HDP Eşbaşkanları Buldan ve Temelli Suruç’ta yaşananları değerlendirdi.

Diyarbakır mitinginde konuşan Buldan ‘Hükümet yaptığı provokasyonun altında kalmıştır. Adli Tıp’a göre insanlarımız hastanede AKP’nin organize ettiği çetelerin saldırılarına uğramış’ dedi.

“ÇETELER HASTANEDE SALDIRMIŞ”

Kürt halkı tarih boyunca büyük zulüm gördü. Sur, Nusaybin ve Cizre’yi gördü. Tam da bayram arifesinde Suruç’ta katliam yapan zihniyet asla Kürtlerin unutmayacağız bir katliamdır. Suruç halkı yalnız değildir. Tüm Kürdistan halkı Suruç halkıyla beraberdir. AKP hükümeti bu sefer yaptığı provokasyonun altında kalmıştır. Bugün adli tıp raporu bir kez daha göstermiştir ki; insanlarımız hastane köşelerinde AKP’nin organize ettiği çetelerin saldırılarına uğramıştır. O çeteler ki; insanlarımızın kafalarını keserek katletmiştir. İşte bugün Amed meydanında sizler Suruç’a, Sur’a, Gever’i Selahattin Demirtaş’a sahip çıktınız. Hepinize teşekkür ediyoruz.

Kaynak: Artı Gerçek (20 Haziran 2018)

 

Temelli: Suruç’ta seçim hesabı ile cinayet işlendi

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde esnaf ziyareti yapan AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ve beraberindekilerle, bölgedeki esnaf arasında çıkan ve 3 kişinin hayatını kaybettiği, 9 kişinin de yaralandığı kavgayla ilgili olarak, “Cumhurbaşkanı çok iyi biliyor ki bu seçim hesabı ile işlenmiş cinayet” dedi.

HDP’nin Cizre mitinginde konuşan Sezai Temelli , “Seçim kararı alındıktan bugüne kadar sürekli olarak HDP’yi kötüleyen, düşmanlaştıran bir dille siyaset yapıyorlar. Ramazan ayı boyunca da nefretlerini sürdürdüler. Akla gelmeyecek her türlü provokasyonu hayata geçirdiler. Arefe günü, Suruç’ta da bir provokasyon gerçekleşti. Bu provokasyon sonucu insanlar hayatını kaybetti. Bütün bu olay herkesin gözü önünde yaşanmışken, nasıl geliştiği herkesçe bilinirken, bayram namazında hemen HDP’yi suçlayan açıklama yaptı Cumhurbaşkanı. Çok iyi biliyor ki bu seçim hesabı ile işlenmiş cinayet. Hepsini çok iyi biliyorlar. Hastanede olanları da çok iyi biliyorlar. Ama yandaş medyasıyla insanları aldatmaya devam ediyor. Bu hesapla oy devşirme peşinde. Lanet olsun böyle iktidara, böyle oya” ifadelerini kullandı.

“İktidarın ucunda bir insanın bile canını kaybetmesi varsa, istemeyiz o iktidarı”

Temelli’nin açıklamalarının öne çıkan bölümleri şöyle:

-24 Haziran barış mücadelemiz için çok önemli bir tarihtir. Biz o tarihte sandığa giderek bu ceberrut iktidardan hep birlikte kurtulacağız. Tek bildikleri nefret, tek bildikleri düşmanlık. Halkları birbirine kırdırmak. Bu şekilde iktidarlarını devam ettirmek istiyorlar. Buna izin vermeyeceğiz. 24 Haziran’da bize zulmeden bu iktidardan sandıkta hep birlikte kurtulacağız. Türkiye halklarına, emekçilerine, kadınlarına herkese söz verdik. Dedik ki, ‘Sen’le Değişir’. Biz değiştireceğiz. Bu iktidarı değiştireceğiz. Artık değiştirmek zorundayız. Bu iktidarın bu ülkeye verebileceği hiçbir şeyi kalmadı.

-İktidarın ucunda bir insanın bile canını kaybetmesi varsa, istemeyiz o iktidarı. Bu iktidarı istiyorsak barış için, demokrasi için istiyoruz. Kimsenin burnu kanamasın diye istiyoruz. Onlar ise ölümler üzerinden siyaset yapıyorlar. İktidarlarını böyle devam ettireceklerini sanıyorlar. 24 Haziran’da kandan, ölümden beslenen bu iktidara son vereceğiz.

-İçişleri Bakanı sürekli HDP’yi suçluyor. Çünkü suçüstü yakalandılar. Tezgahları deşifre oldu. Nerede görülmüş seçim çalışmasının silahlarla yapıldığı, silahlarla dükkan basıldığı. Biz de esnaf ziyareti yapıyoruz. Bazen elimizi sıkmıyorlar, eleştiriyorlar. Baş göz üstüne deyip ayrılıyoruz. Bunlar silahlarla dükkanı tarıyorlar. Bir de HDP’yi suçluyorlar. Bu yaşananlar çok yakında açığa çıkmalı. Hiçbir şey gizli kalmayacak. Bir an önce suçluların yakalanması gerekir.

“Nasıl Cizre’yi, Sur’u yıktılarsa bugün de aynı tezgahın peşindeler”

-Bugün, yine 1 Kasım seçimlerine, 7 Haziran seçimlerine giderken olduğu gibi aynı oyunlarla karşımıza çıkıyorlar. Yine provokasyonlarla karşı karşıyayız. O günleri  unutmadık. 7 Haziran seçim sonuçlarına tahammül edemeyenler, nasıl Suruç katliamını gerçekleştirdiyse bugün de Suruç’ta 3 canımızı aldılar. Nasıl o günlerde Cizre’yi, Sur’u yıktılarsa bugün de aynı tezgahın peşindeler.

Kaynak: Cumhuriyet (16 Haziran 2018)
  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…