Pentagon: Menbic’deki intihar saldırısında 4 ABD vatandaşı öldü

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, Menbic’de Çarşamba günü meydana gelen intihar saldırısında 4 Amerikalının hayatını kaybettiğini açıkladı. Saldırıyı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üstlendi.

Pentagon, hayatını kaybedenlerin ikisinin asker olduğunu, birinin Savunma Bakanlığı çalışanı bir sivil olduğunu duyurdu. Ölen dördüncü Amerikalı’nın ise bakanlık çalışanı ile birlikte çalışan biri olduğu açıklandı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, saldırı sonrası yaptığı açıklamada, ülkesinin IŞİD’le savaşı sürdüreceğini, örgütün “çirkin yüzünü göstermesine” izin vermeyeceklerini belirtti.

Pence, Suriye’deki Amerikan askerlerinin çekilmelerine yönelik planlarında herhangi bir değişiklik olmadığını kaydetti.

Erdoğan: DEAŞ’ı o topraklarda bitireceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise saldırıyla ilgili olarak, “ABD’nin çekilme kararını etkileme anlamında olabilir” dedi.

 Kendilerine gelen bilgilere göre beşi Amerikan askeri 20 kişinin öldüğünü söyleyen Erdoğan, “DEAŞ’ı o topraklarda bitireceğiz” diye konuştu.

IŞİD ile bağlantılı internet sitesi Amaq üzerinden yapılan açıklamada, “Patlayıcı yüklü yelekle gerçekleştirilen intihar saldırısı Menbic’te devriye gezen uluslararası koalisyonu vurdu” denildi.

Reuters haber ajansına konuşan bir görgü tanığı ise “bir restoran yakınlarında Amerikalıları hedefleyen bir patlamanın meydana geldiğini ve Menbic Askeri Konseyi’nden bazı güçlerin onlarla beraber olduğunu” söyledi.

SaldırıTelif hakkıAFP

Trump çekilme kararı almıştı

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye stratejisinde büyük bir değişikliğe giderek bölgedeki askerlerini çekme kararı almıştı.

Beyaz Saray, Suriye’deki 2 bine yakın Amerikan askerinin ülkelerine dönüşünün başladığını duyurmuştu. Ancak daha sonra askerlerin Suriye’den çekilmesi için net bir takvimin olmadığı vurgulanmıştı.

Suriye haritası

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise son olarak Suriye’nin kuzeyinin Suriye rejiminin kontrolü altında olması gerektiğini söyledi.

Lavrov, “Suriye’deki Kürtlerin geleceği rejim kontrolünde güvence altına alınabilir” dedi.

ABD’nin desteği ve Halk Koruma Birlikleri’nin (YPG) öncülüğünde kurulan Menbic Askeri Konseyi, bölgeyi 2016 yılında IŞİD’in elinden almıştı.

Kaynak: BBTürkçe

İlginizi çekebilir