PANDEMİ BİTMEDİ (24 TEMMUZ 2021)

Fransa’da Bilim Kurulu Başkanı Jean-Francois Delfraissy, Covid-19 sonrası normal hayata dönüşün 2023’ten öne olmayacağını açıkladı. BFMTV-RMC televizyonlarının ortak yayınında konuşan bilim insanı, maske takmak ve el yıkamak gibi salgından korunmak için gerekli temel kurallara Fransızların geri dönmesi gerektiğini de belirtti. Delfraissy, bu süre zarfında yeni bir varyant ile karşı karşıya kalınabileceğini bu sebeple de normal hayata dönüş için 2022 sonu hatta 2023’ü beklemek gerektiğini ifade etti.

***

Türkiye’de salgın kontrolden çıktı. Yeni bir pik ile karşı karşıyayız. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 11 bin 94  kişiye yükseldi. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 60 kişi. Toplam vaka sayısı 5 milyon 575 bin civarında, toplam can kaybı ise 50 bin 821 kişiye yükseldi. Günlük test sayısı 220 bin civarında… Aktif hasta sayısı yükselmeye devam ederek 113 bin 622 kişi oldu. Aktif hastaların 543’ü ağır hasta (%0.5) olarak bildirildi.

***

Siirt’te vaka sayıları bir haftada ikiye katlandı. Siirt Tabip Odası Başkanı Engin Kılınç’a göre artışın nedeni Delta varyantı, aşılamadaki düşüklük ve Covid-19’a karşı geliştirilen inkar mekanizması.

***

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, artan vakalardan dolayı artık Diyarbakır’da 4’ncü pikin yavaş yavaş görüldüğünü söyledi. Turan, “Şu an hastanelerde yatan hasta sayısı yüzde 30’lar civarında. Vaka sayılarına ilişkin resmi rakamlar bizimle paylaşılmadığından dolayı sadece çalışma alanlarımızdan aldığımız bilgilere göre şu an Diyarbakır’da günlük vaka sayıları 400’lere varmış durumda. Bu durum böyle devam ederse geçen yaz hastanelerde yer bulunamıyordu bu durumu yine yaşamamıza az kaldı. Genelde yaz sezonunda tedbirler turizme bağlı olarak kaldırıldığı için insanlarda bir rehavet oluşuyor. Bu durumu geçen yaz da yaşadık. Tedbirler kaldırıldığından dolayı aşılanmanın düşük olduğu illerde vakaların hızla artıyor olması da tesadüfi bir durum olmuyor” dedi.

***

TURCOVID19 sitesine göre Türkiye’nin aşı ile ilgili istatistikler şu şekilde.

Son 24 saatte 113 bin 356 kişiye birinci doz, 423 bin 61 kişiye ikinci doz ve 29 bin 362 kişiye üçüncü doz aşı yapıldı. Günlük yapılan toplam aşı 565 bin 779 doza yükseldi. Böylelikle yeniden bayram öncesi yüksek aşılama hızı umudu doğdu. Vaka sayısındaki artışın ciddi bir uyarı olduğunu ve aşılama hızında artışa katkı yapacağını düşünüyoruz.

Bugün saat 07.40 itibarıyla 39 milyon 293 bin 9300 kişiye ilk doz (nüfusun %47’si); 22 milyon 159 bin 116 kişiye ikinci doz (nüfusun %26.5’i) ve 3 milyon 730 bin 559 kişiye üçüncü doz aşı yapılmış durumda. Toplum bağışıklığı için iki doz aşı yapılanların %70’e ulaşması hedefinin hala oldukça gerisindeyiz. İller ve bölgeler arasında eşitsizlikler ve ayrımcılıklar devam ediyor. Delta varyantı nedeniyle toplumsal bağışıklık hedefinin %85 ve üzerine yükseldiği kabul ediliyor. Bu oranın yakalanması için ciddi bir aşı kampanyasına ihtiyacımız var.

***

Koca, 60 milyon yetişkinin 23 milyonunun aşı yaptırmadığını, bunun ciddi bir zayıf nokta olduğunu, ilk dozun ertelenmeden yaptırılmasını istedi.

***

Bir milyon 200 bin çocuk hekimini temsil eden Uluslararası Pediatri Kurumu (International Pediatric Association) IPA Başkanı Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ile Dış İlişkiler Koordinatörü Kerem Hasanoğlu uyardı: Avrupa ve Amerika dahil dünya koronavirüs açısından 4. dalga alarmı veriyor. Türkiye, dünyada en uzun süre eğitime ara veren ülkelerden biri oldu. Eğitime 1 yıl daha ara verilirse bir nesli kaybedeceğiz, eğitime ara verilmemesi için erişkinlerimizin aşılanması gerekiyor. Erişkinleri aşılarsak çocuklarımızı da koruyabiliriz. Erişkin aşılama oranlarımızı bir an önce yüzde 85’e çıkarmamız gerektiğini belirten Hasanoğlu “Madem ki okullardan bahsediyoruz, öğretmenler, servis şoförleri, okulda çalışanlar ve aileleri ile çocuklarımızın ailelerini aşılamamız lazım. Ayrıca okullarda hijyen şartları ve mesafe kurallarına uygun ortamlar oluşturulmalı. Aksi takdirde yine geçen seneki gibi okulları kapatmak zorunda kalırsak, çocuklarımız bundan kötü etkilenir. Çocuklarımız zaten 1.5 yıldır okuldan mahrum. Buna 1 yıl daha eklemeye kimsenin hakkı yok” dedi.

***

Van-Hakkari Tabip Odası, 13 Temmuz’da Van Valiliği’ne kentte aşılama oranın çok düşük olması nedeniyle, halkı aşı yapmaya ikna etmek için bilgilendirme standı açma talebiyle başvuruda bulundu. Kentin Feqîyê Teyran Parkı’nda açılmak istenen aşı bilgilendirme standı da kentte devam eden “eylem ve etkinlik yasağına” takıldı.

***

Covid-19 vakalarının küresel yükseliş eğilimi sürüyor. Farklı coğrafyalarda pandemi sık görülmeye, sık öldürmeye ve yaşamı altüst ediyor. Toplam vaka sayısı 194 milyonun üzerine çıktı. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 4 milyon 160 bine yaklaştı. Aktif hasta sayısı ise yükselerek 13 milyon 736 binin üzerine çıktı.

Küresel düzeyde son 24 saatte 573 bin 819 kişiye Covid-19 tanısı konurken 8 bin 651 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Pandemi yeniden tüm küreye yayıldı. ABD yeni vaka bildiriminde zirveye yerleşti. Ülkelere göre yeni vaka sayısı şöyle: ABD (67.5 bin), Endonezya (49.1 bin), Brezilya (45.5), Hindistan (39.5 bin), İngiltere (36.4 bin), İspanya (31.2 bin), Rusya (23.8 bin),  İran (21.8 bin), Fransa (19.6), Meksika (16.2 bin), Arjantin (15.6 bin), Malezya (15.6 bin), Tayland (14.6 bin), Güney Afrika (13.7 bin), Kolombiya (13.2 bin) ve Türkiye (11.1 bin).

Günlük Covid-19 ölümlerinde üç ülke öne çıkıyor: Endonezya (1,566), Brezilya (1.286) ve Rusya (595).

***

Fransa ve İspanya başta olmak üzere Avrupa Birliği (AB), Birleşik Krallık, ABD, Brezilya, Endonezya, Rusya ve Hindistan gibi birçok yerde vaka sayıları yeniden kış ve ilkbaharda kapanma dönemlerinin yaşandığı seviyelere yaklaştı.

***

Japonya’da düzenlenen 2020 Tokyo Olimpiyatları’na akredite olmuş kişilerden Covid-19 yakalananların sayısı 106’ya yükseldi. Organizasyon Komitesi, Tokyo 2020 kapsamında ülkeye gelen 19 kişide daha Covid-19 tespit edildiğini açıkladı. Virüse yakalanan 19 kişi arasında 3 sporcu ve 3 medya mensubunun yer aldığı, bu kişilerin karantina periyoduna alındığı kaydedildi.

***

Ulusal İstatistik Ofisi’ne göre, Birleşik Krallık içinde;

  • İngiltere’de her 75 kişiden birinde koronavirüs var, bu oran geçen hafta 95 kişide birdi
  • İskoçya’da her 80 kişiden birinde koronavirüs var, geçen hafta 90 kişiden birinde vardı
  • Galler’de 210 kişiden birinde olan koronavirüs, bir önceki hafta 360 kişiden birinde vardı
  • Kuzey İrlanda’da 170 kişiden birinde görülen koronavirüs, bir önceki hafta 290 kişiden birinde görülüyordu.

Bulaş hızını gösteren R sayısı da son tahminlere göre bir önceki haftayla aynı: 1.2 ile 1.4 arasında. Tahmin edilen günlük vaka artış oranı ise, muhtemel bir yavaşlamaya işaret ediyor. Geçen hafta günlük vaka artış oranı yüzde 4 ile yüzde 7 arasındayken bu hafta yüzde 4 yüzde ile 6 arasında.

İngiltere’de vakaların hızla artışa geçtiği ve tam kapanmanın uygulandığı Ocak ayındaki seviyelerine ulaştığı bir dönemde, tam normalleşmeye geçilmesine karar verildi. Bu kararın arkasında aşılamayla birlikte hastaneye yatış ve can kaybı verilerinin “kontrol altında tutulabilir” düzeylerde olması önemli rol oynadı. Örneğin, vaka sayılarının benzer bir seyir gösterdiği Ocak ayında, Covid nedeniyle hastaneye kaldırılanların sayısı hafta 20-25 bin seviyelerinin üzerinde seyrediyordu. Ancak bugün, İngiltere’de bir haftada Covid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılanların sayısı 5 binin altında. Dolayısıyla vaka artışları sağlık sistemi ve hastane kapasitesi üzerinde baskı yaratacak bir hale ulaşmış değil. Benzer bir durum can kayıpları için de geçerli. Pandeminin zirveye ulaştığı Ocak-Şubat döneminde günlük can kaybı zaman zaman 1000’in üzerine çıkarken, bugün ise 50’nin altında seyrediyor.

***

Oxford Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, Delta’ya karşı en yüksek antikor seviyesine iki dozun sekiz hafta arayla yapılması durumunda ulaşılacağı tespit edildi.

***

ABD hükümetinin, Amerikan firması Pfizer ile Alman firması BioNTech’in ortak geliştirdiği korona virüsü aşından 200 milyon doz daha almak için anlaşma imzaladığı belirtildi. Pfizer ve BioNTech’ten yapılan açıklamaya göre ABD’nin, aşının potansiyel varyantlara göre güncellenmiş olası versiyonlarını veya yeni formülasyonlarını alma opsiyonu da bulunuyor. Buna göre, bu anlaşmayla, nüfusu yaklaşık 333 milyon ABD’ye tedarik edilecek Pfizer/BioNTech aşısının sayısı 500 milyon doza yükseldi.

***

Avrupa Birliği’nin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Amerikan ilaç şirketi Moderna’nın geliştirdiği yeni tip korona virüsü (Covid-19) aşısının 12-17 yaş aralığı için kullanımına onay verdi. EMA’dan yapılan yazılı açıklamada, aşının söz konusu yaş aralığı için kullanımının, 18 yaş ve üstü için olduğu gibi kolun üst kısmına 4 hafta arayla iki doz şeklinde olacağı belirtildi. Aşıya 3 bin 732 çocuğun dahil olduğu çalışma sonucunda onay verildiğinin aktarıldığı açıklamada, yaygın yan etkilerinin yetişkinlerde görülenlerle aynı olduğu; enjeksiyon yerinde ağrı ve şişlik, yorgunluk, baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı, genişlemiş lenf düğümleri, titreme, mide bulantısı, kusma ve ateş olabileceği ifade edildi. EMA, Pfizer-BioNTech’in aşısının 12-15 yaş grubuna uygulanmasına da 28 Mayıs’ta onay vermişti.

***

Avustralya’nın bağımsız ilaç düzenleme kurumu Terapötik Ürünler İdaresi (TGA), Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının 12-15 yaş grubundakilere vurulmasına onay verdi.

***

Almanya’da, Eczaneler Birliğinin (DAV) sistemindeki “güvenlik açığı” nedeniyle eczanelerde dijital aşı sertifikası düzenlenmesi uygulaması durduruldu.

***

Fransa’da parlamentonun Ulusal Meclis kanadı, hastane ve bakımevi çalışanlarına koronavirüs aşısı zorunluluğu getiren tartışmalı Covid-19 ile mücadele yasa tasarısını ilk okumada kabul etti. Milletvekilleri arasında ciddi tartışmalara neden olan yasa tasarısı, hastane ve bakım evi çalışanlarına Covid-19 aşısını zorunlu hale getiriyor, Kovid-19 sağlık kartı uygulamasının alanını genişletiyor. Uygulama, belli etkinlik ve mekanlara girişte Covid-19 aşısı olduğunu belgelemeyi veya son 48 saatte yapılmış negatif PCR testi sonucu göstermeyi ya da son 6 ayda hastalığa yakalanıp iyileştiğini kanıtlamayı gerektiriyor.

***

Yunanistan’da hükümetin aşı zorunluluğu getirmesine yönelik protestolar düzenlenirken, Başbakan Kiryakos Miçotakis, aşı zorunluluğunun Anayasa ile uyumlu olduğunu savundu.

***

Dünyaca ünlü Rock sanatçısı Eric Clapton, aşı pasaportunun zorunlu tutulmasını eleştirerek, “Seyircilere ayrımcılık uygulanan hiçbir yerde çalmayacağım” dedi. Clapton’ın ayrıca, bu yıl Eylül ayında 7 konserlik bir ABD turnesi yapacak. ABD’deki konser salonlarında şu an için aşı zorunluluğu bulunmuyor. Eric Clapton, Covid önlemlerine karşı daha önce de bir karşı duruş sergilemiş ve karantina karşıtı bir şarkıda yer almıştı.

Not: Dünya ve Türkiye Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 08.00) alıyoruz.

 

 

 

 

 

İlginizi çekebilir