PANDEMİ BİTMEDİ (19 Mayıs 2022)

Pandemi Gündemi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüs (Covid-19) vakalarının bazı bölgelerde arttığına dikkat çekerek, virüsün ne şekilde mutasyona uğradığını anlamanın giderek zorlaşmasından endişe duyduklarını açıkladı. Ghebreyesus, son bir haftadır Kuzey Kore’yi vuran Covid-19 dalgasını ele alarak, “Nüfusunun aşısız olduğu ve çok sayıda kişinin ağır hastalık ile ölüm riski taşıdığı ülkede Covid-19’un daha fazla yayılmasından endişe duyuyoruz” dedi. Kuzey Kore’deki sağlık sisteminin zayıflığına dikkat çeken Ghebreyesus, Covid-19 ile mücadeleye dair bilgi ve veri paylaşımında Kuzey Kore’ye yardım etmeye hazır olduklarını belirtti. Cenevre’de 22 Mayıs’ta başlayacak Dünya Sağlık Toplantısı’nın çok kritik önem taşıdığını belirten Ghebreyesus, “Toplantıda salgının yanı sıra acil durumun nasıl sonlandırılacağı, aşılar ve antiviral ilaçlara ulaşımın artırılması konuları ele alınacak” dedi.

***

Hak örgütleri, Adalet Bakanlığını, hapishanelerdeki COVID-19 salgınının boyutları hakkında açıklama yapmaya çağırdı. Açıklamada imzası bulunan örgütler şöyle: Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Merkezi, Hak İnisiyatifi Derneği, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, İstanbul Tabip Odası, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İstanbul Şubesi, Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı (TOHAV) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV).

İnsan hakları örgütleri, Türkiye’de 11 Mart’ta ilk vakanın açıklanmasından bu yana Ceza Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün (CTE) Mart 2020, Kasım 2020, Şubat 2021, Haziran 2021, Ekim 2021 ve Ocak 2022 olmak üzere “Kovid-19 Pandemi Sürecinde Ceza İnfaz Kurumları” başlıklı toplamda altı adet açıklama yayınlandığını belirtti:

“4 Ocak 2022 tarihinden bu yana Türkiye’de koronavirüs tablosunda ciddi değişiklikler oldu. Sağlık Bakanlığı tarafından 26 Nisan 2022 tarihinde yapılan son bilim kurulu toplantısı sonrasında uygulamada Türkiye genelinde birçok değişikliğe gidildi. Tüm bu değişimlere rağmen CTE tarafından 4 Ocak tarihinden bu zamana kadar uygulamalarda ne gibi önlemler alındığı, nasıl bir değişikliğe gidildiği, kaç mahpusa PCR testi yapıldığı, kaç mahpusun testinin pozitif çıktığı, kaç mahpusun hastanede tedavi gördüğü, kaç mahpusun hayatını kaybettiği konularında kamuoyuna hiçbir açıklama yapılmadı. Bu süre zarfında CTE tarafından yapılan tek açıklama 6 Mayıs 2022 tarihli “COVID-19 İzinleri” başlıklı açıklamadır. Bu açıklamada, salgın hastalığın seyri, vaka sayılarındaki düşüş ve aşılanma oranları dikkate alınarak, bilim kurulu tavsiyeleri doğrultusunda ülke genelindeki normalleşme süreci nedeniyle COVID-19 izinlerinin 31 Mayıs 2022 tarihinde biteceği duyurulmuştur. Türkiye genelinde yaşanan bütün normalleşme adımları ve COVID-19 izinlerinin kaldırıldığına dair CTE tarafından yapılan açıklamaya rağmen genel uygulamalar konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı. Bu süreçte gerek basında çıkan haberler gerek sivil toplum örgütlerine gelen başvurular hapishanelerdeki COVID-19 salgınına yönelik farklı önlem uygulamalarının görüldüğüne ve bu durumun da hapishanelerde yaşanan hak ihlallerinde artışa yol açtığına dair kaygıları derinleştiriyor.”

***

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) Pfizer ve BioNTech’in 5 ila 11 yaş arası çocuklar için ek doz Covid-19 aşısının kullanımına izin verdi.

  

Pandeminin Seyri

Pandemi hala devam ediyor. Dünya genelinde yeni vaka sayısında azalış eğilimi durdu, yeniden vaka artışı gündemde. Kuzey Kore’de kısa sürede vaka sayısındaki patlaması tedirginliği artırmaya yetti. Küresel düzeyde toplam vaka sayısı 525 milyona, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 6 milyon 295 bine yaklaştı. Aktif hasta sayısı da yükselerek 24 milyona dayandı.

Son 24 saatte yeni vaka sayısı 772 bin civarında, Covid-19’a bağlı ölüm sayısı ise 1,602 kişi oldu. Ülkelere göre vaka sayısı şöyle: Kuzey Kore (232.9 bin), ABD (103.9 bin), Tayvan (85.4 bin), Almanya (56.3 bin), Avustralya (67.7 bin), Japonya (33.7 bin), Güney Kore (31.3 bin), İtalya (30.4 bin), Fransa (30 bin) ve Brezilya (13.5 bin).

Türkiye’de de vaka sayısındaki düşüş eğilimi durdu. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 1,443 kişiye Covid-19 tanısı kondu. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 3 kişi. Toplam vaka sayısı 15 milyon 60 bine yaklaşırken toplam can kaybı ise 98 bin 914 kişiye yükseldi. Test yaptırma konusunda gevşemeler, test sayısına yansıdı. Günlük PCR testi sayısı 135 bin civarında. Vaka sayısında azalma aktif hasta sayısına da yansıdı. Resmi istatistiklere göre aktif hasta sayısı 3 bin 344 kişiye kadar geriledi. Bu aktif hastaların hala 975’i ciddi, her nedense bu rakam çakıldı kaldı, aktif hasta düşmeye devam etmesi nedeniyle de aktif hastaların içerisinde ciddi hastaların payı %30’a yükseldi. Dünya genelinde aktif hastaların içinde ciddi hasta olanların sadece %0.1’i oluşturduğunun altını çizelim. Veri manüplasyonu hala devam ediyor. 

Salgın Kontrol Önlemleri

Salgın kontrolü çalışmalarında başarı endeksli ‘algı yönetimi’ devam ediyor. Savaş retoriği ile… Fazladan ölümlerin 300 bini bulmasına ragmen hem de… Aylardır aşılama konusunda yaprakların kıprıdamadığı halde…

Türkiye’nin pandemi sürecinde başarılı bir sınav verdiğini ifade eden İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, şöyle konuştu: “Hepimiz bir savaştan çıktık, zaferle çıktığımıza inanıyoruz. Türkiye özellikle Kovid’deki mücadelesiyle hem sağlık alt yapısı hem sağlık sistemi hem sağlık çalışanının büyük özverisi, çabasıyla esasında dünyaya örnek olacak bir mücadele verdik. Türkiye sağlık anlamında çok büyük gelişim süreci yaşadı. İnsan gücü olarak da belki de dünyanın en özverili, en çalışkan sağlık insan gücüne sahip olduğunu bilerek bu Kovid’le mücadeleye başladık ve mahcup da olmadık. Hastaneleri dolaştığımda o cengaverlere, o kahramanlara bizzat şahitlik etmiş birisiyim. Evini, çocuğunu, annesini, babasını bırakarak misafirhanelerde, otellerde yurtlarda kalan sağlık çalışanları gerçekten bizim yüzümüzün akı oldu. İstanbul’da özel, kamu, üniversitede yaklaşık 45 bin hemşirelik mesleğini yapan arkadaşımız var. Sadece meslek yapmıyoruz biz, esasında bir sanat yapıyoruz. Kendi çocuğumuzu bırakıp başkalarının çocuğuna merhem olmaya çalışıyoruz. Biz başkasının yaptıklarını takdir etme süreçlerini bitirdik artık, bizler sağlıkta dünyanın lideri olup, önderi olacak hem alt yapıya hem bilgiye sahip bir toplumuz. Çünkü biz Kovid’de dünyanın en iyi sağlık hizmetini sunabildiğimizi hem alt yapı hem insan gücü olarak gösterdik.”

Not: Dünya ve Türkiye Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her g

İlginizi çekebilir