PANDEMİ BİTMEDİ (18 Mayıs 2022)

Pandemi Gündemi

Dün ‘’Pandemi bitmedi demeye ısrar ediyoruz. Çünkü pandemi dayanışmayı ve ötekini görmeyi bizlere hatırlatıyor. Hem de küresel düzeyde… Herkes sağlıklı değilse, bulaş devam eder. Küresel toplumsal bağışıklığımızı yüksekte tutmalıyız. Bu ancak aşının kamusal üretimi ve aşıda patent in kalkması ile mümkün. Duyarlı nüfus varolduğu sürece, virus mutasyonlara devam edecek ve hepimizi etkilemeye devam edecek’’ demiştik.

Bu hakikata karşı Sağlık Bakanı küresel pandemi mücadelesini unutmaya devam etti, yerli ve milli sermaye birikimi esaslı salgın kontrolünden vazgeçmedi. Halkı rahatlatmaya devam ediyor. Toplu ulaşım dahi maske kullanılmaz oldu. Aşı ile ilgili hüçbir motivasyon yok. Olası artış beklenen sonbahar için de hazırlık gözlenmiyor. Algı yönetimide kesintisiz devam ediyor. Koca, “Pandemi süreci boyunca Bilim Kurulu üyelerimiz düzenli olarak bir araya gelerek bilgi ve tecrübe paylaşımında bulundu. Birlikte hareket ederek büyük mücadele verdiğimiz koronavirüs salgınının son günlerindeyiz. Umut ediyorum ki aynı dayanışma duyguları ile bu salgının bitişine de şahitlik edeceğiz” dedi.

Sonuçlarını bir türlü öğrenemediğimiz Turkovac aşısı ile ilgili bilimsel olmayan açıklamalara, güzellemelere de devam ediyor: ‘’ Yerli aşımız Turkovac ile birlikte dünyada kendi aşısını üreten öncü ülkelerden birisi olmanın haklı gururunu da yaşıyoruz. Aslında bu gurur iki kardeş ülkenin, bir milletin yani hepimizin. Bu vesileyle Turkovac aşısının Faz- 3 çalışmalarının Azerbaycan’da gerçekleştirilmesine ilişkin göstermiş olduğunuz yakın iş birliğinden dolayı size ayrıca teşekkür etmek istiyorum”

Pandeminin Seyri

Düşüşe geçse de pandemi hala devam ediyor. Kuzey Kore’de kısa sürede vaka sayısındaki patlaması tedirginliği artırmaya yetti. Küresel düzeyde toplam vaka sayısı 524 milyona yaklaşırken, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 6 milyon 292 bin 500’ün üzerine çıktı. Aktif hasta sayısı da yükselerek 24 milyona dayandı.

Dünya genelinde yeni vaka sayısında azalış eğilimi durdu. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 835 binin üzerinde, Covid-19’a bağlı ölüm sayısı ise 1,628 kişi oldu. Ülkelere göre vaka sayısı şöyle: Kuzey Kore (269.5 bin), Almanya (82.6 bin), ABD (75.4 bin), Avustralya (67.7 bin), Tayvan (65.8 bin), İtalya (44.5 bin), Fransa (43.7 bin), Güney Kore (35.1 bin), Brezilya (26.4 bin), Japonya (26.3 bin) ve İspanya (13 bin).

Türkiye’de de vaka sayısındaki düşüş eğilimi durdu. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 1,608 kişiye Covid-19 tanısı kondu. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 7 kişi. Toplam vaka sayısı 15 milyon 57 binin üzerine çıkarken toplam can kaybı ise 98 bin 911 kişiye yükseldi. Test yaptırma konusunda gevşemeler, test sayısına yansıdı. Günlük PCR testi sayısı 140 bin civarında. Vaka sayısında azalma aktif hasta sayısına da yansıdı. Resmi istatistiklere göre aktif hasta sayısı 3 bin 268 kişiye kadar geriledi. Bu aktif hastaların hala 975’i ciddi, her nedense bu rakam çakıldı kaldı, aktif hasta düşmeye devam etmesi nedeniyle de aktif hastaların içerisinde ciddi hastaların payı %30’a yükseldi. Dünya genelinde aktif hastaların içinde ciddi hasta olanların sadece %0.1’i oluşturduğunun altını çizelim. Veri manüplasyonu hala devam ediyor.

Not: Dünya ve Türkiye Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor

İlginizi çekebilir