PANDEMİ BİTMEDİ (22 Eylül 2021)

Bir yandan Covid-19 aşılarına karşı yorumlar yapan, diğer yandan bağışıklık sistemini güçlendirmek için kendi adını taşıyan bitkisel destekler satan Dr. Ümit Aktaş’a İstanbul Tabip Odası (İTO) bir ay meslekten men cezası verdi.

***

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Margaret Harris, Covid-19 aşısına karşı çıkan insanların sosyal medya yerine güvenilir kaynaklardan bilgi alması gerektiğini vurgulayarak “Salgın nedeniyle ölenlerin yüzde 99’u aşısını yaptırmayanlar” dedi. DSÖ sözcüsü şunları kaydetti: Aşılarla ilgili sosyal medyadaki şeyleri dinlemeyin. Güvenilir kaynaklara başvurun. Öğrenmek için mutlaka sorularınızı sorun. Evet, ama aynı zamanda aşınızı olun. Bir aşıya erişimin varsa bu dünyadaki şanslı insanlardan birisiniz. Bunun harika bir hediye olduğunu anlayın. Hala bu ayrıcalığa sahip olmayan o kadar çok insan var ki.“

***

Aşı karşıtları İstanbul’dan sonra Ankara’da da miting düzenleyecek. Aşı karşıtı mitinglerin anayasaya ve kanuna göre ertelenebileceğini, gerekli koşullar sağlanamıyorsa da yasaklanabileceğine dikkat çeken İdare Hukukçusu Prof. Dr. Metin Günday, “Salgın ve bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemek amacıyla bazı temel hak ve özgürlükler sınırlanabilir. Bunlardan bir tanesi de toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkıdır” dedi.

***

Türkiye’de salgın hala kontrol altına alınamadı. Yeni vaka bildirimi yüksek hızda devam ederken, günlük can kaybı artmaya devam ediyor. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 29 bin 338 kişi ve Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 260 kişi. Toplam vaka sayısı 6 milyon 795 bine yaklaşırken toplam can kaybı ise 61 bin 140 kişiye yükseldi. Günlük test sayısı 355 bin civarında. Aktif hasta sayısı azalmaya devam ederek 450 binin altına indi, 447 bin 673 aktif hastaya sahibiz. Azalmakla birlikte mevcut aktif hasta sayımız bulaş tehdidinin devam edeceğini gösteriyor.

***

Salgının yarattığı gerçek yıkımın boyutunu ölçebilmek için “fazladan ölümlere” bakılması gerektiğini vurgulayan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemi Çalışma Grubu üyesi Güçlü Yaman, “Fazladan ölüm, normal zamanlarda beklediğimiz ölümlerden fazla gerçekleşen ölümler. Ölüm verilerini internetten paylaşan 23 belediyeden ulaştığım sayılara göre, Türkiye’deki ölümlerin yüzde 48’inin olduğu yerlerde, salgının başından CHP’nin aldığı tarih olan ağustosa kadar olan dönemde tespit ettiğim fazladan ölüm sayısı 80 bin. Benim elde ettiğim sayı, CHP’nin elde ettiği sayıdan 15 bin fazla” dedi. CHP’nin elde ettiği sayıyı Türkiye geneline uyguladığında 133 bin ölüm olabileceğini açıkladığını anımsatan Yaman, “Türkiye projeksiyonuna göre, bu sayı ağustos ayı itibarıyla 160 bin civarında. Bu projeksiyonu yaparken 2020 Mart-Temmuz arasındaki salgın kaynaklı ölümlerin yarısının İstanbul’da gerçekleştiğini, temmuzdan sonra tüm Türkiye’ye eşit yayıldığını kabul ediyor, Şubat 2021 sonrasını ise yüz binde vaka sayılarına göre hesaplıyorum” ifadelerini kullandı. Kendi tespitiyle 2020’de fazladan ölüm sayısının 110 bine yakın olduğunu aktaran Yaman, “Bakanlığın açıkladığı Covid-19 ölüm sayısı ise 21 bin civarında. Yani fazladan ölümler 5 kat civarında. Fakat 2021’de bu tablo değişti. Artık ölümlerin 5’te 1’i değil, yarıya yakını açıklanıyor. Tüm salgın dönemine baktığımızda fazladan ölüm sayıları resmi Covid-19 ölümlerinin üç katı” diye konuştu.

***

Akademetre Araştırma ve Stratejik Planlama Şirketinin raporlama bölümündeki bir çalışanın Covid-19 şüphesiyle 23 Ağustos sabahı test olduğu, test sonucu beklenmeden 12 kişiyle birlikte kapalı bir alanda tam gün çalıştırıldığı iddia edildi. Şirket bünyesinde çalışanların yüksek oranda üniversite mezunu olduğunu vurgulayan işçi, “Yine de işten olma korkusuyla kovid şüphelisi olan çalışanla yan yana çalışmak zorunda kalıyoruz. İşimiz gereği sürekli birbirimizle kapalı bir ortamda diyalog halindeyiz. Hasta olduğu ortaya çıksa bile sonrasında herhangi bir önlem alınmadan çalışmaya devam ediyoruz” diye konuştu. İş arkadaşlarının hastalandıklarını öğrendiğinde kovid-19’a yakalanmaktan korktuğunu dile getiren işçi “Yine çoğumuz genç insanlarız. Belki işyerimizde aldığımız bulaşı hissetmeden atlattık ama iş çıkışından itibaren arkadaşlarımıza, ailelerimize yayılmasına da sebep olmuş olabiliriz” dedi.

***

Güncellenen aşı haritası Kürt Sorununu görünür kılmaya devam ediyor. En düşük aşılma Kürdistan’da. Türkiye’nin Batısı ilçelere ve mahallere göre haritalandırılabilse Kürt sorunu metropollerde de görünür hale gelecektir. Çözümün adresi tartışması ile gündeme gelen Kürt Sorunu toplumsal sağlıkla ilgili her göstergede bizlere kanıtlar sunuyor. Aşı haritaları da bu rolü devam ettirmiş oldu.

Aşı yapılacak nüfus alt sınırının 12 yaşa indirilmesi, 3. doza rağmen halen günlük 1 milyon doza ulaşabilmiş değiliz. Sağlık Bakanlığı hızlı ve etkin aşılama için herhangi bir çaba göstermiyor, aşılama kendi ritminde devam ediyor.

‘’21 Eylül saat 19:00 itibariyle son 24 saatte 455 bin 1 doz aşı uygulandı. Türkiye’de bugüne kadar, 52 milyon 956 bin 452 birinci doz, 42 milyon 536 bin 503 ikinci doz, 9 milyon 930 bin 890 üçüncü doz aşı uygulandı. 18 yaş üstü nüfusa göre birinci doz Türkiye ortalaması % 85.3, ikinci doz ortalaması % 68.5 oldu.’’

Oysa sağlık otoriterleri tüm nüfusa göre aşı oranın hesaplanmasını öneriyor. Böyle ele alırsak birinci doz aşı oranı % 63.3, ikinci doz ise % 50.9 olduğunu görürüz. Buna göre salgını kontrol için hedeflenen nüfusun %70’inin ikinci dozu yaptırması hedefinin oldukça gerisindeyiz. Bölgeler ve iller arasında ciddi eştisizik devam ediyor. Mülteciler ve ötekileştirilen topluluklarda ne kadar aşı yapıldığı verisine ulaşamıyoruz. Dahası Delta varyantı nedeniyle bu oranın en az %85 olması gerektiği iddia ediliyor. Türkiye özgünlüğünde istatistik krtik bir konuda 2 doz Sinovac yapılanların ‘ikinci doz aşı oranı’ hesaplanmasına dahil edilmesi. Salgın kontrolü için iki doz Sinovac’ın yeterli olmadığı kabul ediliyor, bu nedenle bu kişilerin 3.doz aşı olunca (Sinovac ya da Biontech) hesaplamaya dahil edilmesi daha gerçekçi değerlendirmeyi sağlayacaktır. Özellikle yaşlı nüfusun 3. doz aşılanması konusunda ciddi sorunlar olduğunu sahadan elde ettiğimiz verilerle söyleyebiliriz.

***

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sonunda gerçek veriyi tolumda paylaştı: ‘’Şki doz Covid-19 aşısı yaptıranların 84 milyon içerisindeki oranının yüzde 50’yi geçti’’

***

Hong Kong, Çin aşısı Sinovac’ın ürettiği antikorların çok çabuk ortadan kaybolduğu yönündeki kanıtların ardından önemli bir karar alarak Sinovac aşısı olanların antikor seviyesindeki hızlı düşüş üzerine Biontech’in mRNA teknolojiyle takviye yapılması için testlere başladı.

***

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, öğretim görevlilerinin % 88,56’sının aşılandığını açıkladı. Özvar, ‘ Covid-19 kapsamında alınacak önlemler her bir üniversitemizin ilgili web sitesinde yayınlanmaktadır. YÖK olarak hazırladığımız kampüs ortamına yönelik uygulamalar rehberinde derslikler ve çalışma salonlarında virüse karşı alınacak tedbirler ortaya konulmuştur. Bunların arasında temizlik maske ve mesafe kurallarına uyulması, dersliklerin havalandırılması, ortak kullanım alanlarının temizlenmesi, sosyal aktivitelerin mümkün olduğunca açık havada sürdürülmesi, sınıflarda kapasite planlamanın yapılması, grup çalışmalarından kaçınılması, blok derslerin yapılmaması gibi tedbirler olacaktır. Dersliklerde öğrencilerin mesafeye dikkat ederek oturması önemli kurallardan birisidir. Özellikle koro çalışmaları riski arttırır. Bu tür grup çalışmaları en az sayıda birey ile gerçekleştirilmelidir. Herhangi bir öğrencinin pozitif çıkması durumunda yakın takip yapılması önemlidir. Bir öğrencinin PCR testinin pozitif çıkması durumunda yönlendirmeler üniversitelerimiz tarafından yapılacaktır. HES kodu taramaları da yapılacaktır” diye devam etti.

***

Kayseri Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Sorumlusu Doç. Dr. Hüseyin Aksoy, son dönemde gebelerde artan koronavirüs vakaları hakkında konuştu. Anne adaylarının aşı yaptırmadığını belirten Aksoy, “4’üncü pik dediğimiz şey; aşısızların salgınına dönmüş durumda. Bu grupta bence en riskli olanlar, aşısız gebelerimiz. Çünkü gebelerde aşılanma oranı çok düşük. Şu anda da 25-26 gebemiz koronavirüsten yatıyor. Hiçbirinin bir doz aşısı bile yok. O yüzden gebelerdeki aşılama oranını artırmak durumundayız. Gebeler bu hastalığa çok daha duyarlı. Neden duyarlılar? Gebelikte bazı fizyolojik değişiklikler oluyor. Mesela akciğer kapasitemiz azalıyor. Bu hastalık, direkt akciğeri etkilediği için gebeler daha riskli bir grupta bulunuyor. Bu hastalıkta gebelik anlamında değişiklikler oluyor” diye konuştu.

***

Avustralya’da Victoria eyalet hükümeti, eyaletin başkenti Melbourne, Ballarat, Geelong, Surf Coast Shire ve Mitchell Shire kentlerindeki inşaat sektöründeki çalışmaların bugünden itibaren iki haftalığına durdurulacağını ve sektör çalışanlarına Vovid-19 aşısının zorunlu olduğunu duyurdu.

***

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu: Kullanılmayan 400 bin doz Sputnik aşısı çöpe mi gidecek?

***

ABD’li ilaç firması Gritstone tarafından geliştirilen ve aynı anda birden fazla yeni tip korona virüsü (Covid-19) varyantına karşı koruma sağlayabileceği düşünülen tek doz aşının insanlı deneylerine başlandı. GRT-R910 adı verilen aşının, kas içine enjekte edildikten sonra kendini çoğaltan ve kopyalayan bir mesajcı ribonükleik asit (mRNA) teknolojisinden elde edildiği belirtiliyor.

***

ABD’de yeni tip Koronavirüs (Covid-19) aşılarıyla ilgili yanlış bilgi yayan yerel radyocu programcılarının hayatını kaybettiğine ilişkin haberler ardı ardına gelirken, programlarda yayılan yanlış bilgiler endişe veriyor. Fox News, Newsmax ve One America News daha aşırı sağcı televizyon kanalları ve Facebook genellikle komplo teorileri için bir kaynak olarak görülse de, sahne arkasında binlerce küçük radyo istasyonu ABD genelinde muhafazakar medyadan oluşan bir ağ oluşturuyor.

***

Covid-19 vakaları düşüş eğilimine girse de halen yüksek hızda devam ediyor. Farklı coğrafyalarda pandemi sık görülmeye, sık öldürmeye ve yaşamı altüst etmeye devam ediyor. Toplam vaka sayısı 230 milyon 300 bine yaklaşırken Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 4 milyon 722 bine dayandı. Aktif hasta sayısı 19 milyonun altında devam ediyor, dün itibarıyla yaklaşık 18 milyon 557 bin civarında aktif hastaya sahibiz. Düşme eğilimi de olsa hala yüksek aktif hasta sayısı bulaş tehdidinin ciddi olduğunu gösteriyor.

Küresel düzeyde son 24 saatte 456 bin 233 kişiye Covid-19 tanısı konurken 8 bin 205 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. ABD zirvedeki yerini koruyor. Ülkelere göre yeni vaka sayısı şöyle: ABD (120.6 bin), İngiltere (31.6 bin), Türkiye (29.3 bin), Hindistan (27.3 bin), Rusya (19.2 bin), İran (17.6 bin), Filipinler (16.4 bin), Malezya (15.8 bin), Vietnam (11.7 bin) ve Tayland (10.9 bin).

***

Not: Dünya ve Türkiye Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 07.00) alıyoruz.

 

 

 

İlginizi çekebilir