PANDEMİ BİTMEDİ (25 Eylül 2021)

İngiltere Sağlık Bakanlığı koronavirüsün yeni belirtilerine ilişkin bir liste hazırladı. Bakanlık tarafından hazırlanan belirti listesi hakkında konuşan İngiliz profesör Tim Spector “Kesin olarak söyleyebileceğimiz tek şey, şu anda ilk beş semptomun hükümetin bahsettiğinden çok farklı olduğu” dedi. Yeni yürütülen bir araştırmaya göre, ‘Zoe Covid Belirtileri’ olarak bilinen yeni semptomlar koronanın bilinen 5 semptomundan oldukça farklı. Uzmanlar, koronanın soğuk algınlığına benzer 8 belirtisi olduğuna vurgu yaptı: Burun akıntısı veya tıkanıklığı, Boğaz ağrısı, Düşük dereceli ateş, Halsizlik, Hafif vücut ağrıları veya hafif baş ağrısı, Hapşırma, Nefes almada hafif zorlanma, Öksürük…

***

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammet Ali Oruç, “İlimizde sadece son 1 hafta içinde, çeşitli nedenlerle PCR testi yapılan 70 anne adayımızın yüzde 50’sinin testi, maalesef pozitif çıktı. PCR testi pozitif olan anne adaylarımızdan, en az 2 doz aşısını yaptırmış yani tam aşılı olanların oranı ise sadece yüzde 9 düzeyinde. Samsun’da pandemi döneminde 3 annemizi Covid nedeniyle kaybettik. İlimizde tekrar bu acıların yaşanmasını istemiyoruz. Covid -19’un gebelik süreci ve sonrasında can kayıplarına yol açmaması, hastalığın daha hafif geçirilmesi ve hastalığa yakalanma riskinin azaltılması için mutlaka gebelerimizin aşılarını yaptırması gerekiyor ” diye konuştu.

***

Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap, “Aşıdan kaçan bir varyantın ortaya çıkmaması halinde, önümüzdeki 6-9 ay içerisinde pandemik dönemin sona ereceğini ve virüsün mevsimsel bir hastalığa dönüşeceğini düşünüyorum” dedi.

***

Türkiye’de salgın hala kontrol altına alınamadı. Yeni vaka bildirimi yüksek hızda devam ederken, günlük can kaybı artmaya devam ediyor. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 27 bin 197 kişi ve Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 221 kişi. Toplam vaka sayısı 7 milyona yaklaşırken toplam can kaybı ise 62 bin 745 kişiye yükseldi. Günlük test sayısı 355 bin civarında. Aktif hasta sayısı yeniden artışa geçti, 471 bin 545 aktif hastaya sahibiz. Azalmakla birlikte mevcut aktif hasta sayımız bulaş tehdidinin devam edeceğini gösteriyor.

***

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 11-17 Eylül arasındaki illere göre 100 bin kişide görülen vaka sayılarının yer aldığı haritayı paylaştı. 11-17 Eylül haftasında kişi başına en fazla koronavirüs vakasının görüldüğü iller Trabzon, Malatya, Rize, Kastamonu, Kırıkkale ve ve Elazığ oldu. Son haritaya göre yeni vaka yoğunluğunun en yüksek olduğu il ise 100 bin kişide 538 kişi ile Trabzon oldu.

4-10 Eylül arasında İstanbul’da 183.48 olan vaka sayısı 229.92’ye, Ankara’da 282.66 olan vaka sayısı 343.08’e, İzmir’de 43.26 olan vaka sayısı 49.58’e yükseldi.

Vaka oranları Kastamonu’da 289.34’ten 461.77’ye, Kırıkkale’de 270.18’den 433.08’e, Zonguldak’ta 203.65’ten 361.63, Tokat’ta 237.51’den 377.85’e, Trabzon’da 400.54’ten 538.61’e, Malatya’da 365.44’ten 485.64’e, Yozgat’ta 290.39’dan 404.92’ye, Düzce’de 204.71’den 316.42, Erzincan’da 313.53’ten 400.97’ye ve Çorum’da 217.68’den 301.63’e yükseldi.

Açıklanan son verilere göre 100 bin kişiye oranla vaka sayıları 400’ün üzerinde olan illerin sayısı 10 oldu: Trabzon, Malatya, Rize, Kayseri, Kastamonu, Malatya, Kırıkkale, Elazığ, Erzincan ve Yozgat.

***

Güncellenen aşı haritası Kürt Sorununu görünür kılmaya devam ediyor. En düşük aşılma Kürdistan’da. Türkiye’nin Batısı ilçelere ve mahallere göre haritalandırılabilse Kürt sorunu metropollerde de görünür hale gelecektir. Çözümün adresi tartışması ile gündeme gelen Kürt Sorunu toplumsal sağlıkla ilgili her göstergede bizlere kanıtlar sunuyor. Aşı haritaları da bu rolü devam ettirmiş oldu.

Aşı yapılacak nüfus alt sınırının 12 yaşa indirilmesi, 3. doza rağmen halen günlük 1 milyon doza ulaşabilmiş değiliz. Dahası 500 bin dozun bile altına inmiş durumdayız. Sağlık Bakanlığı hızlı ve etkin aşılama için herhangi bir çaba göstermiyor, aşılama kendi ritminde devam ediyor.

‘24 Eylül saat 19:00 itibariyle son 24 saatte 486 bin 569 doz aşı uygulandı. Türkiye’de bugüne kadar, 53 milyon 317 bin 014 birinci doz, 43 milyon 285 bin 677 ikinci doz, 10 milyon 85 bin 847 üçüncü doz aşı uygulandı. 18 yaş üstü nüfusa göre birinci doz Türkiye ortalaması % 85.9, ikinci doz ortalaması % 69.7 oldu.’’

Oysa sağlık otoriterleri tüm nüfusa göre aşı oranın hesaplanmasını öneriyor. Böyle ele alırsak birinci doz aşı oranı % 63.8, ikinci doz ise % 51.8 olduğunu görürüz. Buna göre salgını kontrol için hedeflenen nüfusun %70’inin ikinci dozu yaptırması hedefinin oldukça gerisindeyiz. Bölgeler ve iller arasında ciddi eşitsizlik devam ediyor. Mülteciler ve ötekileştirilen topluluklarda ne kadar aşı yapıldığı verisine ulaşamıyoruz. Dahası Delta varyantı nedeniyle bu oranın en az %85 olması gerektiği iddia ediliyor. Türkiye özgünlüğünde istatistik kritik bir konuda 2 doz Sinovac yapılanların ‘ikinci doz aşı oranı’ hesaplanmasına dahil edilmesi. Salgın kontrolü için iki doz Sinovac’ın yeterli olmadığı kabul ediliyor, bu nedenle bu kişilerin 3.doz aşı olunca (Sinovac ya da Biontech) hesaplamaya dahil edilmesi daha gerçekçi değerlendirmeyi sağlayacaktır. Özellikle yaşlı nüfusun 3. doz aşılanması konusunda ciddi sorunlar olduğunu sahadan elde ettiğimiz verilerle söyleyebiliriz.

***

Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin, uluslararası çalışmalar ışığında Covid-19 dönemine ilişkin gebelik takip rehberinde aşılarla ilgili güncelleme yapıldığını ve yeni rehberin Bilim Kurulu’na sunulduğunu bildirdi. Tekin, edinilen veriler kapsamında gebelerin aşılanması ile ilgili çalışmalar yapıldığını kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Gebeler için olan Covid-19 rehberimiz aslında pandeminin başında hazırlanmıştı fakat o zaman aşılar yaygın değildi ve aşı konusunda çok fazla bilgi aktarımında bulunamamıştık. Geldiğimiz noktada, bu sene aşılarla ilgili çok fazla veri birikti . Özellikle mRNA aşılarının ABD, İsrail ve dünya genelinde yaygın yapılması ve bu çalışmalara gebe grubunun da dahil edilmesi neticesinde artık elimizde 100 binli rakamlara varan gebeliğinde mRNA aşısı olmuş kişilerin verileri oluştu. Bu veriler, gebelikten önce, gebeliğin ilk aylarında, gebelik esnasında ya da emzirme döneminde mRNA aşılarıyla aşılanan anne adaylarının enfeksiyon, düşük, erken doğum riski olmadığını, ayrıca bebeklerinde herhangi bir riske, anomaliye rastlanmadığını kanıtladı. Biz de bu verilere dayanarak Kovid-19 döneminde gebelik takip rehberini revize ettik. Tüm anne adaylarımıza, emziren annelerimize güvenle mRNA aşılarını olabileceklerini rehberde de belirttik.”

***

YÖK Başkanı Erol Özvar, üniversite öğrencilerinin % 65.6’sının ve profesör, doçent, doktor, araştırma görevlisi, okutman gibi öğretim elemanlarının ise  % 85.6’sının çift doz aşısının yapıldığını söyledi. Özvar salgın kontrolü ile ilgili şunlara da yer verdi: ‘’YÖK’ün koordinasyonunda üniversitelerimiz, Sağlık Bakanlığı ile şu an protokol yapmış durumda. Bu protokol sayesinde üniversitelerimiz dijital verilerle COVID-19’u üniversite ölçeğinde, kampüs ölçeğinde takip etme imkanına sahip. Yine kampüs, bina girişleri veya gerekli görülen yerlerde üniversitelerimiz HES kodlarının kontrollerini yaparak riskli temaslıları veya virüse yakalanmış olanları izleyebilecek. Maske takmak sınıflarda zorunlu olacak. Sadece sınıflarda değil, kapalı bütün toplanma alanlarında üniversite personeli ve öğrencilerimizden maske takmalarını isteyeceğiz. Sadece derslikler değil, yemekhane ve  yurtlar için de bu durum geçerli. Kantin ve kütüphaneler gibi kapalı sosyal tesislerde de durum o şekilde. Dersliklerde öğrencilerimizin mümkün mertebe mesafeye dikkat ederek oturması, maskesini çıkarmaması gerekiyor Herhangi bir öğrencinin pozitif çıkması durumunda temaslı ve yakın temaslı takibi de önem arz ediyor. Bir öğrencimizin PCR testinin pozitif çıkması durumunda Sağlık Bakanlığımızın rehberlerine göre temaslı ve yakın temaslı takibi ile yönlendirmeler üniversitelerimizce yapılacak.’’

***

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Okullarımızın tüm ihtiyaçları gideriliyor, temizlik, dezenfektan ve maskeyle ilgili. Herhangi bir sınıfta 2 vaka olması durumunda yüz yüze eğitime sınıf bazlı ara veriliyor. Ara verilen sınıflar, 14 gün sonra yüz yüze eğitime kaldıkları yerden devam ediyor ama 14 gün ara verildiği zaman öğrencileri, kendi başlarına bırakmıyoruz. Hazırladığımız dijital platformlar üzerinden canlı sınıf, canlı ders öğretmenler tarafından yapılıyor. Aynı zamanda ihtiyacı olan öğrencilere de tabletleri ücretsiz veriyoruz” dedi.

***

Covid-19 vakaları düşüş eğilimine girse de halen yüksek hızda devam ediyor. Farklı coğrafyalarda pandemi sık görülmeye, sık öldürmeye ve yaşamı altüst etmeye devam ediyor. Toplam vaka sayısı 231 milyon 900 bine yaklaşırken Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 4 milyon 750 binin üzerine çıktı. Aktif hasta sayısı 19 milyonun altında devam ediyor, dün itibarıyla 18 milyon 657 bin civarında aktif hastaya sahibiz. Düşme eğilimi de olsa hala yüksek aktif hasta sayısı bulaş tehdidinin ciddi olduğunu gösteriyor.

Küresel düzeyde son 24 saatte 500 bin 320 kişiye Covid-19 tanısı konurken 8 bin 474 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. ABD zirvedeki yerini koruyor. Ülkelere göre yeni vaka sayısı şöyle: ABD (131 bin), İngiltere (35.6 bin), Hindistan (29.6 bin), Türkiye (27.2 bin), Rusya (21.4 bin), Brezilya (19.4 bin), Filipinler (18.7 bin), İran (15.3 bin), Malezya (14.6 bin), Tayland (12.7 bin) ve Meksika (11.8 bin).

***

 

Not: Dünya ve Türkiye Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 07.00) alıyoruz.

 

 

 

İlginizi çekebilir