Özgür Denizli

PANDEMİ BİTMEDİ (8 Ağustos 2022)

Pandemi Gündemi 

Pandeminin başından beri görüşlerini ve cesur eleştirilerini sakınmayan bilim insanı, enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, geçen hafta şans eseri aşı karşıtı Mustafa Yücel’in saldırısından kurtuldu. Şenol, “Cezasızlıktan cesaret alıyorlar” dedi.

***

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin verilere göre 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri arasında 337 kişi hayatını kaybetti. 406 bin 322 kişide de virüs tespit edildiği belirtildi. Türk Tabipleri Birliği’nden ise “Temmuz başında salgın öncesi ortalamanın bile altına düşen ölümler son 4 haftada hızlı bir tırmanışla ortalamanın yüzde 28 üzerine çıktı. Ve bu artış özellikle son hafta verisi olan kentlerin birçoğunda yaşandı. Bunu salgından farklı bir nedenle açıklayabilmek mümkün değil” şeklinde açıklama geldi.

***

TTB Pandemi Çalışma Grubu’ndan Güçlü Yaman, son haftanın fazladan ölümlerini yorumladı:

Istanbul, Izmir, Bursa ve Gaziantep’te 1960-1990 yılarına ait ortalama ve maximum sıcaklıklarla bu yılki sıcaklıkları ve fazladan ölümleri karşılaştırdım. Ölümlerle sıcaklıklar arasında bir paralellik olduğu ortaya çıktı. Sol eksen sıcaklıkları sag eksen ölümleri gösteriyor.

Sıcaklık ve ölümlerdeki paralellik Izmir ve Bursa’da daha keskin görünüyor. İzmir’de o hafta ölümler ortalamanın %92 Bursa’da %57 üzerine çıkmıştı. Istanbul ölümleri kısmen ertesi haftaya da yansıyor.

Bu çalışmanın amacı 4-10 Ağustos’ta ölümlerdeki artısın salgın kaynaklı olup olmadığını anlamaktı. Sonuç salgın kaynaklı olmadığını gösteriyor. Bundan dolayı önceki ve sonraki haftayı dikkate alarak bu dönemde yaşanan anlık artısı fazladan ölüm hesabından çıkaracağım. Fazladan ölüm hesabının amacı salgın ve salgına bağlı nedenlerden ölümleri ölçmeye çalışmak. Dolayısıyla aşırı sıcaklık gibi diğer olağanüstü nedenlere bağlı ölümleri ayırmak gerekiyor. Daha önce benzer bir şekilde Izmir depreminde yaşanan ölümleri çıkarmıştım.

TTB Pandemi Çalışma Grubu’ndan Güçlü Yaman, sürekli kıldığı fazladan ölümler hesapları ile hakikatin peşinden gitmeye devam ediyor. Türkiye halklarına da gerçek tabloyu göstermiş oluyor. Son 2 gündür paylaştığımız tablonun önlemlerin bir an önce gelmesini zorunlu olduğunu gösteriyor. Hükümetin sermaye lehine strateji nedeniyle buna yanaşmayacağını söyleyebiliriz. Bilim Kurulu bile hala toplanabilmiş değil. İş vatandaşın toplum olma özelliğinden gelen toplumsal dayanışma kültürüne kalmış durumda. Hepimiz için, hiç bir kişiyi geride bırakmamak için eksik aşıları tamamlayabiliriz, maskelerimizi takabiliriz, kapalı ortamlardan ve kalabalık ortamlardan uzak durabiliriz. Riskli yakınlarımıza bulaştırma olasılığımızı en aza indirmek için önlemlere daha dikkat edebiliriz.

 

Pandeminin Seyri

Pandemi 6. Dalgası devam ediyor. Haziran 2022 itibari ile birçok yerde BA.4 ve BA.5 tarafından varyantı baskın hale geldi. Şu ana kadar toplam vaka sayısı 590 milyona yaklaşırken toplam ölüm sayısı 6 milyon 436 binin üzerine çıktı. Aktif hasta sayısı 22 milyon 300 bin civarında.

Son 24 saatte yeni vaka sayısı 564 bin civarında, Covid-19’a bağlı ise 870 kişi hayatını kaybetti. Yeni vaka sayısını yüksek olduğu ülkeler şu şekilde: Japonya (215 bin), Güney Kore (106 bin), İtalya (27 bin), Avustralya (23 bin), Tayvan (22 bin), Fransa (22 bin) ve Rusya (20 bin).

Hafta sonu bildirim sorunları (bildirim yapmama, yetersiz bildirim vb.), sağlık hizmetlerine PCR testlerine erişememe sorunları yeni vaka ve ölüm sayısına yansıyor. Bu durum Pazartesi de devam ediyor. Gerçek tablo hafatanın ilerleyen günlerinde netleşiyor.

Bu durumu dikkate alarak son bir haftanın ortalama vaka ve ölüm sayısı ya da toplam vaka ya da ölüm sayısı ile pandemi süreci izleniyor.

 

Pandemide geçtiğimiz hafta

Son 7 günün ortalama vaka sayısında Haziran başında başlayan yükselme eğilimi Temmuzun son haftası ile birlikte düşüşe geçti. 24 Temmuz itibarıyla ortalama günlük vaka sayısı 1 milyon 21 binin üzerinde iken 31 Temmuz tarihinde yedi günün ortalama vaka sayısı 997 bin civarına inmişti. Geçtiğimiz yedi günün ortalaması 807 bin kişiye indi. Düşüş eğilimi devam etti.

Ölüm sayısında da 31 Temmuz tarihinde yedi günün ortalama ölüm sayısı 2,347 kişi iken ye yükselmiş.7 Ağustos itibarıyla bu sayı 2 bin kişiye kadar geriledi.

Küresel haftalık vaka ve ölüm sayılarındaki değişim de şöyle:

Bir önceki haftaya göre değişim
Kıtalar Son 7 gündeki vaka sayısı Son 7 gündeki ölüm sayısı Vaka sayısı Ölüm sayısı
Dünya 5,653,555 14,051 – %19 – %15
Asya 2,915,394 3,130 – %3 + %10
Avrupa 1,368,303 4,681 – %30 – %22
Kuzey Amerika 725,742 3,204 – %34 – %18
Güney Amerika 350,109 2,263 – %30 – %11
Afrika 16,062 75 – %46 – %61

Yukarıda tabloda görüldüğü gibi dünya genelinde geçtiğimiz hafta hem vaka sayısında  (-%19)  hem de   ölüm sayısında (-%15)  ciddi azalma görüldü. Bununla birlikte Asya kıtasında vaka sayısında %3’lik  azalma görülürken ve ölüm sayısında %10’luk artış devam etti. Asya kıtasında Japonya (%9) ve Güney Kore’deki (%26) artışlar devam ediyor.

Avrupa kıtasında, düşüş eğilim tersine Rusya, Polanya ve Macaristan’da vaka artışı dikkati çekiyor.

 

Salgın Kontrol Önlemleri

Çin’in yönetimi, ülkenin güneyinde bulunan tropik Hainan Adası’ndaki tatil beldesi Sanya’da Covid-19 vakalarının artması üzerine kısıtlamaları devreye soktu. Yetkililer, turizm sezonunun en yoğun olduğu dönemde şehrin Covid-19’un yayılması nedeniyle sıcak bölge ilan edildiğini belirterek, salgının yayılımını engellemek için bu sabah sokağa çıkma yasağı dahil kısıtlamaların yürürlüğe girdiğini duyurdu. 80 bin turistin kısıtlamalar nedeniyle mahsur kaldığı Sanya’da dün 229, bugün de 129 teyit edilmiş vaka saptandı. Demiryolu yetkilileri kentteki tüm bilet satışlarını yasakladı, uçak seferleri de iptal edildi. Sanya’dan ayrılmak isteyen turistlerin, 7 gün boyunca yapılan 5 PCR testlerinin negatif sonuçlanması gerekiyor.

***

İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Viroloji ve Temel İmmünoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Ağaçfidan da, yeni varyantın bulaşma riski hakkında şu uyarıları sıraladı: “Bilim insanlarının önerdiği korunma yöntemlerinin sadece yüzde 25’i uygulansa bile pek çok kişi enfekte olmaktan kurtulacak. Covid-19 kronik hastalar ve 65 yaş üzeri için ölümcül bir hastalık olduğu unutulmuş durumda. BA.4 ve BA.5’in inanılmaz kısa süre ve hızda bulaşıyor. Yakın mesafede korunmanın tek yolu maske. Ancak bir kişinin maskeli olması korunmak için yeterli değil. Bu nedenle kapalı alanlarda maske kısıtlaması gelmeden pandeminin sona ermesi mümkün değil. ‘Covid-19’dan Korunmanın 100 Pratik Yolu’ başlıklı bilimsel çalışmamızda riskleri ortaya koyduk. Covid-19 ile enfekte olmuş birinin kapalı ortamda, bir metre ve altındaki mesafede bulaştırma riski yüzde 99. Unutulmasın ki, Covid-19 kronik hastalar ve 65 yaş üzeri için ölümcül bir hastalık.”

Not: Dünya Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 07.00-8.00) alıyoruz.

Exit mobile version