PANDEMİ BİTMEDİ (21 Mayıs 2022)  

Pandemi Gündemi

Yeni pandemic tehdidi: Maymun Çiçeği Virüs Hastalığı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Avrupa’da 100’den fazla olası maymun çiçeği vakasının ortaya çıkması üzerine bugün acil toplantı düzenliyor. Avrupa’nın şimdiye kadarki en büyük maymun çiçeği salgını olarak tanımlanan salgında, en az sekiz Avrupa ülkesinde (Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Portekiz, İspanya, İsveç ve Birleşik Krallık), ayrıca Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kanada, Avustralya ve İsrail’de vakalar rapor edildi. DSÖ’de toplanacak komite, salgının, şu anda Covid-19 pandemisi için uygulanan ve DSÖ’nün en yüksek uyarı biçimi olan halk sağlığı acil durumu ilan edilip edilmeyeceğine karar vermekten sorumlu değil. Virüs, korona virüsü kadar kolay yayılmadığı için bilim insanları, salgının Covid-19 gibi bir pandemiye dönüşmesini beklemiyorlar. Yüksek riskli temaslar arasında oda arkadaşları, cinsel partnerler, yakın temasta olan kişiler ve hastayla ilgilenen sağlık çalışanları yer alıyor.

***

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon (zührevi hastalık) vakalarının artış göstermesiyle, pandemi döneminde kullanımı artan evde kendi kendine test kitlerinin bu hastalıklar için de yaygınlaştırılması gündeme geldi. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) verilerine göre, pandeminin ilk yılında 134 bin frengi (sifiliz) vakası kaydedildi ve 2016’dan bu yana yüzde 52’lik bir artış oldu. ABD’nin California eyaletinde ocak ayında, özel sağlık sigortacılarının evde zührevi hastlıklar için evde testin maliyetini karşılamasını gerektiren bir yasa yürürlüğe girdi. Yetkililer uygulamanın, bireylerin evlerinin mahremiyetinde, kliniklere gitmeden ve  damgalanma korkusu yaşamadan numune vermesi için avantaj olduğunu ve tüm gelir düzeylerinden kişilerin istediği sıklıkta test yapmasına olanak sağladığını söylüyor.

Nature dergisinden Carrie Arnold‘a konuşan Alabama Üniversitesi‘nden jinekolog  Shweta Patel, bu değişimin,  COVID-19 için yaşananlara benzer bazı aksaklıklar yaratabileceğinin altını çiziyor. Evde yapılan testlerle insanların  yüz yüze testlerle gelen danışmanlığı almayacaklarını ve halk sağlığı departmanlarının istatistikleri kaybedebiliceğini söyleyen Patel, kullanıcıların kendi sonuçlarını bildirmeleri ve diğerlerini teste ihtiyaç duyabilecekleri konusunda bilgilendirmek için kendi kişi takibini yapmaları gerektiğini söylüyor. Fakat bu her zaman mümkün olmuyor. 

Pandeminin Seyri

Ciddi bağlamda dinmiş olsa da pandemi hala devam ediyor. Dünya genelinde yeni vaka sayısında azalış eğilimi durdu, yeniden vaka artışı gündemde. Kuzey Kore’de kısa sürede vaka sayısındaki patlaması tedirginliği artırmaya yetti. Küresel düzeyde toplam vaka sayısı 526 milyon 400 bine, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 6 milyon 300 bine yaklaştı. Aktif hasta sayısı da yükselerek 24 milyona dayandı.

Son 24 saatte yeni vaka sayısı 760 bin civarında, Covid-19’a bağlı ölüm sayısı ise 1,395 kişi oldu. Ülkelere göre vaka sayısı şöyle: Kuzey Kore (263.4 bin), ABD (98.7 bin),  Tayvan (85.8 bin), Avustralya (49.9 bin), Almanya (40.7 bin), Japonya (38.8 bin), İtalya (26.6 bin), Güney Kore (25.1 bin), Fransa (24.3 bin), İspanya (19.6 bin) ve Brezilya (10.2 bin).

Türkiye’de de Covid-19 istatistikleri dün yayınlanmadı. Nedeni bilinmiyor… 

Salgın Kontrol Önlemleri

Kuzey Kore’de devlet medyası ise, “yüksek ateş” olarak ifade ettiği hastalığa karşı geleneksel yöntemleri öneriyor. Hastalığı çok ağır geçirmeyenler için zencefil çayı ve hanımeli çayı gibi bitkisel çayların içilmesi öneriliyor. Ancak uzmanlara göre bunların hiçbiri virüsün yok edilmesi için geçerli bir tedavi yöntemi değil. Bazı çalışmalar tuzlu suyun hem boğaz hem de burundaki soğuk algınlığına yol açan virüslere karşı mücadeleye yardımcı olabileceğini söylüyor. Kuzey Koreli yetkililer ise bu yöntemin Covid-19’a karşı etkili olduğunu savunuyor. Ancak havadaki parçacıkların nefes yolu ile vücuda alınmasıyla ortaya çıkan virüsün, bu yöntemle engellediğine dair herhangi bir bilimsel veri bulunmuyor. Kuzey Kore geçen yıl Çin’in küresel aşılama planı Covax altında teklif ettiği 3 milyon doz Çin aşısını reddetmişti ancak kısa bir süre önce Çin’in Shenyang şehrine üç boş uçak gönderdi. Uçakların tıbbi malzeme alıp ülkeye dönmesi planlanıyor.

 

Not: Dünya ve Türkiye Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 07.00-8.00) alıyoruz. Nisan ayında yayınlanan federal sağlık verileri, şubat sonuna kadar ABD’deki her dört çocuktan üçünün salgının başlamasından bu yana en az bir kez Covid-19 yakalandığını gösterdi.

 

 

İlginizi çekebilir