Pandemi Gündemi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Covid-19 salgınına ilişkin haftalık raporu, dünya genelinde vaka sayılarının yüzde 9 azaldığını gösterdi. DSÖ, geçen hafta 6,5 milyon Covid-19 vakası ve 14 binden fazla virüs kaynaklı ölümün kayıtlara geçtiğini bildirdi. Öte yandan vaka sayılarında Avrupa genelinde yüzde 35 oranında düşüş görülürken, Batı Pasifik’te yaklaşık yüzde 20, Afrika’da ise yüzde 5 oranında artış gözlemlendi. Covid-19’dan ölüm oranları ise Batı Pasifik’te yüzde 44, Orta Doğu’da yüzde 26 artarken, Avrupa’da yüzde 25 oranında azaldı.

Pandeminin Seyri

Pandemi 6. Dalgası devam ediyor. Haziran 2022 itibari ile birçok yerde BA.4 ve BA.5 tarafından varyantı baskın hale geldi. Şu ana kadar toplam vaka sayısı 585 milyonun üzerine çıkarken toplam ölüm sayısı 6 milyon 430 bine yaklaştı. Aktif hasta sayısı 23 milyon civarında.

Son 24 saatte yeni vaka sayısı 815 bin civarında, Covid-19’a bağlı ise 2,045 kişi hayatını kaybetti. Yeni vaka sayısını yüksek olduğu ülkeler şu şekilde: Japonya (196 bin), Güney Kore (120 bin), ABD (101 bin), Almanya (75 bin), İtalya (46 bin), Avustralya (41 bin), Fransa (39 bin), Brezilya (37 bin), Tayvan (24 bin), Macaristan (22 bin) ve Meksika (21 bin).

Salgın Kontrol Önlemleri

Koronavirüsün hâlâ öldürücü bir hastalık olduğuna vurgu yapan Türk Klinik Mikrobiyolji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, mutlaka bir aşılama kampanyasına ihtiyaç olduğunu söyledi. Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, “Enfeksiyonun yayılımının azaltılması için kapalı ortamlarda, toplu taşımada maske kullanımı devam etmeli” diye konuştu. Prof. Dr. Yavuz, koronavirüsün hâlâ öldürücü bir hastalık olduğuna vurgu yaparak mutlaka bir aşılama kampanyasına ihtiyaç olduğunu belirterek “Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı gibi biz de pandeminin bitmediğini en başından beri söylüyoruz. Hâlâ gripten daha ciddi bir hastalık. Eksik aşılı, aşısını yaptırmamış çok insan var. Aşı karşıtlığıyla sistematik mücadele yürütülmesi gerekiyor. Aşı karşıtlığı nedeniyle insanların ölümüne neden oldular” dedi. Prof. Dr. Yavuz, okulların açılmasına az bir süre kaldığını anımsatarak “Okullar açılmadan havalandırma önlemleri konusunda adım atılmalı. Çok maliyetli olmayan önlemlerle etkin havalandırma sağlanabilir” diye konuştu.

Not: Dünya Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 07.00-8.00) alıyoruz

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.