Pandemi Gündemi

Çin’de 26 Mayıs 2022 tarihinden bu yana ilk yeni tip koronavirüs (COVID-19) kaynaklı ölüm kayıtlara geçti. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun açıklamasına göre, başkent Pekin’de yaşayan 87 yaşındaki bir erkek COVID-19 sebebiyle yaşamını yitirdi. Çin ana karasında son 24 saatte hastalık belirtisi gösteren 2 bin 204, göstermeyen 22 bin 11 vaka tespit edildi. Dün yaşanan ölümle birlikte ülkede yaklaşık 6 ay sonra ilk COVID-19 kaynaklı ölüm de kayıtlara geçmiş oldu. Ülkede sonbaharla birlikte, bulaşıcılığı yüksek alt varyantların yayılmasıyla vaka sayıları da artıyor. Günlük vaka sayısı son 5 günde 20 bini aştı.

Vakaların nüfusa oranla az olmasına ve büyük bölümünün hastalık belirtisi göstermemesine rağmen Çin, “sıfır vaka” olarak adlandırılan katı salgın kontrol tedbirlerini uygulamaya devam ediyor. COVID-19 vakalarını ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler sektöründeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması veya kapalı devre sürdürülmesi gibi katı ve geniş ölçekli tedbirleri gerektiriyor. Tedbirler, hayatın olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyor.

Pandeminin Seyri

Pandemi 6. Dalgası pikini yaptı ve inişe geçti. Bu son dalgada Haziran 2022 itibari ile birçok yerde BA.4 ve BA.5 tarafından varyantı baskın hale geldi. Küresel düzeyde vaka sayısı ve ölümlerde azalma olsa da Asya, Güney Amerika ve Afrika kıtalarında vaka sayısında artış gözlendi.. Pandemi boyunca toplam vaka sayısı 643 milyonun, toplam ölüm sayısı ise 6 milyon 626 binin üzerine çıktı. Aktif hasta sayısı 14 milyon 260 bini geçti.

Son 24 saatte yeni vaka sayısı 210 bin civarında, Covid-19’a bağlı ise 391 kişi hayatını kaybetti. Yeni vaka sayısını yüksek olduğu ülkeler şu şekilde: Japonya (78 bin), Güney Kore (46 bin), Tayvan (16 bin) ve Fransa (16 bin).

Hafta sonu bildirim sorunları (bildirim yapmama, yetersiz bildirim vb.), sağlık hizmetlerine erişim ve PCR testi yaptıramama gibi nedenlerle gerçek vaka ve ölüm sayısı saptanamıyor. Bu durum Pazartesi günlerine de yansıyor. Bu sorunu aşmak için son bir haftanın günlük ortalama vaka ve ölüm sayısı ya da toplam vaka sayısı ve ölüm sayısı üzerinden değişim izleniyor.

Pandemide geçtiğimiz hafta

Son 7 günün ortalama vaka sayısı Temmuzun son haftası ile birlikte düşüşe geçmişti. Bir önceki haftanın günlük vaka ortalaması 358 binin altına inmişti, düşüş eğilimi geçtiğimiz haftada devam ederek 342 bine geriledi.

Ölüm sayısında düşüş eğilimi devam etti, bir önceki haftanın günlük ölüm ortalaması 1,331 kişi iken son bir haftada bu sayı 1,102 kişiye indi.

Küresel haftalık toplam vaka ve ölüm sayılarındaki değişim de şöyle:

      Bir önceki haftaya göre değişim
Kıtalar Son 7 gündeki vaka sayısı Son 7 gündeki ölüm sayısı Vaka sayısı Ölüm sayısı
Dünya 2,395,614 7,711 – %5 – %18
Asya 1,270,623 2,102 +  %8 +  %13
Avrupa 672,722 3,400 – %17 – %21
Kuzey Amerika 189,466 1,525 – %37 – %36
Güney Amerika 168,768 528 +  %37 – %19
Afrika 8,549 25 +  %12 – %26

Yukarıda tabloda görüldüğü gibi dünya genelinde geçtiğimiz hafta hem vaka sayısında  (-%5)  hem de   ölüm sayısında (-%18)  azalma eğilimi devam etti. Buna karşın Asya , Güney Amerika ve Afrika kıtalarında vaka sayısında artış gündemde. Yine Asya kıtasında ölüm sayında da artış başladı.

 

Salgın Kontrol Önlemler – SARS-COV2

Sonbahar-kış mevsimlerinde sıkça görülen griple birlikte Covid-19 salgını da devam ederken, son aylarda üst solunum yolu enfeksiyonu şikâyetiyle sağlık kurumlarına yapılan başvurularda artış yaşanıyor.  Özellikle hastalık sürelerinin uzaması, semptomları Covid-19’a benzer şikâyetlerin artması hastanelerde kuyruk oluşmasına neden olurken, ‘Yeni bir salgınla mı karşı karşıyayız?’ soruları da sorulmaya başlandı. Uzmanlara göre yaşanan bu tablo, Covid-19 nedeniyle iki yıl kapalı kalmanın ardından gelen açılımın bağışıklık sisteminde yarattığı zayıflama ile doğrudan ilgili.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul’a göre de durum böyle. “İki yıl kapalı kalmanın ardından yaşanan açılımda bu virüsler yeniden bulaşım alanı yakaladı” diyen Ertuğrul, iyileşme süreçlerinin uzamasının da normal olduğuna vurgu yaparak şunları kaydetti: “Bu süreçte üst üste enfeksiyon atakları geçirebiliriz. Yani bir virüs alırsınız; adenovirüstür bu. Hasta olursunuz. Tam toparlamaya başladığınız zaman bu kez de norovirüs alırsınız. Onunla bir daha enfekte olur, yeniden bir atak geçirirsiniz. Çünkü bağışıklık sistemimiz iki yıllık bir kapanmanın ardından gelen açılım sürecinde zayıfladı ve virüsleri unuttu. Buna bağlı olarak da bu dönemde üst solunum yolu hastalıkları artmış gibi görünüyor. Ama aslında kış mevsiminin üst solunum yolu enfeksiyonlarını yaşıyoruz. Önümüzdeki yıl bu mevsimde enfeksiyonu bu kadar ağır geçirmeyeceğiz.”

Öksürük, hapşırık, ateş ve eklem ağrısı gibi belirtiler ile ortaya çıkan hastalıklar arasında şu an için en etkili olan virüsün influenza, yani grip olduğuna dikkat çeken Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, griple birlikte diğer virüslere dikkat çekti. Tutluoğlu şunları söyledi: “Şu anda influenza birçok hastada korona virüsünden daha ağır seyrediyor. Solunum yoluyla hızlı bir şekilde bulaşan ve yetişkinlerde de rastlanılan RSV (Solunum sinsityal virüsü) de en az grip kadar bulaşıcı bir virüs olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında adenovirüs, norovirüs dediğimiz solunum yolu virüsleri de enfeksiyona yol açabiliyor. Adenovirüs özellikle solunum yolu enfeksiyonu haricinde ishal, bulantı ve kusma da yapabilen bir virüs.”

Not: Dünya Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 07.00-8.00) alıyoruz.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…