Pandemi Gündemi

Çin’in güneyindeki sanayi şehri Guangzhou’da uzun süren Covid-19 yasakları ve gıda sıkıntısı nedeniyle halk sokaklara çıkarak gösteri düzenledi. Ülkede nadir olarak görülen protesto yönetimin uyguladığı sıkı Covid-19 önlemlerinden duyulan rahatsızlığı ortaya koydu. Çin pandemiye karşı hala dünyanın en sıkı tedbirlerini alan ülke konumunda. Bu kapsamda virüsün yayılmasını önlemek için Pekin yönetimi geniş kapsamlı sokağa çıkma yasakları, karantinalar ve neredeyse günlük test mecburiyeti gibi uygulamalara başvuruyor. Şangay gibi dev metropoller de dahil tüm şehirler ve bölgeler karantina altına alınıyor. Milyonlarca insanın hayatının sekteye uğraması, işyerleri ve fabrikaların kapanması da halk arasında öfkenin yükselmesine yol açıyor.

***

Antalya’da düzenlenen Türk Yoğun Bakım Uzmanları 19. Ulusal Kongresi ve 11. Avrasya Yoğun Bakım Toplantısına katılan Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım İdari Sorumlusu Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, salgın sürecinde aldıkları tedbirler sayesinde yoğun bakımlarda sorun yaşanmadığını söyledi. Salgının bir anda bitmediğine değinen Turan, pik dönemlerde yoğun hasta görebildiklerini, mevsimsel değişimlerle birlikte yine hasta sayılarında artışlar olabileceğini dile getirdi.

Etkin ve ciddi şekilde bulaşan bir virüsle uğraştıklarını anlatan Turan, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki kış ayları bizim için önemli. Mevsim değişikliklerinde özellikle yeni etkenler, yeni mevsimsel grip etkenleriyle birlikte Kovid-19 vakalarında da artış olabilir. Her iki viral etkenle birlikte grip ve Kovid-19 belirtileri karıştırılabiliyor. Viral belirtileri olan birisinin Kovid-19 olmadığı anlamına gelmiyor. Mevsimsel grip olan birisinin vücut direnci düştüğü için iyileşme periyodunda yeniden Kovid-19’a enfekte olabilir. Onun için özellikle 65 yaş üzerindekilerin mutlaka hem grip aşısı hem koronavirüs hatırlatma dozlarını yaptırmaları gerekiyor.”

Kişisel tedbirlere dikkat edilmesini isteyen Turan, “O yüzden halkımıza bu pandeminin bir anda bıçakla kesilir gibi bitmeyeceğini söylemek zorundayız. Lütfen bireysel önlemlerinizi almaya devam edin. Benim en büyük önerim şu olacaktır. Eğer viral semptomlar gösteriyorsanız kendinizi izole edin ya da diğer insanlarla iletişiminizi azaltın. Maskenizi takın ve etrafınızı, sevdiklerinizi korumaya devam edin. Çünkü sevdiklerimizi kaybettik, çok sayıda can gitti. Her biri bizim için çok üzücüydü.” ifadelerini kullandı.

Pandeminin Seyri

Pandemi 6. Dalgası pikini yaptı ve inişe geçti. Bu son dalgada Haziran 2022 itibari ile birçok yerde BA.4 ve BA.5 tarafından varyantı baskın hale geldi. Küresel düzeyde vaka sayısı ve ölümlerde azalma olsa da Asya kıtasında vaka ve ölüm sayısında artış gözlendi. Pandemi boyunca toplam vaka sayısı 642 milyon 208 bine yaklaşırken  toplam ölüm sayısı ise 6 milyon 625 bine dayandı. Aktif hasta sayısı yeniden 14 milyonun üzerine çıktı. 

Son 24 saatte yeni vaka sayısı  400 binin üzerinde, Covid-19’a bağlı ise 1,474 kişi hayatını kaybetti. Yeni vaka sayısını yüksek olduğu ülkeler şu şekilde: Japonya (93 bin), Güney Kore (55 bin), İtalya (36 bin), Fransa (33 bin), Almanya (28 bin) ve Tayvan (20 bin).

 

Not: Dünya Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 07.00-8.00) alıyoruz. 
  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…