Pozantı’lı Kadın Çiftçiler ‘Pozantı Kadın Kooperatifi’ ile Bir Araya Geldi. 7 Kadın ile Başlatılan Yolculuk, 25 Kadının Emeğiyle Sürüyor.

Adana’nın Pozantı ilçesinde, kırsal yörelerde yaşayan kadın çiftçiler bir yıl önce Pozantı Kadın Kooperatifi ile bir araya geldi. 7 kadın ile başlatılan yolculuk, 25 kadının emeğiyle sürüyor.

JINNEWS’te Duygu Ciniviz’in haberine göre; Kooperatifçilik, ortaklarının ekonomik durumunu, geçim ihtiyaçlarını maddi ve manevi katkılarla iyileştirmeye çalışan, karşılıklı yardımlaşma ve dayanışma amacı güden bir üretim, işletme modeli. Türkiye’de 2000’li yılların başından bu yana da kadın kooperatifleri giderek artış gösteriyor ve önemli bir dayanışma ve istihdam ağı oluşturuyor. Türkiye’de her 3 kadından yalnızca biri çalışma hayatında kendine yer bulabilirken, sayıları hızla artan kadın kooperatiflerinin en önemli amacı, daha fazla kadının bireysel farkındalığa erişip dayanışma içinde gelir elde etmesi ve ekonomik özgürlüklerini ellerine alıp çalışan kadın sayısını artırmak.
Adana’nın Pozantı ilçesinde, kırsal yörelerde yaşayan kadın çiftçiler de bir yıl önce Pozantı Kadın Kooperatifi ile bir araya geldi. 7 kadın ile başlattığı yolculuğu 25 kadının emeğiyle büyütmeye devam eden kooperatif, kadın eli değen kuru gıda, et ve süt ürünlerini kapsayan bir üretim yelpazesine sahip.
‘El emeği ürünlerimizin satışını gerçekleştiriyoruz’
Pozantı Kadın Kooperatifi kurucularından Havva Kapuz, şimdilik Adana ili içerisinde yer alan festivallerde kurdukları stantlar ile kooperatif ürünlerinin satışını yapıyor. Havva, “Reçellerimizi kadınların el emeğiyle ateşte, kurutmalıklarımızı ise güneşte kurutuyoruz. Yine dağ köylerimizde kadınlar tarafından toplanan kekik, nane ve bal ürünlerini satışa uygun hale getiriyoruz. 7 kadın ile başlayan kooperatif deneyimimiz şu an için 25 kadına ulaştı. Kuruluşumuzun ilk yılında hem 25 kadın olarak yola devam ediyoruz hem de el emeği ürünlerimizin satışını yapıyoruz. Emeğine sahip çıkan tüm kadınları kooperatif içerisinde çalışmaya davet ediyorum” dedi.
‘Köylü bir emekçi kadın olmaktan gurur duyuyorum.’
Pozantı Kadın Kooperatifi kurucularından Emine Aydın, köylü bir emekçi kadın olmaktan gurur duyduğu vurgusunu yaptı. Emine, “Çeşitli festivallere gelerek kooperatifimizin standını açıyoruz. Ben de gözleme yaparak katkı sunuyorum. İneğimi sağarak elde ettiğim süt ile yoğurt ve peynir yapıyorum. Sonrasında ise aile ekonomisine katkı sağlamak amacıyla satışını yapıyoruz. Bağ, bahçemizde topladığımız meyvelerin kurutmasını ve meyve sularını yaptık aynı zamanda reçellerini yaparak kooperatif bünyesinde satışa uygun hale getirdik. Köylü bir kadın emekçi olmaktan gurur duyuyorum” diye konuştu.
‘Sesimizin ulaştığı her yere duyuracağız’
Tarım İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Nilay Artok ise kooperatifin resmi kuruluş işlemlerinin yapıldığını belirterek, “En büyük gayemiz Adana’nın Kadın Kooperatifini sesimizin ulaştığı her yere duyurabilmek, kamu ve özel sektörde adını duyuran kadınların yanında kırsal alanlarda kalan kadınların da sesinin duyulmasını sağlamak” dedi.
Kaynak:Ötekilerin Gündemi
  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…