Petrol ürünlerinin hayatımıza girmesiyle onlara alışmamız çok hızlı oldu. Gıda sektöründen diş macunlarına kadar kullanılan plastikler doğaya bırakıldığında uzun süre birikiyor ve kirliliğe yol açıyor. Ancak bazı basit yollarla bireysel plastik tüketiminizi azaltabilirsiniz…

1- Plastik şişeler

Dünyada her bir dakikada bir milyon plastik şişenin kullanıldığı tahmin ediliyor. 2021’e kadar bu rakamın yüzde 20 daha artacağı hesap ediliyor. Plastik şişe yerine yeniden kullanılabilen şişeleri kullanabilirsiniz.

 

 

2- Plastik bardak yerine kupa

Greenpeace verilerine göre İngiltere’de yılda 2,5 milyar kağıt kahve bardağı kullanılıyor ve bunların sadece 400’de biri geri dönüştürülüyor. Bunun yerine kahve kupalarını tercih edebilirsiniz.

 

 

3- Plastik kaşık çatal kullanmak

Genelde öğleyin yenen paket yemeklerde kullanılan plastik çatal ve kaşıklar da büyük bir atık tehlikesi barındırıyor. Bunun yerine doğayı kirletmemek için çekmecenizde bir takım metal çatal ve bıçak bulundurabilirsiniz.

 

4- Organik pamuklu pedler

Araştırmalar kadınların yaşamları boyunca, adet dönemlerinde 11 bin ped ve tampon kullandığını söylüyor. Bazıları yüzde 90’a kadar plastik içeren bu ürünler her yıl yüz binlerce ton atık oluşturuyor. Uzmanlar bunların yerine yıkanıp yeniden kullanılabilen regl kapları ya da organik pamuktan yapılmış pedlerin tercih edilebileceğini söylüyor.

5- Plastik poşetler

Dünyada her yıl 5 trilyon adet plastik poşet kullanılıyor ve bu poşetlerin doğada kaybolması 500 yıla kadar çıkabiliyor. Alışverişte sepet, bez çanta, file ya da kese kağıdı kullanabilirsiniz.

 

6- Pipetler

 

ABD’de yılda 175 milyar plastik pipet kullanılıp, çöpe atılıyor. Çevre örgütleri restoranlarda pipetlerin yasaklanması için kampanyalar yürütmekte.

 

7- Mikro boncuklu ürünler

Okyanuslarda biriken atıkların birçoğu günlük kozmetik ve temizlik ürününde kullanılan ve mikro boncuk adı verilen minik plastik parçacıkları içeriyor. Bazı büyük kozmetik şirketleri artık ürünlerinde mikro boncuk kullanmama taahhüdünde bulunuyor.

Kaynak:BBC Türkçe

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…