PANDEMİ BİTMEDİ (21 Eylül 2021)

İsrail’de yapılan yeni bir araştırmaya göre, Pfizer’in güçlendirici aşısının (3. doz) Delta varyantıyla enfekte hastalarda viral yükü ve bulaşma riski önemli ölçüde azalıyor. Araştırmada Delta varyantıyla enfekte olmuş hastalar üzerinde yürütülen 11 bin PCR sürüntü testi analiz edildi. Bu hastalar; hiç aşılanmayanlar, ikinci dozu aldıktan sonraki altı ay içinde enfekte olanlar ve destekleyici aşıdan sonra enfekte olanlar olmak üzere üç gruba ayrıldı.

Çalışmanın baş araştırmacısı Matan Levine-Tiefenbrun, “Keşfettiğimiz şey, aşının viral yüke göre etkinliğinin zamanla kademeli olarak azaldığı, altı ay sonra (viral yük) aşılanmamış bir kişininkine benzer şekilde yüksek bir seviyeye ulaştığıdır. Yine de, güçlendirici aşının viral yükü dört kat azaltarak eski haline getirdiğini keşfettik”  dedi.

***

Eğitim Sen’in raporuna göre yüz yüze eğitimin ikinci haftasında 1589 öğrenci ve 338 öğretmenin Covid-19 testi pozitif çıktı. 774 sınıf kapatırken vaka görülen okul sayısı en az 872. Eğitim-Sen ayrıca bu okullardaki temaslı ve pozitif öğretmen sayısını 429, temaslı ve pozitif öğrenci sayısını 3 bin 947, temaslı ve pozitif personel sayısını ise 23 olarak açıkladı.

***

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğretmenlerde Covid-19’a karşı iki doz aşı oranının yüzde 83 olduğunu aktardı. Aşı olmayıp antikor üreten öğretmen oranının ise yüzde 5 olduğunu bildirdi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da İstanbul’daki son aşılanma oranlarına ilişkin bilgi verdi. Yerlikaya, bir doz aşı olma ortalamasının yüzde 82,9 olduğunu belirtti. Yerlikaya’nın açıklamasına göre İstanbul’da 15-18 yaş arasındaki her iki gençten birisi aşısız.

***

Türkiye’de salgın hala kontrol altına alınamadı. Yeni vaka bildirimi yüksek hızda devam ederken, günlük can kaybı artmaya devam ediyor. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 27 bin 688 kişi ve Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 231 kişi. Toplam vaka sayısı 6 milyon 875 bine yaklaşırken toplam can kaybı ise 61 bin 805 kişiye yükseldi. Günlük test sayısı 346 binin üzerinde. Aktif hasta sayısı azalmaya devam ederek 450 binin altına indi, 448 bin 123 aktif hastaya sahibiz. Azalmakla birlikte mevcut aktif hasta sayımız bulaş tehdidinin devam edeceğini gösteriyor.

***

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi CHP’li 11 Büyükşehir ve 10 İl belediyesinin mart 2020’den itibaren ölüm verilerini inceleyerek, 21 ildeki ölüm sayısının Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı toplam ölüm sayısında fazla olduğunu ortaya çıkardı. İlgezdi, bu durumda Sağlık Bakanlığı’nın tüm verilerinden şüphe edilmesi gerektiğini söyledi. İlgezdi, “11 büyükşehir belediyemizin ve 10 il belediyemizin ölüm rakamlarını değerlendirdiğimizde, Mart 2020-Ağustos 2021 arası toplam 64 bin 797 kişi bulaşıcı hastalık, Covid-19’dan vefat etmiş durumda. Sağlık Bakanlığı ise aynı dönemde tüm Türkiye’deki vefat sayısını 56 bin 710 olarak açıklıyor. 21 ildeki oran 81 ildeki ölüm oranından nasıl 8 bin 87 fazla olabiliyor?” diye sordu.

***

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca hazırlanan rehbere göre, resmi ve özel engelli bakım kuruluşları, huzurevleri, yaşlı bakım merkezlerinde, maske, mesafe ve temizlik tedbirleri başta olmak üzere Kovid-19 tedbirlerine devam edilecek. Resmi ve özel engelli bakım kuruluşları ile huzurevleri ve yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan tüm personelin imkanlar dahilinde çalıştıkları katta ve görevde sabitlenerek, katlar arası olası bulaşa karşı önlem alınması sağlanacak. Kuruluşlarda, sakinler ve personel dahil olmak üzere gerçekleşen tüm pozitif vakalarda, 10 günlük karantina ve ilaç süreçlerine uyulacak. Bu noktada kuruluşa gelecek filyasyon ekibinin verdiği tedavi süreçleri uygulanacak ve 10 günün sonunda PCR testi sonucu negatif olanlar için karantina sonlandırılacak. Kuruluşlarda Covid-19 pozitif kişi sayısı engelli, yaşlı ve personel dahil olmak üzere kuruluş mevcudunun yüzde 20’sinin üzerine çıkması durumunda, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı alınarak 10’ar günlük vardiya düzenine geçilecek. Vardiya düzeni 10+10 toplamda 20 günü aşmayacak şekilde planlanacak ve 20 günlük süre sonunda tüm kuruluşta PCR testi uygulanmasının ardından normal vardiya düzenine geri dönülecek. Kuruluşlara yapılan tüm girişlerde HES kodu alma ve beyan etme zorunluluğu devam edecek.

***

Aşı yapılacak nüfus alt sınırının 12 yaşa indirilmesi, 3. doza rağmen halen günlük 1 milyon doza ulaşabilmiş değiliz. Hafta sonları 300 binlere kadar geriliyoruz. Sağlık Bakanlığı hızlı ve etkin aşılama için herhangi bir çaba göstermiyor, aşılama kendi ritminde devam ediyor.

Sonunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşı haritasını değiştirdi. Şimdi sıra toplam nüfusu paydada kullanmada. Sağlık Bakanlığı halen aşı yapılanları 18 yaş ve üzerinene göre hesap ediyor. ‘’En az iki doz aşı olan 18 yaş üstü nüfusun oranı %68,1; bir doz aşı yapılma oranı ise %85,1 oldu’’ diyor.

20 Eylül saat 19:00 itibariyle son 24 saatte 500 bin 311 doz aşı uygulandı. Türkiye’de bugüne kadar, 52 milyon 824 bin 748 birinci doz, 42 milyon 286 bin 431 ikinci doz, 9 milyon 874 bin 693 üçüncü doz aşı uygulandı.

Sağlık otoriterleri tüm nüfusa göre aşı oranın hesaplanmasını öneriyor. Böyle ele alırsak birinci doz aşı oranı % 63.2, ikinci doz ise % 50.6 olduğunu görürüz. Buna göre salgını kontrol için hedeflenen nüfusun %70’inin ikinci dozu yaptırması hedefinin oldukça gerisindeyiz. Bölgeler ve iller arasında ciddi eştisizik devam ediyor. Mülteciler ve ötekileştirilen topluluklarda ne kadar aşı yapıldığı verisine ulaşamıyoruz. Dahası Delta varyantı nedeniyle bu oranın en az %85 olması gerektiği iddia ediliyor. Türkiye özgünlüğünde istatistik krtik bir konuda 2 doz Sinovac yapılanların ‘ikinci doz aşı oranı’ hesaplanmasına dahil edilmesi. Salgın kontrolü için iki doz Sinovac’ın yeterli olmadığı kabul ediliyor, bu nedenle bu kişilerin 3.doz aşı olunca (Sinovac ya da Biontech) hesaplamaya dahil edilmesi daha gerçekçi değerlendirmeyi sağlayacaktır. Özellikle yaşlı nüfusun 3. doz aşılanması konusunda ciddi sorunlar olduğunu sahadan elde ettiğimiz verilerle söyleyebiliriz.

***

Zonguldak’ta aşı olan bazı vatandaşlara ‘aşının koruyucu etkisinin azalacak şekilde uygulandığı’ tespit edilince aşıların tekrar edilmesinin uygun görüldüğü ortaya çıktı. Valilik tarafından, ‘’ İlimiz Atatürk Devlet Hastanesinde 17.07.2021 tarihinde uygulanan Covid19 Biontech aşılarından bir bölümünün “aşının koruyucu etkisinin azalacak şekilde uygulandığı hastane yönetimince” tespit edildiğinden konu Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ile Önlenebilir Hastalıklar Dairesi Başkanlığına iletilmiş ve izlenmesi gereken yol hakkında görüş sorulmuştur’’ açıklaması yapıldı.

***

Geçmişte Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezinde aşı serum üretim ve araştırma bölümünün sorumlusu Dr. Erkan Özcengiz ve ODTÜ Biyolojik Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülay Özcengiz ile Türkiye’nin çalışmalarını yürüttüğü aşılardaki son durumu ve aşılamada yaşanan problemleri konuştuk. Dr. Erkan Özcengiz, “Refik Saydam’da çalışmaya devam etseydik şu anda koronavirüs aşısı dahil olmak üzere pek çok aşıyı ülkemize yetecek şekilde üretiyor olurduk” dedi.

***

ABD ilaç şirketi Pfizer ile Alman biyoteknoloji firması BioNTech, yürüttüğü klinik denemeler sonucunda, COVID-19 aşılarının 5-11 yaş grubu çocuklarda güçlü bağışıklık tepkisi oluşturduğunu ve güvenli olduğunu duyurdu. Öte yandan Moderna’nın 6-11 yaş aralığındaki çocuklar için yaptığı klinik çalışmalar da devam ediyor.

Küba 10 yaşından küçükler için COVID-19’a karşı aşılama yapmaya başladı. Ülke, 2-10 yaş arası çocuklar için başlatılan COVID-19 aşı kampanyasında kendi ürettiği Soberna aşılarını kullanıyor.

***

Japonya’da koronavirüs ve varyantlarıyla mücadelede üçüncü doz aşının uygulanması kararı verildi. Buna göre, iki doz Pfizer, Moderna ya da AstraZeneca aşısı vurulanlar, başvurmaları halinde aynı marka aşıyı olabilecekler.

***

Denizli’de Son Nokta adlı internet gazetesinin sahibi olan ve aşı karşıtı yayınlarıyla dikkat çeken Erol Kes, Covid-19’a yakalanarak vefat etti.

***

Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği veri tabanına göre Türkiye’den yolcular aşı yaptırmadan ABD’ye gidebiliyordu. Yeni uygulamayla ziyaretçilerin uçağa binmeden son 72 saat içinde yapılmış PCR testi ve aşılandıklarına dair bir belge göstermeleri gerekecek. Beyaz Saray Covid-19 koordinatörü Jeff Zients’in yaptığı açıklamaya göre tam aşılı ziyaretçilerin ülkeye girdikten sonra karantinaya girmesi gerekmeyecek.

 

 

 

 

İlginizi çekebilir