Ağrı Valiliği, AKP’ye destek verdiği gerekçesiyle PKK tarafından infaz edildiği şeklinde haberler çıktığına işaret edilen açıklamada PKK tarafından öldürüldüğü belirtilen iki kişiden Feyzi Ertik’in intihar ettiğini bildirdi.

Valilik, Doğubayazıt ‘taki evinin bahçesinde intihar ettiği belirlenen Doç. Dr. Yaşar Eryılmaz Devlet Hastanesinde görevli temizlik personeli Feyzi Ertik ile ilgili açıklama yaptı.

Ertik ile ilgili basında, AKP ‘ye destek verdiği gerekçesiyle bölücü terör örgütü tarafından infaz edildiği şeklinde haberler çıktığına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Yapılan tüm incelemeler ve delillerin değerlendirilmesi ile otopsi raporu sonucuna göre Feyzi Ertik adlı şahsın evinde kendini asmak suretiyle intihar ettiği tespit edilmiştir. Söz konusu şahsın AK Parti’ye destek verdiği ve bu yüzden bölücü terör örgütü tarafından infaz edildiği haberleri tamamen gerçek dışıdır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Doğubayazıt ilçesinde 46 yaşındaki Mevlüt Bengi ve Feyzi Ertik isimli iki kişi 25 Haziran’da ölü bulunmuştu. Türkmen köyünde bakkal işleten Mevlüt Bengi, başından vurulmuştu. Bengi ayrıca bir direğe asılı haldeydi. Yeni Şafak gazetesi, AK Partili olarak bilinen Bengi’nin PKK’lılar tarafından ‘işbirlikçi’ olduğu iddiasıyla öldürüldüğünü yazmıştı.

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Bengi’nin ölümünden sonra kendisini arayarak tehdit ettiğini söylemişti.

Bengi’yle aynı gün Doç. Dr. Yaşar Eryılmaz Devlet Hastanesi’nde çalışan temizlik personeli Feyzi Ertik de evinin bahçesindeki mutfakta iple asılmış halde eşi tarafından ölü bulunmuştu. Bazı kaynaklar, Ertik’in de PKK’lılar tarafından öldürüldüğünü iddia etmişti.

Olaylarla ilgili önceki haberler şu şekilde idi.

HDP’den kendilerini tehdit eden Soylu’ya yanıt: Herkes haddini bilecek

HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan, kendilerini arayarak “Sizi artık yaşatmayacağız” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ‘herkes haddini bilecek’ yanıtını vermişti. Cumhuriyet gazetesi Bakan Soylu’ya ‘size yaşam hakkı yok’ tehdidini sordu. Yanıt sessizlik oldu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ‘nun HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ‘ı arayıp ‘Sizi CHP bile kurtaramayacak, o köyde taş taş üstünde bırakmayacağım’ dediği iddia edildi.

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine bağlı Yanyurt Köyü’nün bakkalının PKK’lılar tarafından öldürüldüğünü ifade edildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da bu gelişme üzerine HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ‘ı arayarak “O köyde taş taş üstünde bırakmayacağım. O teröristleri yakalayacağım. Sizi CHP bile kurtaramayacak” dedi.

Soylu’nun ayrıca valilere hayatını kaybeden askerlerin cenazelerine CHP il başkanlarının katılmaması konusunda talimat verdiği öne sürüldü.

HDP’DEN SERT YANIT: HERKES HADDİNİ BİLECEK

HDP Genel Merkezi’nde seçim sonuçlarını değerlendiren Eş Başkanlar Sezai Temelli vePervin Buldan , açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Soylu’nun telefonu sorulan Pervin Buldan , söz konusu haberin doğru olduğunu ve Soylu tarafından basına sızdırıldığını söyledi.

Buldan, Soylu’nun tehdit telefonu hakkında şunları söyledi:

Evet İçişleri Bakanı’ndan bir telefon aldım. Beni arayarak Ağrı Doğubeyazıt ilçesinde kendilerinin müşahiti olduğu bir insanının infaz edildiği ve bu infazdan bizi sorumlu tuttuğu bir telefon aldım. Yapılan infazla partimizin birebir ilişkisi olduğunu ima etmiştir. Tıpkı Suruç’ta olduğu gibi yapanlar cezalandırılmıyor. Yapmayanlar sorumlu gösteriliyor. Bu olay derhal açığa çıkarılmalıdır. Kimler tarafından yapılmışsa bu insanlar cezalandırılmalıdır. HDP olarak bu olayları asla kabul etmediğimizi belirtiyoruz. Sayın Soylu “Size haddinizi bildireceğiz, size artık yaşama hakkı yok, nereye gidiyorsanız gidin” gibi saçma sapan asla kabul etmediğimiz bir konuşmayla karşı karşıya kaldım. AKP hükümeti böyle bir öfkeyle mi yönetecek. Bu ülkenin 3. büyük partisi olan bir partiyi bu tür suçlamalarla insanların gözünde karartmalarına asla izin vermeyeceğiz.

Yaşanan olayın çok büyük üzüntüsünü yaşıyoruz. Bir partinin eş başkanına böyle bir telefon açılmasını kabul etmiyoruz. Herkes haddini bilecek sayın Soylu da haddini bilecek. Biz büyük bedeller ödeyen bir partiyiz. Suruç’ta yaşananlar ortada. Suruç’ta insanlar boğazı kesilerek öldürüldü. Bizim 6.sıra milletvekili adayımız tutuklandı. Alakası olmayan insanlar tutuklandı. Çok talihsiz bir konuşma yaptığımızı belirtmek isterim. Bu telefonu bu şekilde yorumluyorum ve kabul etmediğimizi belirtmek istiyorum.

 Soylu ‘size yaşam hakkı yok’ sorusuna yanıt vermedi

Pervin Buldan’ın açıklaması üzerine Süleyman Soylu’ya verdiğimiz cevap hakkı havada kaldı. Ulaştığımız İçişleri Bakanlığı yetkilileri, Buldan’ın iddiası ile ilgili sorularımıza yanıt vermedi. Ağrı teyakkuzda Mevlüt Bengi’nin katledilmesinin ardından Ağrı’da başlayan gergin hareketlilik sürüyor. AKP’den Ağrı milletvekili seçilen Ekrem Çelebi, dün tüm mülki amirleri ve partililerini toplayarak bilgi aldı.

Kaynak: Cumhuriyet

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…