Pandemi Gündemi

TTB Pandemi Çalışma Grubu’ndan yazılımcı Güçlü Yaman güncel pandemi değerlendirmesi yaptı. Yaman’a göre belediye verilerine göre fazladan ölümler 9-15 Kasım haftasında salgın öncesi ortalamanın %9 üzerinde seyretti. Türkiye projeksiyonu günlük ortalaması 102 ediyor. Yaman Kocaeli, Diyarbakır, Erzurum verilerine hala ulaşılamadığı için buralarda sıfır fazladan ölüm olduğu kabul ettiğini de not ediyor.

Pandeminin Seyri

Pandemi 6. Dalgası pikini yaptı ve inişe geçti. Bu son dalgada Haziran 2022 itibari ile birçok yerde BA.4 ve BA.5 tarafından varyantı baskın hale geldi. Küresel düzeyde vaka sayısı ve ölümlerde azalma olsa da Asya, Güney Amerika ve Afrika kıtalarında vaka sayısında artış gözlendi.. Pandemi boyunca toplam vaka sayısı 643 milyona, toplam ölüm sayısı ise 6 milyon 626 bine yaklaştı. Aktif hasta sayısı 14 milyon 245 bini geçti.

Son 24 saatte yeni vaka sayısı 285 binin üzerinde, Covid-19’a bağlı ise 580 kişi hayatını kaybetti. Yeni vaka sayısını yüksek olduğu ülkeler şu şekilde: Japonya (90 bin), Güney Kore (50 bin), Fransa (27 bin) ve Tayvan (20 bin).

Hafta sonu bildirim sorunları (bildirim yapmama, yetersiz bildirim vb.), sağlık hizmetlerine erişim ve PCR testi yaptıramama gibi nedenlerle gerçek vaka ve ölüm sayısı saptanamıyor. Bu durum Pazartesi günlerine de yansıyor.

 

Not: Dünya Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 07.00-8.00) alıyoruz.

 

 

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…