Pandemi Gündemi

ABD CDC hala Pfizer bivalan COVID aşısının potansiyel inme riskini inceliyor. Sağlık yetkilileri Perşembe günü yaptıkları açıklamada, bir ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) veri tabanından elde edilen yeni verilerin, güncellenmiş bir Pfizer (PFE.N)/BioNTech (22UAy.DE) COVID-19 takviye aşısı alan yaşlı yetişkinler için olası bir inme riski bağlantısı gösterdiğini, ancak sinyalin ajansın Ocak ayında daha önce işaretlediğinden daha zayıf olduğunu söyledi. ABD Gıda ve İlaç İdaresi yetkilileri, diğer iki güvenlik izleme veri tabanında aşılar ve felçler arasında bir bağlantı tespit etmediklerini söyledi.

Bu ayın başlarında ABD sağlık yetkilileri, Aşı Güvenliği Veri Tabanı’nda yeni takviye aşıları alan 65 yaş üstü kişilerde iskemik inmelerle olası bir bağlantı tespit ettiklerini söyledi. O sırada bunun gerçek bir klinik riski temsil etme ihtimalinin çok düşük olduğunu söylediler. CDC için Aşı Güvenliği Veri Tabanı’nda verilerini tutan sağlık şirketi Kaiser Permanente’den Dr. Nicola Klein, veri tabanında gözlemlenen felç oranının son haftalarda yavaşladığını, ancak sinyalin hala istatistiksel olarak anlamlı olduğunu, yani muhtemelen şans eseri olmadığını söyledi.

***

Yeni CDC Rakamlarına Göre Güncellenmiş COVID-19 Takviyeleri Oldukça Etkili. Ülke genelinde COVID-19 aşılarının etkinliği hakkında neredeyse gerçek zamanlı bir fikir veren bir dizi veride, güncellenmiş takviyelerin oldukça iyi çalıştığı görülüyor.

Pandeminin Seyri

Pandemi Omicron alt varyantı XBB.1.5’nin baskın hale gelmesi ile yeniden gündemde. Küresel düzeyde vaka sayısı azalışa geçti. Ölüm sayısında da Asya kıtası dışında benzer eğilim var. 

Pandemi boyunca toplam vaka sayısı 675 milyona, toplam ölüm sayısı ise 6 milyon 760 bine yaklaştı. Aktif hasta sayısı 21 milyon 130 bin civarında.

Son 24 saatte yeni vaka sayısı 144 binin üzerinde, Covid-19’a bağlı ise 619 kişi hayatını kaybetti. Yeni vaka sayısını yüksek olduğu ülkeler şu şekilde: Japonya (55 bin), Tayvan (27 bin) ve Güney Kore (28 bin).

Not: Dünya Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 07.00-8.00) alıyoruz. 

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…