Pandemi Gündemi

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 31 Ekim-13 Kasım 2022 tarihleri arasını kapsayan Covid-19 tablosuna göre; 28 bin 808 kişinin testi pozitif çıktı, 73 kişi vefat etti. Türkiye’deki toplam vaka sayısı 17 milyon 8 bin 537’e, toplam vefat sayısı ise 101 bin 400’e ulaştı. 17-30 Ekim arasındaki dönemde ise haftalık vaka sayısı 22 bin 887, vefat sayısı 64 ve iyileşen sayısı 23 bin 101 kişi olarak açıklanmıştı.  

Pandeminin Seyri

Pandemi 6. Dalgası pikini yaptı ve inişe geçti. Bu son dalgada Haziran 2022 itibari ile birçok yerde BA.4 ve BA.5 tarafından varyantı baskın hale geldi. Küresel düzeyde vaka sayısı ve ölümlerde azalma olsa da Asya, Güney Amerika ve Afrika kıtalarında vaka sayısında artış gözlendi. Pandemi boyunca toplam vaka sayısı 643 milyon 440 bine,  toplam ölüm sayısı ise 6 milyon 630 bine yaklaştı. Aktif hasta sayısı 14 milyon 340 bin civarında.

Son 24 saatte yeni vaka sayısı 382 binin üzerinde, Covid-19’a bağlı ise 994 kişi hayatını kaybetti. Yeni vaka sayısını yüksek olduğu ülkeler şu şekilde: Japonya (121 bin), Güney Kore (72 bin), Fransa (65 bin), Brezilya (28 bin), Tayvan (18 bin) ve ABD (17 bin). 

SARS-COV2

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Can Ebru Kurt, Türk Nöroloji Derneği’nce Antalya’da düzenlenen 58. Ulusal Nöroloji Kongresi’nde yaptığı açıklamada, sinir sistemindeki bir problem nedeniyle oluşan nöropatik ağrılar ve Covid-19’un bu rahatsızlık üzerindeki etkilerine ilişkin bilgileri paylaştı.

Nöropatik ağrıların baş veya kas ağrılarından çok farklı olduğunu vurgulayan Kurt, “Nöropatik ağrı, duyu sinirlerinin etkilenmesine bağlı ortaya çıkıyor. Normal ağrılardan farklı olarak yanma, batma, karıncalanma, elektriklenme şeklinde kendini gösteriyor. Klasik ağrı kesiciler bu ağrılara fayda sağlamıyor” dedi. Covid-19 geçirirken kas ağrılarının yanında nöropatik ağrı da yaşanabildiğini ancak bu oranın yüzde 5 civarında olduğunu anlatan Kurt, Covid-19’u atlatmasına karşın şikâyetleri uzun dönemli devam edenlerde ise nöropatik ağrıları daha sık gördüklerini söyledi.

Prof. Dr. Kurt, sözlerini şöyle sürdürdü: “Nöropatik ağrılarla ilgili esas sıkıntı, Long Covid dediğimiz, hastalığı geçirmesine karşın şikâyetleri uzayan hastalarda ortaya çıkıyor. Long Covid Sendromu yaşayanların yüzde 25’inde nöropatik ağrılar görülebiliyor. Oldukça sık bir oran. Bu durum, hastalığı ağır geçirmek, yoğun bakımda yatmak gibi farklı nedenlerin yanında enfeksiyon kaynaklı sinir hasarından da kaynaklanabiliyor. Bilindiği gibi Covid-19, koku ve tat alma kaybına da yol açıyor. İşte koku ve tat alma duyusunu da ileten sinirlerin içinde olduğu birçok siniri etkileyip ağrılara neden olabiliyor.” Kurt, Covid-19’un yol açtığı nöropatik ağrılar içinde yüzde ani, elektrik çarpar gibi çok şiddetli sancılara sebep olan “trigeminal nevralji” ile de karşılaşabildiklerini vurguladı.

Kurt, “Nöropotik ağrılar genellikle el ve ayak uçlarında gözlemleniyor. Bu şikâyetleri olan hastalarda klasik ağrı kesiciler bir işe yaramaz. İlaç tedavileri çok daha farklıdır. Bu nedenle uzmanlaşmış nöroloji birimlerinde değerlendirilmeleri, daha detaylı incelenmeleri gerekir. Tedavide epilepsi hastalarında ya da depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar bu ağrıları geçirebiliyor” diye konuştu.

Not: Dünya Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 07.00-8.00) alıyoruz.

 

 

 

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…