Özgür Denizli

Pompeo’nun yeni ”Suriye özel danışmanı” Türkiye’nin tezlerine yakın duran Jeffrey oldu

James Jeffrey, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Suriye özel danışmanlığını yapacak.

ABD’nin eski Ankara büyükelçilerinden James Jeffrey, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Suriye özel danışmanlığı görevine atandı.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Jeffrey’nin “Cenevre Süreci” olarak bilinen ancak uzun süredir askıda olan barış girişimini yeniden canlandırmaya yönelik Amerikan çabalarına öncülük edeceğini bildirdi.

Jeffrey, geçmişte Türkiye’nin yanı sıra Irak ve Arnavutluk’ta da büyükelçilik yapmış, ayrıca ABD eski Başkanı George W.Bush’un ulusal güvenlik danışman yardımcılığı görevini yürütmüştü.

Bakanlıktan 2012 yılında emekli olan ve ABD dışişlerindeki en yüksek mevki olan ‘kariyer büyükelçisi’ sıfatını alan Jeffrey, ABD’nin Suriye politikasında Türkiye’yle daha fazla koordinasyon içinde olması gerektiğini savunuyor. James Jeffrey geçmişte, Türkiye’nin tezlerine paralel olarak PYD ve YPG’nin PKK’yle bağlantılı olduğu yönünde açıklamalar yapmıştı.

Eski Büyükelçi katıldığı bir panelde, “Türkiye’nin desteği olmadan Amerika’nın Suriye’de bir politikası olmaz” görüşünü savunmuştu.

Kaynak: Artı Gerçek

Exit mobile version