Polis tekrar müdahale etti: Birleşik Metal-İş, iş durdurma kararı aldı

Gebze’den Ankara’ya yürümek isteyen  işçilere polis tekrar müdahale etti. Birleşik Metal-İş Gebze’de bulunan tüm fabrikalarda iş bıraktığını açıkladı

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasına üye oldukları için patron tarafından tazminatsız şekilde işten atılan ve ücretsiz izne çıkarılan Systemair HSK, Özer Elektrik ve Baldur fabrikaları işçileri, Ankara’ya doğru başlatacakları yürüyüş için Gebze’de bir araya geldi.

Birleşik Metal-İş sendikasının Gebze 1 No’lu Şube binasının önünde buluşan işçiler “Sendikalaşma hakkı istiyoruz” pankartı açtı. Burda yapılan açıklama sonrası yürümek isteyen işçilere polis müdahale etti. İlk müdahale sonrası oturma eylemine geçen işçilere polis tekrar müdahale etti ve tüm işçileri gözaltına aldı.

Metal-İş üyesi işçiler bunun üzerine Gebze’de bulunan tüm fabrikalarda iş bırakma kararı aldı.

Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, diğer fabrikalardan işçilerin de gelmesini beklediklerini Eğer bir müdahale olursa da Gebze’de örgütlü olduğumuz bütün fabrikalarda üretimi durduracağız” ifadelerini kullanmıştı.

Gözaltına alınanlar arasında Birleşik Metal-İş Başkanı Adnan Serdaroğlu, Limeter -İş Genel Başkanı, Bağımsız Maden-İş örgülenme uzmanları Kamil Kartal ve Başaran Aksu da bulunuyor.

60’ın üzerinde işçinin gözaltına alındığı belirtiliyor

Kocaeli Valiliği, işçilerin yürüyüş kararı almasının ardından koronavirüs salgını gerekçesiyle kentte 30 gün boyunca gösteri ve yürüyüş yasağı ilan etmişti.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir