PANDEMİ BİTMEDİ (27 Mayıs 2022)  

Pandemi Gündemi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Covid pandemisinin henüz bitmediğini, dünyanın yeni bir pandemiye hazır olmadığını söyledi.  “Tabii ki (Covid) pandemi dünyamızdaki tek kriz değil” diyen Ghebreyesus, dünyanın “korkunç” zorluklarla mücadele ettiğini belirtti. Ghebreyesus, maymun çiçeği virüsünü de Covid pandemisi ve Ukrayna savaşı ile birlikte bu zorluklar arasında saydı.  Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki Ebola virüsüne; Afganistan, Etiyopya, Somali, Güney Sudan, Suriye Arap Cumhuriyeti, Ukrayna ve Yemen’deki insani krizlere, maymun çiçeği ve hepatit gibi hastalıklara dikkat çeken Ghebreyesus; dünyanın iklim değişikliğinin etkileri, hastalıklar, kuraklık, açlık, savaş ve adaletsizliklerle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

Pandeminin Seyri

Pandemi hala devam ediyor. Dünya genelinde yeni vaka sayısında azalış eğilimi durdu, yeniden vaka artışı gündemde. Kuzey Kore’de kısa sürede vaka sayısındaki patlaması tedirginliği artırmaya yetti. Küresel düzeyde toplam vaka sayısı 530 milyonun üzerine çıkarken Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 6 milyon 308  bine yaklaştı. Aktif hasta sayısı 23 milyon 250 bin civarında.

Son 24 saatte yeni vaka sayısı 560 binin üzerinde, Covid-19’a bağlı ölüm sayısı ise 1,410 kişi oldu. Ülkelere göre vaka sayısı şöyle: Kuzey Kore (105.5 bin), ABD (86.3 bin), Tayvan (81.9 bin), Avustralya (46 bin), Japonya (34.9 bin), Almanya (34.6 bin),  Brezilya (33.9 bin), Fransa (21.2 bin), İtalya (20.3 bin), Güney Kore (18.8 bin) ve Finlandiya (11 bin).

Türkiye’de de vaka sayısındaki düşüş eğilimi durdu. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 1,310 kişiye Covid-19 tanısı kondu. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 5 kişi. Toplam vaka sayısı 15 milyon 67 binin üzerine çıkarken toplam can kaybı ise 98 bin 944 kişiye yükseldi. Test yaptırma konusunda gevşemeler, test sayısına yansıdı. Günlük PCR testi sayısı 140 bin civarında. Vaka sayısında azalma aktif hasta sayısına da yansıdı. Resmi istatistiklere göre aktif hasta sayısı 3 bin 424 kişi. Bu aktif hastaların hala 975’i ciddi, her nedense bu rakam çakıldı kaldı, aktif hasta düşmeye devam etmesi nedeniyle de aktif hastaların içerisinde ciddi hastaların payı %30’a yükseldi. Dünya genelinde aktif hastaların içinde ciddi hasta olanların sadece %0.1’i oluşturduğunun altını çizelim. Veri manüplasyonu hala devam ediyor.

Salgın Kontrol Önlemleri

Japonya hükümeti, Covid-19 ile mücadele kapsamında iki yıldan fazladır yabancı turistlere karşı uyguladığı sınır önlemlerini kaldırıyor. Nikkei tarafından düzenlenen “Future of Asia” etkinliğinde bir konuşma yapan Japonya Başbakanı Kişida Fumio, “korumalı paket halinde 10 Haziran’da turistleri kabul etmeye başlayacaklarını” açıkladı. 

SARS-COV2

COVID-19 kaynaklı, kokuları olduğundan farklı alma durumunu araştıran bilim insanları, tıp dilinde “parosmi” olarak bilinen ve kişiye normalde güzel gelen kokuların hastalık sonrası yanık ya da çöp gibi gelmesinin ardında “tetikleyici bir molekülün” olabileceğini ortaya koydu. Communications Medicine dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, “2-furanmethanethiol” isimli oldukça güçlü bir koku molekülü, koku alma bozukluğu yaşayan kişilerin yaşadığı iğrenme hissini tetikliyor. Kahvede bulunan söz konusu koku molekülünü, koku alma bozukluğu yaşamayan kişiler kahve ya da patlamış mısıra benzetirken COVID-19 kaynaklı koku alma bozukluğu yaşayanlar kahveyi kokladığında algıladıkları kokuyu “iğrenç, tiksindirici veya pis” olarak nitelendiriyor.

Not: Dünya ve Türkiye Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 07.00-8.00) alıyoruz.

 

İlginizi çekebilir