Polonya’da, iktidardaki sağ parti PİS (Hukuk ve Adalet), ülke nüfusunun azalması gerekçesiyle zaten çoğunlukla yasak olan kürtajı tamamen yasaklamak için, tersini yapanlar hakkında hapis cezası da getiren bir yasa taslağı hazırladı. Kadınlar bu tasarıya başkaldırdılar. Milyonlarca kadın 3 Ekim günü kürtajın tamamen yasaklanmasına karşı greve çıktılar. Grev gününe, kadınların siyah giysilerle sokağa çıkmaları nedeniyle ‘Kara Pazartesi’ adı verildi.

Eğer tasarı yasalaşsaydı Polonya’da kürtaj ne koşulda olursa olsun yasaklanacak, kadınları ayrım gözetmeksizin, tecavüz sonrası ya da çocuk yaşta hamile kalmış kadınlar da dâhil doğurmaya zorlayacak, çocuğun sağlıklı doğamayacağı hamileliklerde dahi doğumu engellemeye dair her türlü teşebbüsü suç kabul ederek kadınları ve doktorları kürtaj ve düşük yapma durumlarında hapis cezası riskiyle karşı karşıya bırakacaktı.

Facebook’ta başlayan öfke yüz binlerce Polonyalı tarafından sahiplenildi. Muhalefet grubundan ‘Razem’ (Birlikte) #czarnyprotest (Siyah Protesto) etiketini kullanıma soktu. Kısa zamanda Polonyalıların sosyal medya profilleri siyaha boyandı, binlerce kişi siyah profil fotoğrafları kullanmaya, eylem etiketini de ekleyerek tamamen siyah giyindikleri fotoğrafları paylaşmaya başladı.

Çağrı sonucu 3 Ekim’de 100.000 kişi greve gitti. ‘Czarny Poniedziałek’ (Siyah Pazartesi) gerçekleşti. Genel grev nedeniyle ülkede 60 şehirde pek çok hükümet binası, üniversite ve okul, çalışan yetersizliği nedeniyle bir gün kapalı kaldı.

Polonya’nın başkenti Varşova’da, kadınların kürtajın tamamen yasaklanmasına karşı 3 Ekim’de başlattığı kitlesel eylemler sonrasında, parlamentoya gönderilen yasa tasarısı geri çekildi.

Kaynak: Çatlak Zemin

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…