Pentagon: Türkiye, F-35 programından çıkarılıyor

ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye’nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemleri alması karşısında F-35 Amerikan savaş uçaklarının üretim ortaklığından çıkarılacağını açıkladı. Bakanlık, ortaklığın şu an askıya alındığını ve resmen kesilme sürecinin başlatılacağını duyurdu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alma kararı nedeniyle F-35 savaş uçakları programına ortaklığının askıya alındığını ve programdan resmen çıkarılma sürecinin  başlatıldığını açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı müsteşarlarından Ellen Lord, “Türkiye’nin S-400 almasının F-35 programının uzun vadeli güvenliğini tehlikeye atacağını” söyledi. Lord, “ABD ve diğer F-35 ortakları, Türkiye’nin programa katılımını askıya alma ve resmen çıkarma sürecini başlatma kararının arkasında” dedi.

Türkiye’nin F-35 programı için ürettiği parçaların şu an için ABD’de üretileceğini söyleyen Lord, Türkiye’nin 9 milyar dolarlık bir kaybının olacağını, F-35’lerin tedarik zincirinde ise sorun yaşanacağını düşünmediklerini belirtti.

Pentagon açıklamasında, iki ülkenin NATO müttefikleri olarak iyi ilişkilerinin sürdüğü vurgusu da yer aldı.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir