Özgür Denizli

Prof. Dr. Hamzaoğlu: Dışarıda olduğum için utanç duyuyorum

Barış Akademisyeni Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, tahliye olmasının ardından gazetemizi ziyaret etti. Hamzaoğlu, “Tahliye olduğuma sevinemedim. 10 binlerce öğrenci içeride, siyasi tutuklular var. Hepsinin içerde olduğunu düşündüğümüzde insan dışarda olduğu için utanç duyuyor” dedi. Hamzaoğlu, cezaevindekiler için mücadeleye devam edeceğini belirtti.

Halkların Demokratik Kongresi ( HDK) Eş Sözcüsü ve Barış Akademisyeni Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu tahliye olmasının ardından gazetemizi ziyaret etti. Hamzaoğlu’nu gazetemiz Şişli merkez binasında Genel Yayın Yönetmenimiz Murat Sabuncu, yazarlarımız Aydın Engin ve Erdal Atabek, Yazı İşleri Müdürümüz Bülent Özdoğan karşıladı. İddianamede elle tutulur birşeyin olmamasının insanı kahrettiğini belirten Hamzaoğlu iddianame adı altındaki boş kağıt karşını da savunma yapma gereği duymadığını fakat arkadaşlarının önerisiyle bir şeyler söylediğine değindi.

Tahliye olduktan sonra sevinemediğini dile getiren Hamzaoğlu, “Arkada bıraktıklarımı düşününce tahliye olduğuma sevinemedim. Ama hiç yoktan tutsaklıktan, esir olmaktan birimiz eksildik diye düşünüyorum. Gerçekten 10 binlerce öğrenci içerde, hasta tutsaklar var. Siyasi tutuklular var. Hepsinin içerde olduğunu düşündüğümüzde insan dışarda olduğu için ‘ utanç’ duyuyor. Bu durumla baş etme yolu oradaki arkadaşlar için çalışabilmek. Ben bu ziyaretimde benimle ilgili yapılan haberler değil başka bir dünya olarak hapishane koşullarını en iye yansıtan Cumhuriyet gazetesine teşekkür etmek için geldim” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet

Exit mobile version