Pandemi Gündemi

DSÖ dün yayınladığı haftalık Covid-19 raporu pandeminin sürdüğünü söylüyor. Dünya genelinde 26 Aralık – 22 Ocak arasında 11 milyon vaka, 55 bin Covid-19’dan ölüm tespit edildi. Önceki bir aya göre vakalar azalsa da ölümler yüzde 25 arttı.

Türkiye’deki pandeminin güncel seyriyse muamma. Bakanlık Covid Bilgilendirme Platformu’nda en son 14-27 Kasım 2022 haftasının verisini paylaştı. Aradan geçen iki ayda koronavirüsten kaç kişinin öldüğünü, hasta sayıları ve hangi varyantların dolaşımda ya da etkili olduğunu bilmiyoruz. Bakanlık altı aydır DSÖ’ye de veri göndermiyor.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, Sağlık Bakanlığı’nın yazdan beri Covid-19 verilerini ara ara açıkladığını söyledi.  Kraken’in Türkiye gelip gelmediğinden büyük olasılıkla bakanlığın da haberinin olmadığını düşünen Şenol, Covid-19 testlerinin az sayıda yapıldığını söyledi.  Varyantların analiz edilmediğini anlatan Şenol, şöyle konuştu: “Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün laboratuvarlarında bu işi yürüten, deneyimli çalışanlar son zamanlarda görevlerinden ayrıldılar. Yerlerine kimler geldi, yürütebiliyorlar mı bilmiyoruz. Bakanlık tam anlamıyla kapalı kutu gibi. Hiçbir bilgi akışı yok. ABD,  İngiltere gibi virüsü izleyen ülkelerde vakaların yarıdan fazlasının Kraken olduğunu biliyoruz.” Varyantların izlenmesi önemli. Ona göre gerekiyorsa aşı hatırlatma dozu önerilebilir. Şenol şöyle devam etti: “Varyantları bilirsek yolumuzu bulabiliriz. ‘Artık fırtına bitti’ deyip, bütün radarları, hava durumunu kapattılar. Yağmur yağacaksa da bilmiyoruz, fırtına habercisi olacaksa da bilmiyoruz. Bakanlık aşı önerilerini zaten güncellemiyor. Oysa ki belli gruplara önerip önermeyeceğimizi anlamamız gerekiyor. Aşılamalarının üzerinden 6-8 aydan uzun süre geçmiş, kırılgan ve ileri yaş gruplarında ciddi seyirlerle acil başvurusu, acilden yoğun bakıma geçiş oluyor. Örneğin Çin’deki gibi hatırlatıcı doz aşılanması düşük oranda olduğunda 75 yaş üstünde özellikle ölüm çok fazla oluyor. Bugün ABD’de Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) toplanıyor. Oradan yıllık kovid aşısı önerisine geçmeleri kararını bekliyoruz.”

Pandeminin Seyri

Pandemi Omicron alt varyantı XBB.1.5’nin baskın hale gelmesi ile yeniden gündemde. Küresel düzeyde vaka sayısı azalışa geçti. Ölüm sayısında da Asya kıtası dışında benzer eğilim var.

Pandemi boyunca toplam vaka sayısı 674 milyon 267 bine, toplam ölüm sayısı ise 6 milyon 755 bine yaklaştı. Aktif hasta sayısı 21 milyon 250 bin civarında.

Son 24 saatte yeni vaka sayısı 192 binin üzerinde, Covid-19’a bağlı ise 1,206 kişi hayatını kaybetti. Yeni vaka sayısını yüksek olduğu ülkeler şu şekilde: Japonya (60 bin), Güney Kore (35 bin), Tayvan (19 bin), ABD (18 bin), Brezilya (14 bin) ve Almanya (13 bin).

Not: Dünya Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 07.00-8.00) alıyoruz.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…