PANDEMİ BİTMEDİ (25 Kasım 2021)

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesi İcra Direktörü Robb Butler, yoğun bakım ünitelerindeki yeni tip koronavirüs (Covid-19) hastalarının çoğunun aşısız olduğunu ve ülkelerin “zorunlu Covid-19 aşısı” üzerinde düşünmesi gerektiğini belirterek, “İhtiyacımız olan, toplumun her üyesinin aşılanmış olması” dedi. British Medical Journal (BMJ) dergisinde geçen hafta yayımlanan ve virüsün yayılımının yüzde 53’ünün maske kullanımıyla önlendiğini öne süren bir araştırmaya işaret eden Butler, Avrupa kıtasındaki nüfusun sadece yüzde 48’inin maske kullandığına dikkati çekti. Avrupa’daki 53 ülkenin nüfusunun sadece yüzde 54’ünün aşılı olduğuna işaret eden Butler, “Daha yapılacak çok iş var. Henüz o noktada değiliz. Önümüzde endişe verici bir dönem olacak gibi görünüyor” değerlendirmesinde bulundu.

***

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), Avrupa’da aralık ve ocakta Koronavirüsün delta varyantından kaynaklı hastalık yükünün artacağını belirterek, takviye dozların yapılmasını tavsiye etti. ECDC Direktörü Andrea Ammon yaptığı açıklamada, Avrupa’da delta varyantından kaynaklanan potansiyel hastalık yükünün gelecek iki ay çok yüksek olacağı konusunda uyarıda bulundu. Ammon, mevcut enfeksiyonların çoğunun kaynağı olan söz konusu varyantın yayılmasını önlemek için ‘şimdi’ önlem alınması ve aşılamanın hızla sürmesi gerektiğini vurguladı. Halen bazı ülkelerde ya da bazı yaş gruplarında istenen oranda aşılama yapılmadığını belirten Ammon, bu boşluğun virüsün yayılmasına neden olduğunu ifade etti.

***

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Salgın Kontrolünde Yeni Tedaviler de Devreye Alınacak” başlıklı açıklamada Türkiye’de Covid-19 tedavisinde kullanılan ve etkisiz olduğu yönünde dünyada çeşitli araştırmalar bulunan Favipiravir adlı ilacın kullanımının hekimin tercihine bırakılacağını belirtti. Koca, “Molnupiravir” adlı ilacın tedavi rehberine eklenmesine karar verildiğini de kaydetti.

***

Türkiye’de salgın hala kontrol altına alınamadı. Yeni vaka bildirimi yüksek hızda devam ederken, günlük can kaybı artmaya devam ediyor. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 27 bin 592 kişi ve Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 175 kişi. Toplam vaka sayısı 8 milyon 652 bininin üzerine çıkarken toplam can kaybı ise 75 bin 618 kişiye yükseldi. Günlük test sayısı 364 binin üzerinde. Aktif hasta sayısı 400 binin altına inse de aktif hasta yüksek hızda devam ediyor. Mevcut aktif hasta sayımız bulaş tehdidinin devam edeceğini gösteriyor.

Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre: 24 Kasım saat 19:00 itibariyle son 24 saatte 128 bin 231 doz aşı uygulandı.mTürkiye’de bugüne kadar, 56 milyon 119 bin 518 birinci doz, 50 milyon 192 bin 722 ikinci doz, 12 milyon 11 bin 532 üçüncü doz aşı uygulandı. Toplamda 119 milyon 726 bin 75 doz COVID-19 aşısı uygulandı.18 yaş üstü nüfusa göre birinci doz Türkiye ortalaması % 90.4, ikinci doz ortalaması %80.9 oldu.

***

Koca,  Sağlık çalışanlarından 2 doz inaktif aşı olmuş ve hatırlatma dozunu mRNA veya inaktif aşı olanlar bir hatırlatma dozu aşısı daha isteğe bağlı olarak olabileceklerdir.

***

Covid-19 vakaları yeniden artış eğilimine girdi. Farklı coğrafyalarda pandemi sık görülmeye, sık öldürmeye ve yaşamı altüst etmeye devam ediyor. Toplam vaka sayısı 260 milyona dayanırken Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 5 milyon 190 bini geçti  Aktif hasta sayısı 19 milyon 660 bin civarında. Yüksek aktif hasta sayısı bulaş tehdidinin ciddi olduğunu gösteriyor.

Küresel düzeyde son 24 saatte 630 bin 861 kişiye Covid-19 tanısı konurken 8 bin 171 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Ülkelere göre yeni vaka sayısı şöyle: ABD (104.8 bin), Almanya (74 bin), İngiltere (43.7 bin), Rusya (33.6 bin), Fransa (32.6 bin), Polonya (28.4 bin), Türkiye (27.6 bin), Çekya (25.9 bin),  Hollanda (23.7 bin), Avusturya (15.4 bin), Ukrayna (14.3 bin), Macaristan (12.6 bin), İtalya (12.4 bin), Belçika (12.1 bin), Vietnam (11.8 bin) ve Slovakya (10.3 bin).

***

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, yeni tip koronavirüs salgınında ülkede şimdiye kadar benzerinin yaşanmadığı acil duruma doğru gidildiğini söyledi. Seibert, Berlin’de düzenlenen basın toplantısında, Başbakan Angela Merkel’in dün, ülkede yeni hükümeti kuracak partilerin liderleriyle salgındaki ciddi durumu görüştüğü bilgisini paylaştı. Durumun dramatik olduğunu belirten Seibert, “Bu ülkede benzerini yaşamadığımız acil duruma doğru gidiyoruz. Hastaneler hızla doluyor. Yataklar ve mevcut yoğun bakım personeli azalıyor.” dedi. Seibert, ağır Covid-19 hastalarının uzak bölgelere yerleştirilmek zorunda kaldığını, acil ameliyatların da ertelendiğini kaydetti. Eyalet bakanlığından yapılan açıklamada da sadece Covid-19 hastalarının değil, başka hastalıklardan yoğun bakımda bulunanların da eyalet dışındaki hastanelere sevk edilebileceği, bunların taşınmasının ne şekilde olacağının mesafeye göre değerlendirileceği, muhtemelen helikopterlerin kullanılacağı kaydedildi.

***

Slovakya hükümeti Covid-19 önlemi olarak 90 günlük olağanüstü hal ve 2 haftalık sokağa çıkma yasağı ilan etti.  Hem karantina hem de ulusal acil durum 25 Kasım gece yarısı yürürlüğe girecek ve en az 9 Aralık’a kadar sürecek.  Orta Avrupa ülkesi şu anda dünyanın en hızlı enfeksiyon artışının ortasında ve zorunlu olmayan tüm mağazaların, barların ve restoranların kapatılmasını içeren önlemler, mücadele eden sağlık sistemine yardımcı olmayı amaçlıyor. Karantina süresince, insanların yalnızca yiyecek satın almak, işe ve okula seyahat etmek veya aşı olmak gibi belirli nedenlerle evlerinden çıkmalarına izin verilecek. Henüz aşılanmamış olanların işe gidebilmeleri için bir teste veya hastalığı geçirdiklerini kanıtlamaları gerekecek. Aynı evde yaşamayan 6’dan fazla kişinin bir araya gelmesi de 90 günlük olağanüstü hal süresince yasaklandı.

***

Güney Kore’nin Cheonan şehrinde bir dini tesiste kalan 427 kişinin 210 kişi Covid-19’a yakalandı. Koronavirüs’e yakalananların en azın 191’inin aşısız olduğu öğrenildi. The New York Times’da yer alan habere göre, Cheonan şehrindeki sağlık yetkilileri, en az 210 kişinin Covid’e yakalandığı dini tesisin adını vermedi. Güney Kore’de Covid salgınının ilk dalgasında bir kilise 5000’den fazla vakanın merkezi olmuştu.

***

Yeni Zelanda, 2022’nin ilk ayları itibariyle sınırlarını aşılı vatandaşlara açacağını duyurdu. Ülkenin sınırları yaklaşık bir buçuk senedir kapalıydı. Yeni Zelanda hükümeti, sınırların ilk olarak kendi vatandaşlarına, daha sonra Avustralya’dan gelen vize sahipleri ve nisan sonu itibariyle tüm aşılı insanlara açılacağını bildirdi.

***

Rusya’nın önde gelen doktorları, Koronavirüs aşısı karşıtı siyasetçi ve politikacıları hastalığın etkilerini görebilmeleri için hastanelerdeki Covid koğuşlarına çağırdı. Ülkenin farklı şehirlerinden 11 doktor, yazdıkları açık mektupta aşı karşıtı görüşlerini sosyal medya üzerinden paylaşan tanınmış figürlere seslendi

Not: Dünya ve Türkiye Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 07.00-8.00) alıyoruz.

 

İlginizi çekebilir