Pandemi Gündemi

Çin Halk Cumhuriyeti’nde Covid-19 pandemisinin başından beri görülen en yüksek günlük vaka sayısı kaydedildi. “Sıfır vaka” politikası çerçevesinde sert tedbirlerin alındığı ülkede, dün günlük vaka rekoru kırılarak 31 bin 527 yeni vaka kaydedildi. Çinli yetkililer 31 bölgede Covid-19 vakaları kaydedildiğini açıkladı. Bunlar arasında 6 milyon kişiye tam kapanma uygulayan Çengçou şehri ve bazı bölgelerde kapanma uygulayan Pekin de var.

Çin, en son nisan ayında, ülkenin en büyük kenti Şangay’da tam kapanma uygulandığı dönemde 28 bin vaka ile zirveyi görmüştü.

Pekin yönetiminin pandemiyle mücadele politikası, toplumda tepki çekmeye devam ediyor. Çin, Covid-19 salgınına karşı vakaları ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen “sıfır vaka” stratejisini uyguluyor.

Strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, kitlesel testler, imalat, ticaret ve hizmetler sektöründeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması veya kapalı devre sürdürülmesi gibi katı ve geniş ölçekli tedbirleri gerektiriyor. Tedbirler, hayatın olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyor.

200 bin işçinin çalıştığı dünyanın en büyük iPhone fabrikasında önceki gün, Covid-19 tedbirleri kapsamında kapalı devre çalıştırılan işçiler, hem fabrikadaki koşulları hem de ödemelerin yapılmamasını protesto ederek polisle çatışmıştı.

Pandeminin Seyri

Pandemi 6. Dalgası pikini yaptı ve inişe geçti. Bu son dalgada Haziran 2022 itibari ile birçok yerde BA.4 ve BA.5 tarafından varyantı baskın hale geldi. Küresel düzeyde vaka sayısı ve ölümlerde azalma olsa da Asya, Güney Amerika ve Afrika kıtalarında vaka sayısında artış gözlendi. Pandemi boyunca toplam vaka sayısı 644 milyon 500 bine,  yaklaşırken toplam ölüm sayısı ise 6 milyon 631 binin üzerine çıktı. Aktif hasta sayısı 14 milyon 650 bin civarında.

Son 24 saatte yeni vaka sayısı 440 binin üzerinde, Covid-19’a bağlı ise 1,205 kişi hayatını kaybetti. Yeni vaka sayısını yüksek olduğu ülkeler şu şekilde: Japonya (133 bin), Güney Kore (70 bin), Fransa (49 bin), Almanya (38 bin), ABD (36 bin), Brezilya (27 bin) ve Tayvan (18 bin).

SARS-COV2

Koronavirüsü geçiren ve hastalık belirtileri halen devam eden kişilerde görülen “Uzun Covid-19” sendromu ile ilgili dikkat çekici bir araştırma yapıldı. Bilim insanları Covid-19’un beyindeki etkilerini incelerken ilk kez bazı bulguları elde etti.

Delhi’deki Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nde görevli bilim insanları son 6 ay içerisinde Covid-19 geçiren 46 kişi ile Covid-19 bulaşmayan 30 kişinin beyinlerinde inceleme yaptı. MR sonuçlarını mercek altına alan bilim insanları Covid-19 geçirip sağlığına kavuşan kişilerin çoğunun beynin ön lobundaki kılcal damarlardaki kan akışının değiştiğini ortaya çıkardı.

Beynin kendini ifade etme ve bedensel hareketlerle ilgili noktalarında bu değişikliğin meydana geldiği belirtilirken beyinde yorgunluk, baş ağrısı ve kavrama yeteneğini yöneten bölgelerde plaklar oluştuğu da ortaya çıktı.

Not: Dünya Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 07.00-8.00) alıyoruz.

 

 

 

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…