Polis Feminist Gece Yürüyüşü’ne biber gazı ile saldırdı

Kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle 17. Feminist Gece Yürüyüşü için saat 19.30’da İstiklal Caddesi’nin Taksim girişindeki Fransız Kültür Merkezi önünde buluşulacağını duyurmuştu ama polis İstiklal Caddesi’ne çıkışları kapattı.

Ancak, her ne kadar İstiklal Caddesi’ne çıkan tüm ara sokaklar polis bariyerleriyle kapatıldıysa da, Taksim Meydanı’nda biraraya gelen kadınlar Fransız Kültür Merkezi önüne kadar ilerledi.

Polis saat 20.50 itibariyle kadınlara biber gazıyla saldırdı.

Son dakikadan başlayarak geçmişe doğru yaşananlar…

21.30: Feminist Gece Yürüyüşü’nün basın açıklaması polisin yürüyüşe izin vermemesi ve saldırısı nedeniyle yapılmadı. Açıklama basına yazılı olarak gönderildi. Mis Sokak ve İstiklal Caddesi’ne çıkan diğer bazı ara sokaklar ile Firüzağa ve Cihangir’de biraraya gelen kadınlar eylemlerini sürdürdü.

TIKLAYIN – “8 Mart Yasaklanamaz”

21.00: Polisin gazlı saldırısı sonrası İstiklal Caddesi boşaldı. Kadınlar ara sokaklarda düdüklerle ve sloganlarla eylemlerini sürdürüyor.


20.50:
 Gruba gaz sıkıldı. Polis kadınlara dağılmaları için uyarı anonsu yapıyor: “İstiklal caddesindeki gruba sesleniyorum Sıraselviler istikametine doğru dağılın dağılmadığınız taktirde müdahale edilecektir”.


20.20:
 Fransız Kültür Merkezi’nin alt sokağından İstiklal Caddesi’ne geçişlerine izin verilmeyen kadınlar polise karşı “Aç, aç, aç” sloganları atıyor.


19.50:
 Polisin İstiklal Caddesi’nde Fransız Kültür Merkezi sonrası yürüyüşe izin vermemesi nedeniyle kalabalık Taksim Meydanı’na doğru birikmeye başladı.

19.45: Polis, Fransız Kültür Merkezi’nin alt sokağına barikat kurdu. Kadınların İstiklal Caddesi’nde ilerlemesine izin verilmiyor.


19.30:
 Kalabalık giderek artıyor. “Jin, Jiyan, Azadi” sloganı atılıyor.


19.20:
 Kadınlar “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” diyor.


19.00:
 Kadınlar Fransız Kültür Merkezi önünde toplanmaya başladı.


18.45:
 Taksim Meydanı’ndan Fransız Kültür’e doğru geçiş başladı.


18.20:
 Fransız Kültür önünde toplanan az sayıda kadının basın açıklaması yapması polis tarafından engellendi.

18.10: bianet’e konuşan bir polis yetkilisi Fransız Kültür Merkezi’nden Tünel’e kadar yapılması planlanan yürüyüşe izin verilmeyeceğini söyledi.

Polis Taksim Meydanı’ndan İstiklal Caddesi yönüne doğru barikat kurdu.

Öğlen saatlerinden itibaren yollar kapatılmaya başlandı

Öğleden sonra saatlerinden itibaren İstiklal Caddesi ve çevresi önce araç geçişlerine kapatıldı. Galatasaray Lisesi yönüne çıkmak isteyen araçlar Tophane’ye yönlendirildi.

Daha sonra İstiklal Caddesi’ne ara sokaklardan yayaların geçişlerine de izin verilmemeye başlanırken, Tünel’den Taksim Meydanı’na kadar çok sayıda Çevik Kuvvet polisi ve TOMA konuşlandırıldı.

Saat 17.30 itibariyle polis İstiklal Caddesi’nde bulunan yayaları da caddeden uzaklaştırmaya başladı.

Metro’nun Taksim Meydanı çıkışları da kapatılırken, yolcular Gezi Parkı çıkışına yönlendirildi.

* Fotoğraf ve videolar: Hikmet Adal, Evrim Kepenek

Kaynak: Bianet- Hikmet Adal

İlginizi çekebilir