Petkim Limanı’nda patlama ve yangın

İzmir’de Petkim Limanı’nda demirli bir gemide yaşanan patlamanın ardından yangın çıktı. Aliağa Kaymakamı Erhan Günay, 1 kişinin yaşamını yitirdiğini, 16 kişinin yaralandığını açıkladı. 

İzmir’in Aliağa ilçesinde SOCAR’a ait Petkim Limanı’nda demirli gemide patlamanın ardından yangın çıktı, 1 kişi hayatını kaybetti, 16 kişi yaralandı.

Petkim Limanı’nda bulunan bir gemide henüz belirlenemeyen nedenle patlama meydana geldi. Patlamanın ardından gemide yangın çıktı. Bölgeye çok sayıda ekip yönlendirildi.

Aliağa Kaymakamı Erhan Günay, “SOCAR’a ait, Petkim Limanı’nda demirli gemide patlama nedeniyle yangın meydana geldi. Yaralanan 15 İtalyan, 1 Romanya vatandaşı ve bir de Petkim çalışanı hastaneye kaldırıldı. Hastaneye kaldırılan 17 yaralıdan biri hayatını kaybetti. Karadan ve denizden müdahale edilen yangın kontrol altına alındı” dedi.

PETKİM’den yapılan yazılı açıklamada ise “Petkim İskele 5’te 23.20 civarında İtalya bandıralı, Synzania adlı gemiye sıvı hidrokarbon dolumu için yapılan bağlantı sırasında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın meydana gelmiştir. Ekiplerimizin anında müdahalesi sonucu yangın söndürülmüş olup gemideki soğutma çalışmaları devam etmektedir” denildi.

Yangının gerçekleştiği İtalyan bandıralı Synzania isimli geminin, 3 bin 827 grostonluk olduğu, bugün propilen yüklenmesi için Fransa’nın Lavera Limanı’ndan Aliağa’ya geldiği belirtildi. Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı da olay ilgili soruşturma başlattı. (İZMİR/AA)

İlginizi çekebilir