PANDEMİ BİTMEDİ (23 TEMMUZ 2021)

Turkuaz tablodan sonra şimdi de ‘mavi tablo’ kamuoyu ile paylaşıldı. Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı haftalık vaka sayılarının yer aldığı ‘mavi tablo’ya göre; toplam vaka sayısı ve toplam hasta sayısında artış yaşanırken toplam vefat sayısında ise düşüş gözlendi. Tabloya göre 10-16 Temmuz günlerinde 1 milyon 608 bin 670 test yapıldı. Vaka sayısı 43 bin 609, hasta sayısı 3 bin 748 ve Coronavirus’ten dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 295 kişi olarak belirlendi. Geçtiğimiz hafta ise toplamda 1 milyon 562 bin 70 test yapılırken vaka sayısı 34 bin 933, hasta sayısı 3 bin 308 ve can kaybı 326 idi.

Covid-19 vaka sayısı en çok artan iller; Siirt, Giresun, Bingöl, Diyarbakır ve Kırıkkale oldu.  Covid-19 vaka sayısı, her 100 bin kişide İstanbul’da 75,12, Ankara’da 57,95, İzmir’de 24,46 oldu.

Covid-19’un görülme sıklığının (insidansının) yüksek olduğu iller ise şöyle sıralandı (her 100 bin): Siirt (472), Ağrı (189), Van (121), Bitlis (122), Diyarbakır (118), Kırıkkale (99), Bingöl (91), Erzurum (81), Giresun (79), Rize (77), Hakkari (76) ve İstanbul (75). Yığılımın Bölge illerinde olduğu, Karadeniz’in kıpırdandığı görülüyor. Antalya (70) ve Mersin (62) gibi tatil bölgelerinde de yükseliş dikkatleri çekiyor. Nüfus hareketliliği ve düşük aşılama hızı önmlemlerden tamamen vazgeçilmesi ile birleşince insidans tablosu belirgenleşti.

Niyeti olan bir sağlık Bakanlığı birkaç günlük filyasyon çalışması ile tabloyu daha da belirginleştirebilir. Tek adam rejiminin buna niyeti olmadığı demeçlerden belli oluyor. Vatandaşa yüklenen sorumluluk ile idare ediliyor. Tek adam rejiminin feda ettiği hayatlara sessiz kalmamalıyız, bu konuda toplum buluşmaları ile bizi bekleyen tehlikeyi paylaşabilmeliyiz. Dahası önlemler konusunda toplumun öz savunmasını harekete geçirebilmeliyiz.

***

Türkiye’de salgın kontrolden çıktı. Yeni bir pik ile karşı karşıyayız. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 9 bin 586  kişiye yükseldi. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 52 kişi. Toplam vaka sayısı 5 milyon 564 bin civarında, toplam can kaybı ise 50 bin 761 kişiye yükseldi. Günlük test sayısında hala düşük, dün yapılan test sayısı 214 bin civarında.  Aktif hasta sayısı yükselmeye devam ederek 108 bine yaklaştı.

***

Tek adam rejiminin vaka sayısını yorumlaması ilginç oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Vaka sayılarının 1 gün, birkaç gün içinde düşmediğini deneyimlerimizle biliyoruz. Yarın muhtemelen daha yüksek bir sayıyla karşılaşacağız” dedi. İngiltere Delta varyanta karşı 19 Temmuz’da önlemleri büyük oranda gevşetti, hem de günde 50-60 bin vakayı öngörerek. Sermaye birikimi baskısı o kadar belirgin ki kapitalist rejimler pervasız davranabiliyor. İngiltere nüfusun %55’inin iki doz aşı olmasına güvenerek bu kumarı oynadı. Türkiye’de ise henüz bu rakam %25’ler civarında, tam gevşemeye başlandığında %20’nin bile altında idi. Acaba tek adam rejimi vaka sayısının ne kadara yükseleceğini öngörüyor? Ne kadar vakayı görünmez kılacak? Ne de olsa filyasyon yapmıyor, yapsa da temaslı bulmuyor. Vazgeçilen toplum kesimleri büyük ölçüde kent yoksulları, Kürt illeri olacak görünüyor.

***

Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Üyesi Dr. Halis Yerlikaya, Diyarbakır’ın şu an için 4’ncü piki yaşadığını, dün sadece bir hastanede üç kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi.

***

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, “Kontrolsüz açılma ve Delta varyantının da etkisiyle İngiltere’de son 24 saatte 40 binden fazla vaka görüldü. Türkiye’de de durum benzer. Vaka sayıları geçtiğimiz haftaya kıyasla yüzde 30’luk bir artış ile 8 binin üzerine çıktı, haftaya 10 bini görürüz. Hele de bayramdan sonraki 2. hafta bu sayılar fırlayacak çünkü sahil kesimlerinden gelen görüntüler akıl alır gibi değil! Maske yok. Mesafe yok. 2 doz aşılamada istenen rakamlara henüz ulaşamadık. Ağustos ortası 20 binli rakamları görürsek şaşırmayın. 4. dalga sonbaharı beklemeyecek” dedi.

***

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Feyza Erkan, 10 Temmuz’da Covid-19 testi yapılan her 100 kişiden 2,4’ü pozitif çıkarken, bu oranın önceki gün itibariyle her 100 kişide 4,4’e yükseldiğine dikkat çekti. Erkan, “Geçen yıl temmuzda en düşük olgu sayısının iki katına çıkması eylülü bulmuştu, yani iki ay sürmüştü. Bu yıl ise sadece 17 gün sürdü. Bu yaz, geçen yaza göre çok hızlı gidiyoruz. Bu yüzden bayram ertesinde yeni bir pik yaşayabiliriz” dedi.

***

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemi Çalışma Grubu’ndan Prof. Dr. Sinan Adıyaman ise “Geçen yıl da yaz sezonunda çok uyarmıştık, ‘Çok erken ve kademesiz bir açılma oldu’ diye. Biz bu filmi üç kez gördük” diye konuştu. Aşılamadaki yavaşlığa dikkat çeken Adıyaman, şöyle devam etti: “Delta varyantı nedeniyle 12-59 yaş arasındakilerin en az yüzde 85’inin, 60 yaş ve üzerinin ise yüzde 90’ının iki doz aşılanması gerek. Ama maalesef çok geride kaldık. Bayram tatilinde gördüğümüz manzaraları da hesaba katarsak bayramdan sonra yeni bir dalganın geleceğini düşünüyorum.” Türkiye’de aşı kararsızlığı nedeniyle özellikle ikinci doz aşılamada ciddi bir yavaşlık olduğunu belirten Adıyaman, “Birinci doz aşıdan sonra birtakım söylentiler ve kara propagandadan dolayı ikinci doza gitmeyenlerin sayısı çok fazla. Sağlık Bakanlığı’nın bunu çözmek için bir an önce yerel yönetimlerle ortak bir tutum alarak, sivil toplumu ve TTB’yi de dahil ederek tüm ülkeyi ayağa kaldıracak bir aşı kampanyası yapması gerekiyor” ifadelerini kullandı

***

TURCOVID19 sitesine göre Türkiye’nin aşı ile ilgili istatistikler şu şekilde.

Son 24 saatte 109 bin 657 kişiye birinci doz, 427 bin 209 kişiye ikinci doz ve 29 bin 984 kişiye üçüncü doz aşı yapıldı. Günlük yapılan toplam aşı 566 bin 850 doza yükseldi. Böylelikle yeniden bayram öncesi yüksek aşılma hızı umudu doğdu. Vaka sayısındaki artışın da ciddi bir uyarı olduğunu ve aşılama hızında artışa katkı yapacağını düşünüyoruz.

Bugün saat 10.30 itibarıyla 39 milyon 190 bin 280 kişiye ilk doz (nüfusun %46.9’u); 21 milyon 783 bin 47 kişiye ikinci doz (nüfusun %26.1’i) ve 3 milyon 705 bin 851 kişiye üçüncü doz aşı yapılmış durumda. Toplum bağışıklığı için iki doz aşı yapılanların %70’e ulaşması hedefinin hala oldukça gerisindeyiz. İller ve bölgeler arasında eşitsizlikler ve ayrımcılıklar devam ediyor. Delta varyantı nedeniyle toplumsal bağışıklık hedefinin %85 ve üzerine yükseldiği kabul ediliyor. Bu oranın yakalanması için ciddi bir aşı kampanyasına ihtiyacımız var.

***

Covid-19 vakalarının küresel yükseliş eğilimi sürüyor. Farklı coğrafyalarda pandemi sık görülmeye, sık öldürmeye ve yaşamı altüst ediyor. Toplam vaka sayısı 193 milyon 373 binin üzerinde. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 4 milyon 151 bine yaklaştı. Aktif hasta sayısı ise yükselerek 13 milyon 510 bine yaklaştı.

Küresel düzeyde son 24 saatte 566 bin 589 kişiye Covid-19 tanısı konurken 8 bin 897 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Pandemi Güney Asya ve Latin Amerika ülkelerinde yüksek hızda devam ediyor. Delta varyantı Avrupa ve ABD’yi etkilemeye devam ediyor. ABD yeni vaka bildiriminde zirveye yerleşti. Ülkelere göre yeni vaka sayısı şöyle: ABD (61.7 bin), Brezilya (49.6), Endonezya (49.5 bin), İngiltere (39.9 bin), Hindistan (34.9 bin), İspanya (29.5 bin), Rusya (24.5 bin),  Fransa (21.9), İran (20.3 bin), Meksika (15.2 bin), Güney Afrika (14.9 bin), Tayland (13.7 bin), Arjantin (13.5 bin),), Malezya (13 bin) ve Kolombiya (12.6 bin).

***

İngiltere’de yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de de uygulanan Pfizer/BioNTech aşısının Delta varyantına karşı etkisi ikinci dozda yüzde 88’e çıkıyor. Ancak tek doz sadece yüzde 36 koruyor. AstraZeneca aşısının ise tek dozu Delta’ya karşı yüzde 30, iki dozu ise yüzde 67 oranında etkili.

***

Pekin yönetiminin, Çin’de geliştirilen Sinovac ve Sinopharm aşılarının iki dozunu yaptıran kişilere bir doz da güçlendirici aşı yapmayı planladığı belirtildi. BioNTech aşısının bu amaçla değerlendirme sürecinin başladığı öne sürüldü.

***

Çin hükümeti, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) korona virüsünün kaynağı hakkındaki araştırmasının ikinci aşamasına izin vermeyeceklerini açıkladı. Çinli yetkililer, ‘laboratuvar sızıntısının soruşturması’ olan bu aşamanın bilime aykırı olduğunu belirtti.

***

Avrupa Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrol Merkezinin verilerine göre, AB’de 18 yaş üstü nüfusun yüzde 64,7’si ilk dozu, yüzde 53’ü ise her iki dozu da oldu. Aşılama oranının en yüksek olduğu Malta’da yetişkinlerin yüzde 84’ü en az bir doz aşı olmuşken, Bulgaristan’da bu oran yüzde 18,3’te kalıyor. Malta’yı yüzde 82,9 ile Hollanda, yüzde 82,7 ile Belçika, yüzde 81,6 ile Danimarka ve yüzde 78,4 ile Finlandiya takip ediyor. En az aşılama oranları ise Bulgaristan’dan sonra yüzde 31,1 ile Romanya, yüzde 44 ile Letonya, yüzde 47 ile Hırvatistan, yüzde 47,2 ile Slovakya ve yüzde 49,7 ile Slovenya’da kaydedildi.

***

İtalya’da hükümet, ülkede Covid-19’un daha bulaşıcı türü olan Delta varyantının neden olduğu vaka sayılarındaki artış sebebiyle, salgına yönelik olağanüstü hali 31 Aralık 2021’e kadar uzattı. Aşı yaptıranlar ya da Covid-19 geçirenler için öngörülen “Yeşil Geçiş” belgesine değinen Başbakan

Draghi, “İtalyan ekonomisi iyi gidiyor, toparlanıyor ve İtalya diğer Avrupa ülkelerine göre daha hızlı büyüyor ancak Delta varyantı ciddi bir tehdit. ‘Yeşil Geçiş’, keyfi bir uygulama değildir, ekonomik faaliyetlerin açık tutulabilmesi için bir koşuldur. Huzur veren bir tedbirdir” dedi.

***

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, öncelikle Latin Amerika’ya olmak üzere 7.5 milyon doz Covid-19 aşısı vereceklerini duyurdu.

 

Not: Dünya ve Türkiye Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 08.00) alıyoruz.

 

 

 

 

 

İlginizi çekebilir