PANDEMİ BİTMEDİ (20 Mayıs 2022)

Pandemi Gündemi

Covid-19 salgınının başlangıcından yakın zamana kadar salgının yayılmadığını iddia eden Kuzey Kore’de vaka sayısı 2 milyona yaklaştı. Son 24 saatte 262 bin 280 kişide Covid-19 tanısı kondu, böylelikle ülkede nisan sonundan bu yana vaka sayısı 1,98 milyona yükseldi. Dün kaybedilen bir kişi ile birlikte toplam can kaybı 63 kişiye yükseldi. Sağlık sisteminde sorunlar olan ve halkın Covid-19’a karşı aşılanmadığı Kuzey Kore’de büyük bir salgın yaşanması insani krize yol açabilir. Kuzey Kore, Dünya Sağlık Örgütünün düşük ve orta gelirli ülkelerin aşılara eşit erişimini sağlamayı amaçlayan Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı’nca (COVAX) yapılan milyonlarca dozluk aşı teklifini reddetmişti. Kuzey Kore, salgının kararlı tedbirler sayesinde ülkede yayılmadığını iddia ederken kapatılan sınır kapılarının ülke ekonomisine ciddi darbe vurduğu ifade ediliyor.

Kuzey Kore ile ilgili bu değerlendirmeler yapılmasına karşın düşük aşılama oranı ve yüksek vaka sayısına rağmen ölümlerin düşük seyretmesi kafa karıştırıyor. Bu durum üç şeyi düşündürüyor: Salgın kontrol çalışmaları çok iyi gidiyor olabilir, Omicron daha hafif seyreden bir mutasyon geçirdi veya İstatistikler manüple ediliyor.

Kuzey Kore ile ilgili yoğun eleştirilerin sahibi ABD’de son 24 saatte vaka sayısı 88 binin üzerinde olmasına karşın can kaybı 201 kişi oldu. Bu istatistikler Kuzey Kore ile kıyaslanamaz düzeyde. 

Pandeminin Seyri

Ciddi bağlamda dinmiş olsa da pandemi hala devam ediyor. Dünya genelinde yeni vaka sayısında azalış eğilimi durdu, yeniden vaka artışı gündemde. Kuzey Kore’de kısa sürede vaka sayısındaki patlaması tedirginliği artırmaya yetti. Küresel düzeyde toplam vaka sayısı 525 milyon 500 binin üzerine çıkrken, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 6 milyon 297 bine yaklaştı. Aktif hasta sayısı da yükselerek 24 milyona dayandı.

Son 24 saatte yeni vaka sayısı 792 bin civarında, Covid-19’a bağlı ölüm sayısı ise 1,792 kişi oldu. Ülkelere göre vaka sayısı şöyle: Kuzey Kore (262.3 bin), Tayvan (90.4 bin), ABD (88.1 bin),  Almanya (56.4 bin), Avustralya (54.1 bin), Japonya (41.5 bin), İtalya (30.3 bin), Güney Kore (28.1 bin), Fransa (27.8 bin), Finlandiya (11.5 bin) ve Brezilya (10.4 bin).

Türkiye’de de vaka sayısındaki düşüş eğilimi durdu. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 1,485 kişiye Covid-19 tanısı kondu. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 4 kişi. Toplam vaka sayısı 15 milyon 60 binin üzerine çıkarken toplam can kaybı ise 98 bin 918 kişiye yükseldi. Test yaptırma konusunda gevşemeler, test sayısına yansıdı. Günlük PCR testi sayısı 138 bin civarında. Vaka sayısında azalma aktif hasta sayısına da yansıdı. Resmi istatistiklere göre aktif hasta sayısı 3 bin 526 kişiye kadar geriledi. Bu aktif hastaların hala 975’i ciddi, her nedense bu rakam çakıldı kaldı, aktif hasta düşmeye devam etmesi nedeniyle de aktif hastaların içerisinde ciddi hastaların payı %30’a yükseldi. Dünya genelinde aktif hastaların içinde ciddi hasta olanların sadece %0.1’i oluşturduğunun altını çizelim. Veri manüplasyonu hala devam ediyor. 

Salgın Kontrol Önlemleri

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) danışmanları, 5 ila 11 yaş arası çocuklar için Pfizer-BioNTech aşısının takviye dozunu tavsiye etti.

Not: Dünya ve Türkiye Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 07.00-8.00) alıyoruz. Nisan ayında yayınlanan federal sağlık verileri, şubat sonuna kadar ABD’deki her dört çocuktan üçünün salgının başlamasından bu yana en az bir kez Covid-19 yakalandığını gösterdi.

İlginizi çekebilir