Pandemi Gündemi

Çin’in başkenti Pekin’de son bir hafta içinde artan COVID-19 vakaları nedeniyle salgın koruma ve önleme tedbirleri arttırılıyor. Yerel yöneticiler, merkez ilçelerinin büyük bölümünde yurttaşlara “mümkün olduğunca evlerinden çıkmama” tavsiyesinde bulundu. Bazı okullar da dün (21 Kasım) itibariyle bir hafta boyunca çevrimiçi eğitim verecek.

Pekin’de son 24 saat içinde hastalık belirtisi gösteren 154, göstermeyen 808 COVID-19 vakası tespit edilirken, tespit edilen toplam 962 vakanın 266’sına karantina bölgelerinin dışında rastlandı. Bu veriler, şehirdeki günlük vaka sayısının geçen haftadan bu yana ikiye katlandığına işaret ediyor. Son 24 saatte iki kişi yaşamını yitirdi.

Hayatını kaybedenlerin 91 yaşındaki bir kadın ve 88 yaşında bir erkek olduğu, her ikisinin de halihazırda sağlık sorunları bulunduğu kaydedildi. Şehirde önceki gün 87 yaşındaki bir kişinin virüs nedeniyle ölmesi, ülkede yaklaşık altı ay sonra ilk COVID-19 ölümü olarak kayıtlara geçmişti.

Yerel yöneticileri, artan vaka ve ölü sayıları karşısında, merkez ilçeler Çaoyang, Haydien, Dongçıng, Şiçıng, Tongcou, Fıngtay, Şunyi ve Yançing’de yurttaşlara mümkün olduğunca evlerinden çıkmamalarını, ev ve iş arasındaki yolculuklar dışında yolculuk yapmamalarını tavsiye etti. Haydien’de okullarda bir hafta çevrimiçi eğitime geçerken, Dongçıng, Şiçıng ve Fıngtay’da da yüz yüze eğitime ara verildi. En fazla vakanın görüldüğü Pekin’in merkezindeki 3,5 milyon nüfuslu Çaoyang ilçesinde işletmelerden ofislerindeki çalışan sayısını azaltmaları istendi. İş ve finans merkezi Guomao semtinde ise bu sayının yüzde 5 ile sınırlandırılması talep edildi. Bugünden itibaren şehir dışından Pekin’e geleceklere başkente varıştan itibaren üç gün test yaptırma şartı getirildi.

Pandeminin Seyri

Pandemi 6. Dalgası pikini yaptı ve inişe geçti. Bu son dalgada Haziran 2022 itibari ile birçok yerde BA.4 ve BA.5 tarafından varyantı baskın hale geldi. Küresel düzeyde vaka sayısı ve ölümlerde azalma olsa da Asya, Güney Amerika ve Afrika kıtalarında vaka sayısında artış gözlendi. Pandemi boyunca toplam vaka sayısı 643 milyon 370 binin üzerine çıkarken toplam ölüm sayısı ise 6 milyon 628 bine yaklaştı. Aktif hasta sayısı 14 milyon 200 bin civarında.

Son 24 saatte yeni vaka sayısı 218 binin üzerinde, Covid-19’a bağlı ise 983 kişi hayatını kaybetti. Yeni vaka sayısını yüksek olduğu ülkeler şu şekilde: Japonya (42 bin), Almanya (42 bin), Fransa (29 bin), Güney Kore (4623bin) ve Tayvan (12 bin).

Hafta sonu bildirim sorunları (bildirim yapmama, yetersiz bildirim vb.), sağlık hizmetlerine erişim ve PCR testi yaptıramama gibi nedenlerle gerçek vaka ve ölüm sayısı saptanamıyor. Bu durum Pazartesi günlerine de yansıyor.

 

Not: Dünya Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 07.00-8.00) alıyoruz.

 

 

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…