Sirkeci PTT önünde, tutuklu TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur-Fincancı ile dayanışmak için İTO’nun cezaevine kart gönderme etkinliğine polis izin vermedi ve hekimleri ikişerli-üçerli olarak alandan uzaklaştırdı.

Bugün İstanbul Sirkeci PTT önünde bir araya gelen İstanbul Tabip Odası (İTO) üyeleri, 27 Ekim’de tutuklanan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur-Fincancı ile dayanışmak için cezaevine kart atmak istedi.

İTO üyeleri, Fincancı için hazırladıkları kartları attıktan sonra bir de Fincancı’ya yazdıkları mektubu okumak istedi; ancak polis, mektubun okunacağı esnada İTO’luları gözaltına alacağını söyledi.

Polis, İTO’luların pankart açmalarının yasak olduğunu söyleyerek kalkanlarla önce basın mensuplarını alandan uzaklaştırdı, ardından da İTO’luları basının göremeyeceği bir şekilde abluka altına aldı.

Basın mensuplarına polis engeli

Fincancı’ya yazılan ortak mektubun okunmasına herhangi bir şekilde izin vermeyeceğini söyleyen polis, kitleden “ikişerli ve üçerli olarak” dağılmasını istedi.

Alandan ilk çıkarılanlardan biri İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin oldu.

Polis diğer yandan, basın mensuplarını da hiçbir gerekçe göstermeden mektubun okunacağı alanın 200-300 metre ilerisine dek sürükledi ve görüntü almalarını engelledi.

Polis tarafından okunması engellenen mektup şöyleydi:


“Değerli Başkanımız, Sevgili Şebnem Korur Fincancı,

“Bir insanın bedensel olarak içerde olmasının düşüncesinin ve hizmetlerinin parmaklıklar ardında olması anlamına gelmediğini, bu anlamda hep aramızda olduğunuzu biliyoruz.
Biliyoruz ki içiniz rahat ve gözünüz arkada değil. Çünkü biliyorsunuz ki bedenen ‘içeride’ olmanız temsil ettiğiniz kurumu yolundan alıkoyamayacaktır. Bugün de başkanı olduğunuz kurum çatısı altında, ülkemiz hekimlerinin ve halkın sağlığı için İstanbul Tabip Odası olarak görevimizin başındayız.

“Belli bir zihniyetin dayattığı sağlık sistemi hekimleri ve halkımızı bir açmaza sürüklerken ağır çalışma koşullarına rağmen özveri ile çalışan meslektaşlarımızın ve hastalarımızın yanında olacağız. Yalnızca bedenen değil ruhen ve sosyal olarak da sağlıklı, özgür ve özgün fikirlere açık bir toplum için çalışacağız. Biliyoruz ki binlerce hekime örnek olmuş dürüst, iyi hekimliğinizle en büyük dileğiniz bu.

“Birlikteliğimiz, meslekten gelen gücümüz, dayanışmamız hem size karşı uygulanan haksız, hukuksuz uygulamanın hem de Türk Tabipleri Birliğine yönelik saldırıların üstesinden gelecektir.”

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu

 

Kaynak: Bianet – Tuğçe Yılmaz

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…