretsiz yoga etkinliğini iptal etti

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ece Vahapoğlu’nun yürütücüsü olduğu ve okullarda uygulamak için MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nden onay aldığı yoga etkinliğini, muhafazakar örgütlerin baskıları nedeniyle durdurdu.

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin konsantrasyonu ile sosyalliği artırmak, öğrencilere pedagojik oyun anlatımıyla yoga nefes egzersizleri yaptırmak için okullarda yapılan ücretsiz yoga etkinliği, İslamcı grupların hedefi oldu. Uluslararası Müslüman Alimler Dayanışma Derneği (UMAD), Medrese Alimleri Vakfı (MEDAV) ve Ehl-i Sünnet Alimler Birliği (ESAB), Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yogayla ilgili fetvalarını dayanak göstererek etkinliğin, “Putperest ibadeti” olduğunu savundu. MEB’in dinci yayınlarıyla bilinen medya organlarından paylaşılan yoga karşıtı açıklamalar üzerine projeyi rafa kaldırdı.
Öte yandan “Öteki” isimli kitabında kadınların eşcinsel deneyimlerini de anlatan Vahapoğlu bu nedenle de İslamcıların hedefi oldu.

“DEVLET YOGA EĞİTİMİ VERİYOR”

Yoga etkinliğiyle farklı bir dinin propagandasını yaptığı suçlamasıyla hedef gösterilen Vahapoğlu, etkinliğin hangi amaçla yapıldığına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama paylaştı. Yoganın insanı iyi ahlaklı olmaya teşvik eden ve insan bedenini güçlendiren faydalı bir spor olduğunu ifade eden Vahapoğlu’nun açıklamasında, “Yoga evrenseldir, bir din değildir. Elimden geldiğince gönüllü olarak bu projeyi ücretsiz hayata geçirirken bazıları neden rahatsız olur?” diye sordu. Devletin yoga eğitimi verdiğinin altını çizen Vahapoğlu, yoga belgelerini Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Herkes İçin Spor Federasyonu’ndan aldığını belirtti.

Okullarda ücretsiz yapılan yoga etkinliğini baskı nedeniyle iptal eden MEB’in, hali hazırda, “Kişisel gelişim alanı yoga eğitimi 15 yaş ve üzeri kurs programı” olduğu ortaya çıktı. Bakanlık, yogayı kendi müfredatında şöyle tanımladı:

“Yoganın uygulamadaki karşılığı bedenin fiziksel, zihinsel ve ruhsal açıdan aynı anda farkındalığını hissettirmektir. Bu alanı, yüzeysel bir değerlendirmeye tabi tutmadan, bütünsel bir akım olarak düşünmek gerekir. Yogayı, doğduğu andan şu ana, tüm değerlerle bir bütün olarak görmeliyiz. Yoga, bedende doğru hareketlerle pek çok fiziksel rahatsızlığın azalmasında veya çözümünde etkilidir. Bu sayede sağlık sektöründe de yogadan çokça yararlanılmaktadır.”

İLK DEĞİL

MEB, daha önce gericilerin hedef aldığı birçok projeyi durdurdu. Yeni Akit’in, eğitimde cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi amacıyla başlatılan ETCEP projesine ilişkin, “Sapkın proje” tanımlamasından dört gün sonra MEB, projenin tamamlandığını açıkladı. Benzer şekilde, Çanakkale’de yapılması planlanan bir okuma yarışmasında belirlenen kitaplardan da gericilerin hedef göstermesiyle vazgeçildi.

Eğitim Sen, MEB’in yoga etkinliğini iptal etme düşüncesine ilişkin BirGün’e, “Sürekli olarak kimi hassasiyetleri bahane eden bu kesime artık dur demek gerekmektedir.” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Birgün – Mustafa Mert Bildircin

İlginizi çekebilir