Pompeii Antik Kentinde ‘Fast Food’ Mekanı Bulundu

Arkeologlar, MS 79 yılında yanardağ küllerine gömülen Pompeii’de iyi korunmuş bir freskli “fast-food” dükkanı keşfetti.

Şehrin dört bir yanındaki noktalara yayılmış olan 150 kadar thermopolia ya da atıştırmalık dükkan, evlerinde nadiren yemek pişirme imkânı olan fakir sakinler tarafından, bir şeyler atıştırmak ya da içmek için kullanılıyordu.

Thermopolia adı verilen atıştırmalık tezgahlarında tipik menüler, tuzlu balıklı kaba ekmek, pişmiş peynir, mercimek ve baharatlı şarap içeriyordu.

Arkeolojik alanın kuzeyindeki 21.8 hektarlık bir alan olan Regio V’de bulunan 2.000 yıllık kalıntının fotoğrafları, direktör Massimo Ossana tarafından Instagram’da paylaşıldı.

Ossana yaptığı açıklamada, “Güzel freskli tezgahı ile bir thermopolium yeniden aydınlığa kavuşturuldu.” dedi.

Ossana’nın beş yıllık görev süresi Ocak ayının başlarında sona erdi, ancak yeniden görevi üstlenmesi bekleniyor.

Bugüne kadar tüm arkeolojik alan boyunca düzinelerce başka thermopolium bulundu. Henüz halka açık olmayan Regio V, 1960’lı yıllardan bu yana sahadaki en yoğun kazıların sürdüğü alan.

Kazılarda bugüne kadar onlarca keşif yapıldı. Arkeologlar Şubat ayında, su birikintisinde kendi yansımasına aşık lan mitolojik avcı Narkissos’u betimleyen çarpıcı bir şekilde korunmuş bir fresk buldu.

Pompeii, MS 79 yılında 2.000’den fazla insanın öldüğü bir yanardağ patlaması sonucu küller altında kaldı. Kalıntılar 16. yüzyılda keşfedildi ve ilk kazılar 1748’de başladı. Pompeii, bugün dünyanın en çok ziyaret edilen arkeolojik alanlarından biri.

Kaynak: ARKEOFİLİ  (Erman Ertuğrul)

İlginizi çekebilir