HDP’li kadın milletvekilleri Van’da bir araya geldi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Tekçi rejime karşı güçlü bir kadın mücadelesi başlatacağız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yeni görevlendirmeler ve önümüzdeki sürecin politik çizgisini belirlemek amacıyla Van’da gerçekleştirdiği kamp başladı. Kamp, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve kadın milletvekillerinin katılımıyla Van’ın Edremit ilçesinde bulunan Merit Otel Konferans Salonu’nda başladı. Kampın açılış konuşmasını yapan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Van’da böylesi bir kampı gerçekleştirmenin önemli olduğunu, kamp süresince yaptıkları ve yapamadıkları ile bu dönemde kendilerini bekleyen tehlike ve riskleri tartışacaklarını söyledi. Önümüzdeki dönem için bir yol haritası da belirleyeceklerini ifade eden Buldan, “Mücadele hattımızı güçlendireceğiz” dedi.

33 GENÇ ANILDI

Konuşmasına 20 Temmuz 2015 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesi Amara Kültür Merkezi’nde IŞİD tarafından katledilen 33 genci anarak başlayan Buldan, “Bugün 20 Temmuz Suruç katliamının yıldönümü, yaşamını yitiren 33 gencimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Ülkede adalet çığlığı yükselmesine rağmen bir türlü adaletin sağlanmadığı, katillerin yargı önüne çıkarılmadığı, cinayetin korunduğu bir sürece tanıklık ettik. IŞİD’in devlet eliyle gerçekleştirdiği katliamın sorumluları açığa çıkarılmadı. Katliamı yapanlar yargılanmış olsaydı, ondan sonraki katliamlar olmayacaktı. Beden olarak aramızdan 33 insan ayrılmış olabilir ama onlar hiçbir zaman zihnimizden silinmeyecektir. Ailelerine bir kez daha başsağlığı diliyoruz” dedi.

PARLAMENTODA KADIN TEMSİLİYETİ

Ülkenin zorlu bir dönemde kritik bir seçim süreci atlattığını söyleyen Buldan, “OHAL döneminde, meşru olmayan bir yönetimin kararıyla 24 Haziran seçimlerinde zorlu bir mücadele yürüttük. Herkesin mücadele ettiği, büyük bir gayretle yürüttüğümüz seçimlerde HDP büyük bir başarı elde etti. HDP olarak 3 günlük toplantıda yetersizliklerimizi iyi değerlendirmek bizim sorumluluğumuzdur. OHAL şartlarında gerçekleşen seçim döneminde, yüzde 38’e varan kadın temsiliyetini elde etmek bizim açımızdan büyük bir başarıdır. Tüm partiler arasında en büyük kadın temsiliyetini HDP olarak bizler gerçekleştirdik. Diğer partilere oranla bunu büyük bir başarı olarak elde etmekle birlikte, büyük bir yetersizlik içerisinde olduğumuzu, kadın temsiliyetini istediğimiz oranda yakalayamadığımızı belirtmek gerekiyor. Kadınların bu seçimde büyük başarısı var. Çünkü en büyük mücadeleyi kadınlar ve gençler verdi. Her türlü destekleri ile bu kampanyada katkı sunan tüm kadınlar ve gençlere teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca cezaevlerinde olan kadın yoldaşlarımıza emekleri, sevgileri, mesajları ile yanlarımızda olduklarını gösterdikleri için teşekkürlerimi sunuyorum. Seçim sürecinde bizimle dayanışma içerisinde olan tüm kadın örgütlerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

TEKÇİ REJİME KARŞI GÜÇLÜ MÜCADELE

Bu süreçte HDP’ye tarihi bir sorumluluk düştüğünü ifade eden Buldan, ülkenin emek ve kadın düşmanı tekçi bir rejimle karşı karşıya olduğunu ancak bunun karşısında güçlü kadın yapılarının olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Tek adam rejimine karşı önümüzdeki dönemde büyük bir mücadele başlatacağız. Bizler eşitlik mücadelesinde büyük bedeller ödeyen kadınlarız. Bunu bilerek, önümüze yol hattı koyduk. Bu yol hattında ilerlemesini biliyoruz. Kadın erkek temsiliyetini yaşamın her alanında hayata geçirmesini bildik. Belediye eşbaşkanlık sistemi ile tarihe önemli bir not düştük. Kadınların yaşamın her alanında yaşadığı sıkıntıları bilerek açtığımız kadın kurumlarının kayyımlar eliyle kapatıldığına tanıklık ettik. Kadınlara, kadın örgütlerine buradan söz veriyoruz; kadın özgürlük mücadelemiz asla sekteye uğramayacaktır. Daha da güçlenerek yol alacaktır. Parlamentoya girdiğimiz günden bugüne kadar kadınların yaşadığı sıkıntıları, uygulanan her türlü eşitsizliği gündeme getiren bizler olduk. Kadınların sesi, gücü olduk. Bu ses ve güç daha da büyüyerek devam etti. 27. dönemde bir kez daha HDP Kadın Grubu olarak parlamentoda ve parlamento dışında kadınların yaşadığı bütün sorunları dile getirmek yine bizim görevimiz olacaktır. Demokratik muhalefeti daha da yükseltmek biz kadınlara düşüyor.”

‘KADINLARIN IŞIĞINA İHTİYAÇ VAR’

Kadınların elde etmesi gereken çok başarının olduğunu söyleyen Buldan, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Şu karanlık günlerde, kadınların ışığına, gücüne ihtiyaç var. Kadınlar faşist diktatöryal düzene asla geçit vermeyecektir. Bu böyle gitmez, kadınlar izin vermez. Güçlü bir şekilde çoğalmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz. Bugün aramızda olması gereken ancak cezaevinde olan Leyla Güven’e sevgi ve saygılarımızı gönderiyoruz. Bir an önce Hakkari milletvekilimiz Leyla Güven’in parlamentoya gitmek üzere cezaevinden tahliye edilmesini bekliyoruz. Bunun takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz. Leyla Güven aramızda olmalıdır. Haksız ve hukuksuz bir şekilde cezaevinde olan tüm arkadaşlarımızı aramızda görmek istiyoruz.”

Buldan’ın konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti. (MEZOPOTAMYA AJANSI)

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…