PANDEMİ BİTMEDİ (28 TEMMUZ 2021)

2020 Olimpiyatlarının açılışı sonrasında Tokyo’da, Ocak 2021’den beri günlük en yüksek Covid-19 vakası saptandı. Tokyo Oyunlarının 23 Temmuz’daki açılışı sonrası, Japonya’nın başkentinde, Ocak 2021 sonrasında günlük vaka oranı ilk kez 2 bin 500’ün üzerine çıktı.

***

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), ülkede artışa geçen Covid-19 vakalarına karşı “aşılama yapmış kişilere iç mekanlarda maske kullanma ve fiziksel mesafeye dikkat etme” tavsiyesini geri getirdi. CDC Direktörü Dr. Rochelle Walensky, aşılamalarını tamamlamış olsalar bile Delta varyantına karşı öğretmenler, öğrenciler ve iç mekanlarda çalışanlara “maske takmaları ve sosyal mesafeyi korumaları” tavsiyesini geri getirdiklerini kaydetti.

***

Türkiye’de salgın kontrolden çıktı. Vaka sayısı tırmanışa geçti. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 19 bin 761 kişiye yükseldi. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 51 kişi oldu. Toplam vaka sayısı 5 milyon 638 binin üzerine çıktı, toplam can kaybı ise 51 bin 48’e yükseldi. Günlük test sayısı 247 bine yaklaştı… Aktif hasta sayısı yükselmeye devam ederek 153 bin 289 kişiye yükseldi. Ağır hasta sayısı paylaşılmıyor. Aktif hasta sayısındaki ciddi artış bulaş tehdidinin daha da büyüyeceğini gösteriyor.

***

Yoğun Bakım Derneği eski başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, “Yoğun bakımdaki 20 hastanın 19’u aşısız” dedi. Toplumun aşı karşıtlığı, aşıya uzak durma veya “Ben sonra olurum” deme gibi ‘lüksleri’ olmadığını kaydeden Cinel, iki doz mRNA aşısı olduktan ve 15 gün geçtikten sonra yoğun bakıma yatan neredeyse kimsenin olmadığını söyledi.

***

TURCOVID19 sitesine göre Türkiye’nin aşı ile ilgili istatistikler şu şekilde.

Son 24 saatte 227 bin 312 kişiye birinci doz, 725 bin 427 kişiye ikinci doz ve 202 bin 143 kişiye üçüncü doz aşı yapıldı. Toplamda 1 milyon 154 bin 882 doza ulaşıldı. Uzun bayram tatilinin geçmiş olması ve vaka artışı günlük yapılan aşı dozunun yeniden 1 milyonun üzerinde seyretmeye devam etti.

Bugün saat 07.15 itibarıyla 39 milyon 990 bin 668 kişiye ilk doz (nüfusun %47.8’i); 24 milyon 575 bin 392 kişiye ikinci doz (nüfusun %29.4’ü) ve 4 milyon 242 bin 517 kişiye üçüncü doz aşı yapılmış durumda. Toplum bağışıklığı için iki doz aşı yapılanların %70’e ulaşması hedefinin hala oldukça gerisindeyiz. İller ve bölgeler arasında eşitsizlikler ve ayrımcılıklar devam ediyor. Delta varyantı nedeniyle toplumsal bağışıklık hedefinin %85 ve üzerine yükseldiği kabul ediliyor. Bu oranın yakalanması için ciddi bir aşı kampanyasına ihtiyacımız var.

***

Kocaeli’de, Covid-19 aşısını yaptırmayanlar, çağrı merkezlerinden aranarak ikna edilmeye çalışılıyor. Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, şu ana kadar yaklaşık 25 bin kişinin arandığını açıkladı.

***

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Aşılanma oranını yükseltmek için tüm parti liderlerinin ve kamuoyu nezdinde güvenilir kanaat önderlerinin katılacağı bir kamu spotu hazırlanmasını öneriyoruz” dedi. Salgını atlatmanın tek yolunun aşı olduğunu kaydeden Özel, “Covid-19 aşısı Türkiye’de 18 yaş üstündeki herkese açılmış olmasına karşın, 22 milyonu aşkın kişinin aşı olmadığı rakamlara yansımaktadır. Bu sayının hızlıca azaltılması ve aşılanma oranının yukarıya çekilebilmesi için yarından tezi yok, aşı karşıtlığına yönelik harekete geçmek ve ortak bir söylem geliştirmek gerektiği açıktır. Bunun için ilk iş olarak, her akşam ilan edilen turkuaz tablodaki günlük vaka sayıları ve ölüm rakamları, aşı olanlar ve aşı olmayanlar ayrımı yapılarak yayınlanmalıdır. İlan edilecek bu verinin, olası kararlara toplumsal destek sağlanması ve aşı karşıtlarını ikna etmek noktasında büyük fayda sağlayacağı açıktır. Gün geçtikçe tüm dünya Covid-19 verilerine ilişkin şeffaflığı artırmaktayken, Sağlık Bakanlığı ne yazık ki kısıtlı şeffaflıktan da geri adım atmaktadır. 4 Temmuz itibariyle tablodaki bazı verilerin ilan edilmesi kesintiye uğramıştır. Sağlık Bakanlığı’nın derhal tüm verileri büyük bir şeffaflıkla kamuoyuna ilan etmesi gerekir. Türkiye’nin Covid-19 salgınını işletmeleri kapatmadan, esnafı sınırlamadan, sokağa çıkma yasağı ilan etmeden atlatabilmesinin tek olanaklı yolu aşıdır” değerlendirmesi yaptı.

***

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ile düğün sektörü işletmecileri, 2 doz Kovid-19 aşısı olmayanların düğüne davet edilmemesi için çağrı yaptı.

***

Canlı Müzik ve Eğlence Sektörü Derneği (TESDER) yaklaşan sonbahar ve kış mevsimi için ciddi endişeleri olduğunu belirtti. TESDER, “En güçlü silah olan aşının kapalı mekanlarda ve kapalı mekanlarda gerçekleştirilecek tüm etkinliklerinde zorunlu kılınmasını doğru buluyor, destekliyor ve öneriyoruz” dedi

***

Suudi Arabistan Hac Bakanı Yardımcısı Hişam Said, yurt dışından Umre ziyaretlerinin 10 Ağustos itibarıyla başlayacağını açıkladı. Türkiye’de uygulanan Sinovac aşısı ve ve 50 milyon doz alınacak Sputnik aşıları liste dışı bırakıldı.

***

Bir laboratuvar çalışmasına göre, Sinovac Biotech’in COVID-19 aşısı tarafından tetiklenen antikorlar, çoğu alıcı için ikinci bir dozdan yaklaşık altı ay sonra önemli bir eşiğin altına düşüyor, ancak üçüncü bir atışın güçlü bir destek etkisi olabileceği düşünülüyor. Çalışma, bazı gruplardaki katılımcılara ikinci dozdan yaklaşık altı ay sonra üçüncü bir doz verildiğinde, 28 gün sonra nötrleştirici antikor düzeylerinin ikinci dozdan dört hafta sonra görülen seviyelerden yaklaşık 3-5 kat arttığını gösterdi.

***

Covid-19 vakalarının küresel yükseliş eğilimi sürüyor. Farklı coğrafyalarda pandemi sık görülmeye, sık öldürmeye ve yaşamı altüst ediyor. Toplam vaka sayısı 195 milyon 942 binin ve Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 4 milyon 192 binin üzerine çıktı. Aktif hasta sayısı yükselmeye devam ederek, 14 milyon 115 binedayandı.

Küresel düzeyde son 24 saatte 578 bin 408 kişiye Covid-19 tanısı konurken 9 bin 475 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Pandemi yeniden tüm küreye yayıldı. Ülkelere göre yeni vaka sayısı şöyle: ABD (61.6 bin), Endonezya (45.2 bin), Hindistan (42.9 bin), Brezilya (41.4 bin), İran (35 bin), Fransa (26.9 bin), İspanya (26.4 bin), İngiltere (23.5 bin), Rusya (23 bin),  Türkiye (19.8 bin), Arjantin (16.8 bin), Malezya (16.1 bin), Bangladeş (14.9 bin), Tayland (14.2 bin), Irak (12.2 bin) ve Kolombiya (11.4 bin).

Covid-19 salgınında Güney Asya’da en fazla vakanın görüldüğü ülke olan Endonezya’da, yabancılar ülkeyi terk etmeye başladı.

 

***

Suudi Arabistan’da, Covid-19 tedbirleri nedeniyle uygulanan seyahat kısıtlamaları kapsamında ‘kırmızı listede’ bulunan ülkelere giden vatandaşlara üç yıllık seyahat yasağı getirileceği duyuruldu. Devlet ajansı SPA’nın içişleri bakanlığı yetkilisine dayandırdığı haberinde, ‘kırmızı listede’ yer alan ülkelerden Suudi Arabistan’a dönenlerin ‘ağır cezalara tabi tutulacağı’ aktarıldı.

***

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, COVID-19 aşılamasında belirledikleri hedefi yakaladıklarını açıkladı. Temmuz için yetişkin nüfusun yüzde 70’inin en az bir doz aşı olması hedefine ulaştıklarını Leyen, 18 yaş üstü nüfusun yüzde 57’sinin iki dozu da alarak tam aşılandığını duyurdu

 

***

TTB, Sağlık Bakanlığına yönelik, “Geçen sene yaptığınız hataları tekrarlamayın, eylül ayına kadar sağlık çalışanları, kronik hastalığı olanlar, yaşlılar gibi risk grupları için yeterli grip aşısı sağlayın” açıklamasını yaptı.

***

Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran, sağlık sektöründeki istifa yasağının 1 Temmuz’da kalkmasının ardından Manisa genelinde 50’den fazla hekimin istifa dilekçesi verdiğini söyledi. Duran, “Hem iş yükü ağır hem para yok hem riskli bir zamanda görev yapıyoruz ve sonra bizden fedakarlık bekliyorlar. Hekimlerin artık fedakarlık yapacağı zamanı kalmadı. Eğer hükümet ve Sağlık Bakanlığı bu konuda bir şey yapmazsa önümüzdeki aylarda hastanelerde görev yapacak hekim sıkıntısı yaşanabilir. Zaten şu anda salgında 4’üncü dalga ile karşı karşıyayız. İstifalar planlı istifalar olsa yerine atamalar olacaktır. Ancak beklenen istifalar olmadığı için atamam da hemen olmaz. Zaten genel bir hekim açığı var. Özellikle kamu alanında bu çok bariz belli. Eğer sağlık çalışanlarının sesini duymazlarsa önümüzdeki süreçte istifa yağmuruna hazır olsunlar” ifadelerini kullandı.

***

 

Not: Dünya ve Türkiye Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 08.00) alıyoruz.

 

 

 

 

 

 

İlginizi çekebilir