PANDEMİ BİTMEDİ (24 Mayıs 2022)

 Pandemi Gündemi

Britanya ve Belçika, virüse maruz kalanlarla ilgili 21 gün karantina kararı aldı. Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de vakaya rastlanmadığını açıkladı.

DSÖ uzmanlarından epidemiyolog Maria Van Kerkhove, “Amacımız virüsün insandan insana geçmesini önlemek” dedi. DSÖ yetkililerinden Rosamund Lewis de ellerinde virüsün mutasyona uğradığına dair bir bilgi olmadığını söyledi. Lewis şu ana kadarki verilerin, çiçek aşısının, maymun çiçeği virüsüne karşı yüzde 85 oranında etkili olduğunu gösterdiğini açıkladı.

  • Normalde sadece Afrika ülkelerinde görülen maymun çiçeği virüsüne son günlerde Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerinde rastlandı.Dünya Sağlık Örgütü, maymun çiçeği virüsünün Avrupa, Amerika ve Avustralya kıtalarındaki 11 ülkede görüldüğünü, doğrulanan 80 vakanın yanı sıra 50 muhtemel vakanın da doğrulanmayı beklediğini açıkladı.

DSÖ Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Danışmanı Andy Seale, hastalığın herhangi bir cinsel yönelimle ilişkili olmadığını, bu yüzden toplumdaki bazı grupların etiketlenmesine karşı çıkmak gerektiğini söyledi. Seale, bugüne kadar daha çok Afrika ülkelerinde görülmesi nedeniyle haber fotoğraflarında siyahların fotoğraflarının kullanıldığını, bunun da benzer bir etiketlemeye yol açabileceğini vurguladı.

Pandeminin Seyri

Ciddi bağlamda dinmiş olsa da pandemi hala devam ediyor. Dünya genelinde yeni vaka sayısında azalış eğilimi durdu, yeniden vaka artışı gündemde. Kuzey Kore’de kısa sürede vaka sayısındaki patlaması tedirginliği artırmaya yetti. Küresel düzeyde toplam vaka sayısı 528 milyonun, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 6 milyon 301 binein üzerine çıktı. Aktif hasta sayısı da yükselerek 23 milyon 431 binin üzerinde.

Son 24 saatte yeni vaka sayısı 475 bin civarında, Covid-19’a bağlı ölüm sayısı ise 1,015 kişi oldu. Ülkelere göre vaka sayısı şöyle: Kuzey Kore (167.1 bin), Tayvan (66.2 bin), ABD (53.3 bin),  Avustralya (34 bin), Japonya (31.3 bin), Almanya (18 bin) ve Brezilya (12.8 bin).

Türkiye’de de vaka sayısındaki düşüş eğilimi durdu. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 922 kişiye Covid-19 tanısı kondu. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 3 kişi. Toplam vaka sayısı 15 milyon 63 binin üzerine çıkarken toplam can kaybı ise 98 bin 929 kişiye yükseldi. Test yaptırma konusunda gevşemeler, test sayısına yansıdı. Günlük PCR testi sayısı 120 bin civarında. Vaka sayısında azalma aktif hasta sayısına da yansıdı. Resmi istatistiklere göre aktif hasta sayısı 3 bin 263 kişiye kadar geriledi. Bu aktif hastaların hala 975’i ciddi, her nedense bu rakam çakıldı kaldı, aktif hasta düşmeye devam etmesi nedeniyle de aktif hastaların içerisinde ciddi hastaların payı %30’a yükseldi. Dünya genelinde aktif hastaların içinde ciddi hasta olanların sadece %0.1’i oluşturduğunun altını çizelim. Veri manüplasyonu hala devam ediyor.

***

Hafta sonu sağlık hizmetlerine erişim, test yaptıramama, bildirim sorunları (yetersiz bildirim ve bildirim yapmayan ülkeler) nedeniyle gerçek tabloyu görmüyoruz. Bu durum pazartesi günlerine de yansıyor. Bu nedenle pandeminin seyrini değerlendirirken haftalık vaka ve ölüm sayıları daha çok dikkate alınıyor.

Salgın Kontrol Önlemleri

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı korona verilerine göre 22 Mayıs’ta vaka sayısı 905 oldu. Dün ise vaka sayısı 922 olarak açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 22 Mayıs’ta yaptığı açıklamada vaka sayısının üç gün üst üste binin altında olması durumunda maske kullanımının toplu taşımada da zorunlu olmayacağını söylemişti. Bugün açıklanacak tabloda da vaka sayısı iki gündür olduğu gibi binin altında olursa toplu taşımada maske kullanımı isteğe bağlı olacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Uzun süredir beklediğimiz gün geldi. Vaka sayısı binin altına düştü. Vefat sayımız ise 5’inci vaka sayısı üç gün üst üste binin altında gerçekleştiğinde, maske kullanımı toplu taşımada da zorunlu değil serbest olacak. Daha düşük sayıların haberini vermek dileğiyle” ifadelerini kullandı.

***

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, “Zannediyorum ki bu yaz maskeden daha net bir şekilde kurtulacağız. Bakan Bey’in de ifade ettiği gibi; bugün ve yarınki vaka sayısı da binin altında olursa maskeyi her yerde çıkarıyoruz” dedi. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, “Vaka sayısının binin altına inmesi toplumda yaygınlığının önemli bir ölçüde azaldığını gösterir. Hakikaten vaka sayısı çok azaldı. Zannediyorum ki bu yaz maskeden daha net bir şekilde kurtulacağız gibi duruyor. Bakan Bey’in de ifade ettiği gibi; bugün ve yarınki vaka sayısı da binin altında olursa maskeyi her yerde çıkarıyoruz. Zaten son bilim kurulu toplantısında da bu kararı almıştık. Vaka sayıları binin altında düşene kadar maskenin özellikle kapalı mekanlarda, toplu taşıma araçları gibi alanlarda takılmasını önermiştik. Bu, aslında tamamen kişisel bir tercih meselesi. Hiçbir şey zorunlu değil. İsteyen takabilir. Sadece yaşlı hastalarımız ve hastalık semptomu gösteren gençlerimizin dikkat etmelerini öneriyorum” ifadelerini kullandı.

***

TÜRK Hava Yolları (THY), koronavirüs önlemleri kapsamında Türkiye’den gelen yolculara aşı veya negatif PCR test ibrazı zorunluğu isteyen Belçika’nın bu tedbirleri kaldırdığını duyurdu.

***

Covid-19 aşılamasında durum şöyle:  1’inci dozda 57 milyon 837 bin 603, 2’nci dozda 53 milyon 59 bin 422 ve 3’üncü dozda 27 milyon 789 bin 403 olmak üzere 147 milyon 687 bin 693 aşı uygulandı. Bu doz sayılarını toplumun ne kadarına ulaştığını hesaplamak daha kritik. Sağlık Bakanlığı 18 yaş üstü nüfusu alıyor, böylelikle toplumsal bağışıklık hedefine yaklaşılmış oluyor. Ama gerçekte Türkiye nüfusu benimsenirse, hele bir de buna göçmenler eklenirse toplumsal bağışıklıktan ne kadar uzakta olduğunu göreriz.

SARS-COV2

Eskişehir Şehir Hastanesi Covid-19 Sonrası İzlem Merkezi’nde koronavirüsü atlatan 2 bin 500 hasta kontrolden geçirildi. Merkezde görevli  Dr. Melek Demircan, 2 bin 500 hastanın 145’inin 2 yıllık takip sürecinin tamamlandığını belirterek, “Hastalarımızı Covid geçirdikten sonra hastaneye yatışları varsa taburcu olduklarından 1 ay sonra hastaneye yatışları yoksa karantina bitiminden 1 ay sonra ilk kontrollerimize çağırıyoruz. Daha sonra belirli aralıklarla takiplerimize devam ediyoruz. Bugüne kadar toplam 2 bin 500 hastamızın kontrollerini yaptık. Bu hastalarımızın 145’i dördüncü kontrollerini tamamladılar. Hastamızın ilk kontrolünden sonraki ikinci kontrol 1 ay sonra takip aralıkları giderek açılıyor. Toplamda 7 kontrolümüz var. Toplam takip süremiz 2 yıl ama bu süre içerisinde hastamızın ihtiyacı doğrultusunda daha erken çağırdığımız hastalarımız da oluyor. Bazen randevusuna gelmediğinde aradığımız, tekrar Covid geçirdiğini öğrendiğimiz hastalarımız da oluyor. Sonrasındaki takipte her şeyi en başa alıyoruz ve takiplerimize devam ediyoruz” dedi.Koronavirüsü evinde tedavi olarak hafif atlatanlarda en çok nefes darlığı gözlemlediklerini ve Covid-19 Sonrası İzlem Merkezi’nde yapılan tetkiklere göre hastalara özel tedavi uygulandığını söyleyen Demircan, şöyle konuştu:

“Hastalarımıza yaptığımız takiplerde en sık karşılaştığımız şikayetler, hastalığı hafif geçirseler de ya da hastalık sırasında herhangi bir şikayet hissetmeseler bile karantina bitiminden sonra veya hastalık bitiminden birkaç hafta sonrasında kas ve eklem ağrıları, unutkanlık, halsizlik, çabuk yorulma gibi şikayetleri hastalarımızda görüyoruz. Bu şikayetler hastaların yaş grubundan ya da daha önceki kronik hastalıklarından bağımsız olarak gelişiyor. Daha genç olanlarda daha dinamik olanlarda, sportif faaliyetlerde bulunanlarda da ortaya çıkabiliyor. Hiçbir kronik hastalığı olmayanlarda da ortaya çıkabiliyor. Özellikle en sık karşılaştığımız problemlerden biri nefes darlığı. Hastalarımız günlük aktiviteleri sırasında fark etmeseler bile merdiven, yokuş çıkarken, efor sarf ederken ortaya çıkan bir nefes darlıkları oluyor. Hastalarımızın kontrolleri sırasında koronavirüsün olası etkilerine yönelik olarak tetkiklerimizi yapıyoruz ve ilgili birimlere sevk ediyoruz. Yapılan tedavilerin ardından hastalarımızın şikayetlerinin gerilediğini, hayat standartlarının arttığını, çok daha rahat yaşadıklarını görebiliyoruz.”

Not: Dünya ve Türkiye Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 07.00-8.00) alıyoruz.

 

 

İlginizi çekebilir