Pandemi Gündemi

Güney Amerika ülkesi Brezilya’da, artan Covid-19 vakaları ve yaklaşan yaz döneminde ülkeye gelecek turist sayısı nedeniyle virüsün bulaşma riskini azaltmak için havalimanları ve uçaklarda maske kullanma zorunluluğu getirildi. Kararın, konuyla ilgili uzmanların yaptığı toplantının ardından alındığı vurgulanan açıklamada, “Toplantının katılımcıları, epidemiyolojik verilerin özellikle toplu taşıma, havaalanları ve kapalı ortamlarda maske kullanımı gibi farmakolojik olmayan koruma önlemlerinin yeniden uygulanması gerektiğini vurguladı”ifadesine yer verildi.

Öte yandan, Latin Amerika’nın en büyük tıbbi araştırma vakfı Oswaldo Cruz (Fiocruz), aralarında Rio de Janeiro ve Sao Paulo gibi eyaletlerin bulunduğu 15 eyalette Covid-19 vakalarının arttığını açıkladı.

***

Pandemi önlemlerini en sıkı uygulayan ülkelerden biri olan Japonya’da, okullarda öğrencilerin yemek yerken konuşmama kuralı devam ediyor. Çocuklar konuşma yasağının kaldırılmasını istiyor. Japonya hem ülkeye turist girişi yasaklamış hem de dışarıda yemek yeme konusunda kısıtlamaya gitmişti. Her iki yasak da kaldırıldı. Ancak çocukların sessizliği devam ediyor.

Bir süre önce Maho Ono adlı velinin bin 600 öğrenci arasında çevrimiçi olarak yaptığı ankette çocukların yüzde 90’ının kuralın kaldırılmasını istediğini gösterdi. Ono, Mainichi Shimbun gazetesine verdiği demeçte, “Çocuklar, yetişkinler barlarda içki içip öğle yemeği sırasında sohbet ederken kendilerinin neden konuşamadığını anlayamıyor. Üstelik hiç kimse onları ikna edebilecek bir açıklama yapamıyor” dedi.

***

Avrupa Birliği’nin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Kurumu (EMA), Covid-19 salgınının bitmediğini, kış aylarının gelmesiyle vakalarda artış olabileceğini bildirdi.

EMA’nın aşı stratejisinden sorumlu yetkilisi Marco Cavaleri, son aylarda Avrupa genelinde Covid-19 vakalarında ciddi bir artış görmediklerini belirterek, “Ancak soğuk kış aylarıyla bu çok hızlı değişebilir. Virüs evrimini sürdürüyor. BQ11 gibi alt varyantlar artıyor ve Omicron BA5’in yerine geçiyor” dedi.

Avrupa ülkelerinde Covid-19’a karşı aşılamalarda yavaşlama olduğunu vurgulayan Cavaleri, AB genelinde en çok risk altında bulunan kişilerde takviye aşı yaptıranların oranının yüzde 29’la hayal kırıklığı yaratan bir oran olduğunu söyledi. Cavaleri, “Gelecek haftalarda hastaneye yatış sayılarının artmaması için ileri yaşlardakilerle bağışıklık sistemi zayıf olan veya olabilecek kişilerin aşılanması önemli” diye konuştu. Özellikle aşılanmamış kırılgan durumdaki kişiler arasında virüsün yayılma potansiyeli bulunduğunun altını çizen Thirstrup, şöyle devam etti: “Salgının hala devam ettiğini düşünüyoruz. Avrupa’da virüsün bir derece kontrol altına alınması aşamasına yakınız. Ancak küresel toplumun bir parçası olduğunu da unutmamalıyız. Kısıtlamaları kaldırdığınızda veya aşılamalar azaldığında salgın yeniden büyüyecektir. O nedenle şu mesajı yeniden vurguluyoruz. Özellikle kırılgan toplum grupları içindeyseniz aşılanmalısınız, aşılandıysanız takviye aşınızı olmalısınız”

***

Çin’de artan Covid-19 vakaları nedeniyle kısmi karantina uygulanan bölgeler, gayrisafi yurtiçi hasılanın yaklaşık yüzde 21,1’ini oluşturuyor. Japon yatırım bankası Nomura’nın raporuna göre, bu oranın birkaç hafta içinde yüzde 30’a çıkması bekleniyor.

Raporda tedbirlerin son çeyrekte büyüme ivmesini düşüreceğine dikkat çekilerek, “Yerel yöneticilerin virüsün yayılmasını önlemek için toplu testler ve kısmi kapanma tedbirlerine sıkça başvurması nedeniyle hareketliliğin ve iş göstergelerinin halihazırda büyük ölçüde kötüleştiği görülüyor. Daralma işaretçileri, bu çeyrekte, Şanghay ve diğer şehirlerde tam kapanmaya gidilen ikinci çeyrekten daha kötü.” denildi.

Pandeminin Seyri

Pandemi 6. Dalgası pikini yaptı ve inişe geçti. Bu son dalgada Haziran 2022 itibari ile birçok yerde BA.4 ve BA.5 tarafından varyantı baskın hale geldi. Küresel düzeyde vaka sayısı ve ölümlerde azalma olsa da Asya, Güney Amerika ve Afrika kıtalarında vaka sayısında artış gözlendi. Pandemi boyunca toplam vaka sayısı 645 milyona yaklaşırken toplam ölüm sayısı ise 6 milyon 632 binin üzerine çıktı. Aktif hasta sayısı 14 milyon 600 bin civarında.

Son 24 saatte yeni vaka sayısı 234 bin civarında, Covid-19’a bağlı ise 675 kişi hayatını kaybetti. Yeni vaka sayısını yüksek olduğu ülkeler şu şekilde: Japonya (60 bin), Güney Kore (59 bin), Brezilya (26 bin), Tayvan (16 bin) ve ABD (13 bin).

 

Not: Dünya Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 07.00-8.00) alıyoruz.

 

 

 

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…