PANDEMİ BİTMEDİ (27 TEMMUZ 2021)

Türkiye’de salgın kontrolden çıktı. Vaka sayısı tırmanışa geçti. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 16 bin 809 kişiye yükseldi. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 63 kişi oldu. Toplam vaka sayısı 5 milyon 618 binin üzerine çıktı, toplam can kaybı ise 51 bine dayandı. Günlük test sayısı 224 bin civarında… Aktif hasta sayısı yükselmeye devam ederek 140 bin 687 kişiye yükseldi. Ağır hasta sayısı paylaşılmıyor. Aktif hasta sayısının iki katına çıkması bulaş tehdidinin de yüksek olduğunu gösteriyor. Salgın kontrolü için yapılması gerekenler tamamen gevşemiş durumda. Öncelikle saptanan vakaların izolasyonu, temaslılarının saptanması ve kararntinaya alınması, risk gruplarında hızlı tarama testlerinin yapılması, kalabalıklaşmanın önüne geçilmesi, kapalı ortamlarda havalandırmanın sık denetlenemesi, fiziksel mesafenin korunmasına yönelik düzenlemeler, nitelikli ve ücretsiz maskenin düzenli sağlanması, Covid-19’un değişen klinik tablosu ve bulaşma yolları için sürekli bilgilendirme, ekonomik ve sosyal desteğin sağlanması, çalışmanın esnetilmesi vb… Salgın sürecinde istatistiklerin ayrıntılı şekilde (yaş, cinsiyet, yerleşim yeri, komorbid hastalık öyküsü, aşı olma durumu,vb) paylaşılması. Tüm bunlarla birlikte pandeminin vatandaşta yarattığı yorgunluğun gündeme alınması ve giderilmesine yönelik toplumla birlikte çözümler bulunması da ihmal edilmemeli.

***

 

***

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey’i, korona virüsü vakalarında yaşanan artışın ardından “Bilimsel yolla pandemiyi kontrol etmek mümkün. İktidar pandemiyi yönetemiyor, ölümlere neden oluyor” başlığıyla açıklama yaptı. Açıklamada zaman kaybetmeden yapılması gereken düzenlemeler şu şekilde sıralandı:

-Aşılama sağlık, eğitim ve bakım evi çalışanları başta olmak üzere ülkede tüm kamu kurum kuruluşlarında ve özel kurumlarda çalışanlar için hızla yaygınlaştırılmalı ve Delta varyantı da değerlendirilerek 2. doz mRNA aşısı düşünülmeli,

-Şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşımda, fabrikalar, atölyeler, sinema, tiyatro, stadyum, lokanta, eğlence parkları, konaklama tesisleri, bar ve spor salonları, AVM ve ibadethaneler gibi kapalı ve kalabalık ortamlarda aşısızların hastalanma ve hastalığı çevrelerine yayma riski göz önüne alınarak hem kendilerinin hem de yakınlarının hastalanmasından sorumlu olacakları hatırlatılmalı, yayılımın önüne geçmek için gerekli önlemler alınmalı;

-Yurtdışından gelenler için iki doz aşılı olma zorunluğu getirilmeli, aşısızlara 14 gün karantina zorunlu olmalı;

-Delta virüsünün dünyada baskın hale gelmesinden sonra toplumsal bağışıklığı sağlamak için toplumun yüzde 85’inin en az iki doz aşılı olması gerektiğinden 12 yaş ve üzeri bireylerin tamamı aşılanma takvimine alınmalıdır.

***

‘Şu an bir pik yaşıyoruz, hastanede  yer bulunamayacak seviyeye gelebiliriz’ diyen Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, ‘Vaka artışında ilk 5, aşılama oranında da sondan 5 il arasındayız maalesef’ dedi

***

 

 

***

TURCOVID19 sitesine göre Türkiye’nin aşı ile ilgili istatistikler şu şekilde.

Son 24 saatte 251 bin 998 kişiye birinci doz, 912 bin 228 kişiye ikinci doz ve 212 bin 714 kişiye üçüncü doz aşı yapıldı. Toplamda 1 milyon 376 bin 940 doza ulaşıldı. Uzun bayram tatilinin geçmiş olması ve vaka artışı günlük yapılan aşı dozunun yeniden 1 milyon eşiğinin üzerine çıkardı.

Bugün saat 08.30 itibarıyla 39 milyon 763 bin 505 kişiye ilk doz (nüfusun %47.6’sı); 23 milyon 850 bin 324 kişiye ikinci doz (nüfusun %28.5’i) ve 4 milyon 40 bin 404 kişiye üçüncü doz aşı yapılmış durumda. Toplum bağışıklığı için iki doz aşı yapılanların %70’e ulaşması hedefinin hala oldukça gerisindeyiz. İller ve bölgeler arasında eşitsizlikler ve ayrımcılıklar devam ediyor. Delta varyantı nedeniyle toplumsal bağışıklık hedefinin %85 ve üzerine yükseldiği kabul ediliyor. Bu oranın yakalanması için ciddi bir aşı kampanyasına ihtiyacımız var.

***

Koca, ilk doz aşısını henüz yaptırmayanların sayısının 22 milyon 344 bin 407’e indiğini söyledi.

***

Görevden uzaklaştırıldıktan sonra yerine kayyum atanan ve tutuklanan Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Selçuk Mızraklı, kent halkına “aşı olun” çağrısı yaptı.

***

Türkiye’de vaka sayılarındaki tırmanış, yeni eğitim ve öğretim dönemine ilişkin endişeleri de artırdı. Eğitimciler ve sağlıkçılar hükümete 12 yaş üstü tüm çocukların aşılama programına alınması çağrısı yapıyor. TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı; ne tür önlemler alınması gerektiği konusunda DW Türkçe’nin sorularını yanıtlarken, “Hiçbir önlem almadan açacaklar, sonra salgında yeni bir zirve göreceğiz. Yine kapatacaklar. Bu; açma-kapama hali halkta salgına karşı duyarsızlaşma ve önlemleri ciddiye almama durumunu yarattı. Bir kuşağa hem ruhen hem bedenen zarar veren bu açma-kapama halinden çıkılmalı, somut eylem planı devreye sokulmalı” mesajı veriyor. Fincancı; TTB’nin somut eylem planının ana hatlarını şöyle özetliyor:

– Sınıf mevcutları mutlaka sınırlandırılmalı, kalabalık sınıflarda eğitim yapılmaması için gereken tedbirler alınmalı.

– Okulların havalandırılması sağlanmalı.

– Aşılama programına 12 yaş üstünün dahil edilmesine dönük değerlendirmeler gecikmeksizin başlatılmalı.

– Öğretmenlerin tamamının aşılandığından emin olunmalı

Eğitim-Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, “Geçen üç dönem boyunca okullarını kapatan ülke olmaktan kurtulamadık. Üç dönemi öğrenme yoksunluğu ile geçirdik. Şimdi veliler, öğretmenler kaygılı. Ama bakanlığın bu kaygıları giderecek hiçbir şey yapmadığını görüyoruz” diyor.

Kurul da okullar açılmadan toplumdaki kaygıların giderilmesi gerektiğini anlatırken, bunun için yapılacakları “12-16 yaş grubu için aşılama düşünülmeli, kalabalık sınıflar mevcut ek dersliklerle azaltılmalı, 85 bin öğretmen kadroya alınmalı, eğitimde yeniden yapılanma için özel bir bütçe-ödenek devreye sokulmalı” diye sıralıyor.

***

Delta varyantının hızla yayıldığını vurgulayan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, “Aşıya ikna için uğraşacak vaktimiz yok. Bazı meslek grupları için aşı zorunluluğu getirilmeli” dedi. “Bu çarşamba veya perşembe olacak Bilim Kurulu toplantısında bu görüş ve önerilerimi dile getireceğim. Ama ne karar çıkacağını ve çıkan kararın uygulanıp uygulanmayacağını bilmiyorum. Uygulamalara iktidar karar veriyor” diyen Yavuz sözlerini şöyle sürdürdü: “Sağlık Bakanlığı aşı oranı oldukça düşük olan Güneydoğu’da anket çalışmaları yaptırıyor. Anket sonuçları bize bölge halkının aşı konusunda yanlış bilgileri olduğunu veya aşıyı tam olarak bilmediklerini gösteriyor. Önceki gün vaka sayısı 14 bini geçti ve bunun büyük bir çoğunluğu Covid-19 aşısı yaptırmayanlardan oluşuyor. Aşılama başladıktan sonra sağlık çalışanı kaybı pek yaşanmadı ve bunlar güzel sonuçlar. Mutlaka aşı olun.”

***

TURYİD, 1 EYlül’den itibaren lokanta, kafe, bar, gece kulübü, kıraathane, spor salonları, her türlü müsabaka sahaları, sinema, tiyatro, konser ve düğünlere girişte 2 doz aşı şartı aranmasıni istedi.

***

Özellikle gençler arasında düşük olan aşılama oranları dikkat çeken Urfa’da valilik yeni bir kampanya başlatıyor. Buna göre, aşı olan 18-25 yaş arası gençler arasında hediye çekilişi yapılacak.

***

Eskişehir’de Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kurulan randevusuz aşı standlarında uzun kuyruklar oluştu.

***

ABD’de önde gelen sağlık kuruluşları, koronavirüs salgınına karşı sağlık çalışanlarına aşılama zorunluluğu getirilmesi çağrısında bulundu. Açıklamaya imza atan kuruluşlar arasında, Amerikan Tabipler Birliği, Amerikan Doktorlar Koleji, Amerikan Hemşireler Birliği, Amerikan Pediatri Akademisi, Amerikan Cerrahlar Koleji ve Amerikan Halk Sağlığı Derneği’nin bulunduğu 56 sağlık kuruluşu ve organizasyon yer aldı. ABD’nin Teksas eyaletine bağlı Houston şehrindeki Houston Methodist Hastanesinde, 23 Haziran’da, Kovid-19 aşısı yaptırmayı reddettiği için açığa alınan 200 çalışandan 153’ünün işten çıkarıldığı duyurulmuştu.

***

Güney Kore’deki çalışmada, AstraZeneca/Oxford aşısının bir dozunun ardından yapılan Pfizer/BioNTech aşısının, nötralize edici antikor seviyelerini AstraZeneca’nın iki dozuna nazaran altı kat artırdığı ortaya çıktı.

***

Covid-19 vakalarının küresel yükseliş eğilimi sürüyor. Farklı coğrafyalarda pandemi sık görülmeye, sık öldürmeye ve yaşamı altüst ediyor. Toplam vaka sayısı 195 milyon 351 bine ve Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 4 milyon 183 bine yaklaştı. Aktif hasta sayısı yükselmeye devam ederek, 14 milyona yaklaştı.

Küresel düzeyde son 24 saatte 446 bin 935 kişiye Covid-19 tanısı konurken 7 bin 404 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Pandemi yeniden tüm küreye yayıldı. Ülkelere göre yeni vaka sayısı şöyle: ABD (35.8 bin), İran (31.8 bin), Hindistan (30.8 bin), Endonezya (28.2 bin), İngiltere (25 bin), Rusya (23.2 bin),  İspnaya (20.5 bin), Brezilya (19 bin), Türkiye (16.8 bin), Tayland (15.4 bin), Bangladeş (15.2 bin) Malezya (14.5 bin), Arjantin (12.6 bin) ve Irak (12.2 bin).

Günlük vakaların yaklaşık yarısı Asya kıtasına ait. Bu kıtada artış eğilimi farklı coğrafyalara soçrayarak devam ediyor. Benzer artış Kuzey Amerika kıtası için de geçerli. Diğer kıtalarda ise vaka sayısı düşüş eğilimine girdi.

***

Güneydoğu Asya ülkesi Tayland’da Koronavirüs salgını giderek kötüleşirken, sağlık sistemi üzerine binen yükü taşıyamamaya başladı. Dolan hastanelerde çalışan doktorlar, hastalarını otoparklarda tedavi etmek zorunda kalıyor ve bazı hastanelerde ağır hastalar evlerine gönderiliyor.  Tayland, geçen sene vaka sayısını düşük tutmayı başararak Covid’le mücadele konusunda birçok uzman tarafından tebrik edilmişti. Ancak ülkenin aşı kampanyasının yavaş ve kaotik ilerlemesi halkta öfkeye sebep oldu. Nisan ayında Tayland’da üçüncü dalga başladı ve virüs Bangkok gece hayatı mekanlarında; özellikle varlıklı iş insanlarının zaman geçirdiği kulüplerde yayılmaya başladı. Kısa süre içinde cezaevlerinde, fabrikalarda, ve başkentin yoğun nüfuslu bölgelerinde vakalar görülmeye başlandı.  4 ay önce 100’den düşük olan günlük Covid kaynaklı ölü sayısı, şimdi 4 binin üzerine çıktı.

 

Not: Dünya ve Türkiye Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 08.00) alıyoruz.

 

 

 

 

 

 

İlginizi çekebilir