PANDEMİ BİTMEDİ (30 TEMMUZ 2021)

İsrail’de sağlık çalışanlarıyla yapılan bir araştırma aşıya rağmen Covid-19’a yakalananların çok büyük bir kısmının hafif atlattığını gösterirken, virüsü başkalarına bulaştırmadıkları gözlemlendi. New England Journal of Medicine dergisinde yayınlanan araştırmada 1497 tam aşılı sağlık çalışanından 39’unun Covid-19 geçirdiği belirtildi. ‘İyi haber‘ ise aşılıların aşısızlara göre daha az bulaştırıcı olduğu. Hastalanan 39 kişinin Covid-19’u başka birilerine bulaştırdığı gözlemlenmedi.

Elde edilen veriler arasında kötü haber olarak nitelendirilebilcek sonuç ise milyonları etkilediği düşünülen ‘uzun Covid‘ derdi.

***

Türkiye’de salgın kontrolden çıktı. Yeni vaka bildirimi yüksek hızda devam ediyor. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 22 bin 161 kişi oldu. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 60 kişi oldu. Toplam vaka sayısı 5 milyon 683 bine dayanırken, toplam can kaybı ise 51 bin 184 kişiye yükseldi. Günlük test sayısı 261 binin üzerinde… Aktif hasta sayısı yükselmeye devam ederek 188 bine yaklaştı. Ağır hasta sayısı paylaşılmıyor. Aktif hasta sayısındaki ciddi artış bulaş tehdidinin daha da büyüyeceğini gösteriyor.

***

Diyarbakır’da Coronavirus (Covid-19) salgını vakaları her geçen gün daha da artıyor. Diyarbakır Tabip Odası, salgın tedbirlerinin kaldırılmasının ardından kentin yüksek vaka sayısıyla ilk 5’e yükseldiğini açıkladı. Sağlık Bakanlığı’nın aşılama tablosuna göre, kent kırmızı listede yer alıyor. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, tedbirlerin tamamen kaldırılmasından önce tüm hastanelerde yatan hasta sayısının 90 ila 100 arasında olduğunu anımsatarak, bugün itibariyle bu sayının 250’ye ulaştığını kaydetti. Güldiken, 1 Temmuz öncesi yoğun bakım ünitelerindeki hasta sayısının ise 25’den 50’nin üzerine çıktığını paylaştı. Kentteki günlük vaka sayısının binin üzerine çıktığını söyleyen Güldiken, “Yüzde 200 gibi bir artıştan söz ediyoruz. Pozitif vakalar yüzlerdeyken binli sayılara ulaştı. 8 katlık bir artış olduğunu söylemek mümkün” dedi.

***

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Recep Demirhan, “Sonbaharda okullar açılacak, üniversiteler açılacak. Sosyal yaşam yeniden başlayacak. Biz bu aşılamayı tamamlayamazsak, yüzde 75 seviyesine çıkaramazsak belki tekrardan kısıtlamalar gündeme gelebilecek. Onun için mutlaka aşılanmamız gerekiyor. Aşıyla birlikte tedbirleri de unutmamamız lazım. Aşı programımızı tamamlamazsak belki bizler normalleşmede geri adım atacağız. Yani tiyatroya, sinemaya gidemeyeceğiz. Sosyalleşemeyeceğiz, tekrar kısıtlamalar geri dönecek. Futbol sahalarına basket sahalarına giremeyeceğiz. Kazanmış olduğumuz kazanımları geri iade etmiş olacağız” dedi.

***

Batman’da, hastalara refakat edeceklere, son 48 saat içerisinde alınmış Koronavirüs negatif testi zorunluluğu getirildi.

***

TURCOVID19 sitesine göre Türkiye’nin aşı ile ilgili istatistikler şu şekilde.

Son 24 saatte 324 bin 970 kişiye birinci doz, 861 bin 26 kişiye ikinci doz ve 218 bin 978 kişiye üçüncü doz aşı yapıldı. Toplamda 1 milyon 405 bine yaklaştı. Aşı ile ilgili yaygın çağrılar işe yaramış gözüküyo, özellikle ilk doz ve üçüncü dozdaki artışlar bunu açıkça ortaya koyuyor.

Bugün saat 05.00 itibarıyla 40 milyon 544 bin 923 kişiye ilk doz (nüfusun %48.5’i); 26 milyon 119 bin 710 kişiye ikinci doz (nüfusun %31.2’si) ve 4 milyon 648 bin 872 kişiye üçüncü doz aşı yapılmış durumda. Toplum bağışıklığı için iki doz aşı yapılanların %70’e ulaşması hedefinin hala oldukça gerisindeyiz. İller ve bölgeler arasında eşitsizlikler ve ayrımcılıklar devam ediyor. Delta varyantı nedeniyle toplumsal bağışıklık hedefinin %85 ve üzerine yükseldiği kabul ediliyor. Bu oranın yakalanması için ciddi bir aşı kampanyasına ihtiyacımız var.

***

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, “Son zamanlarda gelen hastaların çoğunlukla aşısız olduğunu görüyoruz. Bu da bizi çok fazla üzüyor. Aslında elimizde aşı gibi ağır hastalıktan koruyacak bir silah varken onu kullanmamış olmanın yoğun bakımda oluşturduğu yansıma gerçekten içler acısı. Aşılanmamış grup çok büyük akciğer enfeksiyonuyla karşımıza geliyor” dedi.

***

Samsun Valiliği, vatandaşların aşı olması için kampanya başlattı. Valilik aşı olanlara çeşitli hediyeler verileceğini belirtirken, aşı oldukları gün ulaşımdan da ücretsiz yararlanılacağı duyuruldu.

***

ABD’de aşı zorunluluğu uygulaması genişliyor. Google ve Facebook, büroya dönmek isteyen çalışanlarına aşı zorunluluğu getirdi. ABD Başkanı Joe Biden’ın federal hükümete bağlı tüm sivil memurlara Covid-19 aşısını zorunlu hale getirmeye hazırlandığı bildirildi.

ABD’nin Missouri eyaletinde bir doktor, toplumda Covid-19 aşısının kutuplaştırıcı bir hale geldiğine işaret ederek bazı kişilerin aşıya karşı çıkan yakınlarından tepki gelir korkusuyla gizlice aşılandıklarını söyledi.

***

Korona virüsü vakalarının Delta varyantı nedeniyle artmaya başladığı İsrail’de, 60 yaş üzerine üçüncü bir doz Pfizer/BioNTech aşısı yapılacak.

***

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Nazi Almanyası’nın lideri Adolf Hitler’e benzetildiği afişlerin asıldığı reklam panolarının sahibi olan şirkete dava açıyor.

***

Covid-19 vakalarının küresel yükseliş eğilimi sürüyor. Farklı coğrafyalarda pandemi sık görülmeye, sık öldürmeye ve yaşamı altüst ediyor. Toplam vaka sayısı 197 milyon 313 binin ve Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 4 milyon 213 binin üzerine çıktı. Aktif hasta sayısı yükselmeye devam ederek, 14 milyon 609 bini geçti.

Küresel düzeyde son 24 saatte 660 bin civarında kişiye Covid-19 tanısı konurken 10 bin 309 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Pandemi yeniden tüm küreye yayıldı. Ülkelere göre yeni vaka sayısı şöyle: ABD (92.4 bin), Hindistan (44.7 bin), Endonezya (43.5 bin),  Brezilya (41.9 bin), İran (34.4 bin), İngiltere (31.1 bin), İspanya (26.7 bin), Fransa (25.2 bin), Rusya (23.3 bin),  Türkiye (22.2 bin), Meksika (19 bin), Tayland (17.7 bin), Malezya (17.2 bin), Bangladeş (15.3 bin), Arjantin (14.1 bin), Güney Afrika (13.6 bin) ve Irak (13.3 bin).

***

Japonya’da düzenlenen 2020 Tokyo Olimpiyatları’na akredite olmuş kişilerden Coronavirus’e yakalananların sayısı 193’e yükseldi.

***

Alman medyasının Robert Koch Enstitüsü (RKI) Müdürü Lothar Wieler’in bu hafta bir video konferans toplantısında Covid-19’a ilişkin en son bulguları üst düzey yetkililerle paylaştığı ve onlara ülkedeki salgında “dördüncü dalganın başladığını” aktardığı kaydedildi. Wieler’in toplantıda epidemiyolojik eğilimleri tahmin etmek için önemli bir gösterge olan 7 günlük insidans oranının, son derece bulaşıcı Delta varyantı nedeniyle son haftalarda artmaya devam ettiğine işaret ettiği ve bu nedenle korona virüsü karşıtı önlemlerin sürdürülmesinin öneminin altını çizdiği ifade edildi.

Not: Dünya ve Türkiye Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 08.00) alıyoruz.

 

 

 

 

 

 

İlginizi çekebilir