PANDEMİ BİTMEDİ (18 Eylül 2021)

Aşı karşıtları 11 Eylül’de Maltepe’de bir araya gelmişti. Grup, 26 Eylül’de Ankara Uyanış Mitingi için Tandoğan Meydanı’nda yapılacak mitingi Ankara Valiliği’ne bildirdi.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Covid-19 aşısı olmamasına rağmen BM Genel Kuruluna katılacağını ve konuşma yapacağını söyledi.

***

Rusya’nın ürettiği Covid-19 aşısı Sputnik V için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Avrupa İlaç Ajansı’nın onay sürecindeki güçlükleri aşmayı başaramadı. DSÖ Rusya’da Sputnik V aşısının üretildiği fabrikalardan birinde yeniden denetleme yapılana kadar onay süreci askıya aldıklarını duyurdu. DSÖ, daha önce yayınladığı bir raporda Rusya’nın Ufa kentindeki Pharmstandard fabrikasındaki uygulamaların “çapraz bulaşma riskine karşı yeterli tedbirlerin” alındığına dair kaygı verici olduğunu ve birçok ihlal tespit ettiklerini ifade etmişti. Raporun yayınlanmasından sonra tesisten yapılan açıklamada bahse konu kaygıların dikkate alındığı belirtilmiş, ancak denetçilerin aşının güvenliği ya da etkinliğini sorgulamadıklarından yakınılmıştı.

***

Türkiye’de salgın hala kontrol altına alınamadı. Yeni vaka bildirimi yüksek hızda devam ederken, günlük can kaybı artmaya devam ediyor. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 27 bin 692 kişi ve Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 237 kişi. Toplam vaka sayısı 6 milyon 795 bine yaklaşırken toplam can kaybı ise 61 bin 140 kişiye yükseldi. Günlük test sayısı 342 bin civarında. Aktif hasta sayısı azalmaya devam ederek 450 binin altına indi, 447 bin 673 aktif hastaya sahibiz. Azalmakla birlikte mevcut aktif hasta sayımız bulaş tehdidinin devam edeceğini gösteriyor.

***

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr.Muhammet Ali Oruç, “Vaka sayılarımız artıyor. Sayılardaki artış, artık hastane yatışlarımıza da yansımaya başladı. Bu gidişatı durdurmamız gerekiyor” dedi.

***

Sağlık Bakanlığı ‘Covid-19 Temaslı Takibi Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi Rehberi’nde yapılan değişiklikle tam aşılı temaslının HES kodu ilk 5 gün riskli sayılmayacak; 5’inci gün PCR testi negatif çıkarsa izolasyon uygulanmayacak. Test sonucu pozitif çıkarsa 5’nci günden itibaren 9 günlük izolasyon süreci başlayacak ve 14 günü tamamlayacak. 5’inci gün test vermeyen aşılı temaslıların ise HES kodu riskli sayılacak ve kalan 9 günü izolasyonda geçirerek, 14 günü tamamlayacak. Delta varyantı olan hasta 14 gün izolasyonda kalacak. Yine testi pozitif olan ancak Delta varyantı bulunmayan hasta da 14 gün izolasyona alınacak; ancak test sonucu 10’uncu gün negatif çıkarsa karantina süreci sona erecek.

***

Veli-Der’in raporuna göre okullar gerekli salgın önlemleri alınmadan açıldı. En az 611 sınıf karantinada. Okullarda yeterli sayıda öğretmen ve görevli yok. Eşitsizlik derinleşirken, örgün eğitimden kopuş hızlanıyor.

***

Aşı yapılacak nüfus alt sınırının 12 yaşa indirilmesi, 3. doza rağmen halen günlük 1 milyon doza ulaşabilmiş değiliz. Sağlık Bakanlığı hızlı ve etkin aşılama için herhangi bir çaba göstermiyor, aşılama kendi ritminde devam ediyor.

17 Eylül saat 19:00 itibariyle son 24 saatte 572 bin 278 doz aşı uygulandı.

Türkiye’de bugüne kadar, 52 milyon 497 bin 989 birinci doz, 41 milyon 739 bin 242 ikinci doz, 9 milyon 763 bin 70 üçüncü doz aşı uygulandı.18 yaş üstü nüfusa göre birinci doz Türkiye ortalaması % 84.6, ikinci doz ortalaması % 67.2 oldu.

Oysa sağlık otoriterleri tüm nüfusa göre aşı oranın hesaplanmasını öneriyor. Böyle ele alırsak birinci doz aşı oranı % 62.8, ikinci doz ise % 49.9 olduğunu görürüz. Buna göre salgını kontrol için hedeflenen nüfusun %70’inin ikinci dozu yaptırması hedefinin oldukça gerisindeyiz. Bölgeler ve iller arasında ciddi eştisizik devam ediyor. Mülteciler ve ötekileştirilen topluluklarda ne kadar aşı yapıldığı verisine ulaşamıyoruz. Dahası Delta varyantı nedeniyle bu oranın en az %85 olması gerektiği iddia ediliyor. Türkiye özgünlüğünde istatistik krtik bir konuda 2 doz Sinovac yapılanların ‘ikinci doz aşı oranı’ hesaplanmasına dahil edilmesi. Salgın kontrolü için iki doz Sinovac’ın yeterli olmadığı kabul ediliyor, bu nedenle bu kişilerin 3.doz aşı olunca (Sinovac ya da Biontech) hesaplamaya dahil edilmesi daha gerçekçi değerlendirmeyi sağlayacaktır. Özellikle yaşlı nüfusun 3. doz aşılanması konusunda ciddi sorunlar olduğunu sahadan elde ettiğimiz verilerle söyleyebiliriz.

***

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Başkanı Prof. Dr. Ateş Karateke, “Covid-19, gebelikte anne ve bebeği için ölümcül sonuçları olabilen ciddi bir risk faktörü” dedi. Karateke, gebelik planlayanlara, gebelere ve tüp bebek isteyenlere mutlaka aşılarını yaptırma çağrısında bulundu. Halen Britanya, İspanya, İsveç, İsviçre, Norveç, Finlandiya, ABD ve Kanada’nın aralarında bulunduğu 34 ülkede, gebelere Covid-19 aşısı uygulanıyor. Bu ülkelerde gebelerin aşı olması sağlık bakanlıklarının politikası olarak teşvik ediliyor. Az sayıda ülke gebeliğin 12’inci haftasından sonra aşılanmayı öneriyor. Ancak ABD’nin de aralarında bulunduğu pek çok ülkede, gebeliğin herhangi bir döneminde yapılabiliyor. Gebelerin Covid-19’u ağır geçirme riskinin aynı yaşlardaki gebe olmayan kadınlara göre 70 kat daha yüksek. Gebe kadınlarda Covid-19 nedeniyle ölüm oranının binde 2 ile yüzde 2 arasında değiştiğini belirten Karateke, şunları kaydetti: “Bunlar oldukça yüksek rakamlar. Salgın ilk başladığında, gebelerde daha hafif geçirildiği görüşü vardı. Ama salgın devam ettikçe ve başka varyantlar geldikçe, gebelerde hastalığın ağır seyrettiğini gördük. Yoğun bakıma giriş, anne ölümleri ve erken doğum riskini yükseltiyor. Türkiye’de çok fazla gebe kaybı oluyor. Bizim kliniğimizde dört gebe kaybettik, halen yatan çok sayıda Covid-19 pozitif gebemiz var, biri de yoğun bakım ünitesinde. Kadınlarımız gebelikten önce, gebeliğin, lohusalığın ve emzirmenin herhangi bir döneminde güvenle aşılarını yaptırabilirler. “

***

ABD’de federal düzeyde yapılan panelde, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı Pfizer-BioNTech aşısının 3’üncü dozunun sadece yaşlılara uygulanması görüşü benimsendi. Panelde, aşının 16 yaş üstü herkese uygulanması konusunda yapılan oylamada 18 kişiden 16’sı ”hayır” oyu kullandı. Biden geçen ay alışılmadık bir şekilde, yetkili kurumların incelemesini beklemeden 20 Eylül’de Covid-19’a karşı 3’üncü doz aşı uygulamasının başlayacağını duyurmuştu.

***

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) araştırması, Massachusetts merkezli ilaç firması Moderna’nın Covid-19 aşısının hastaneye yatışlara karşı yüzde 93 koruma sağladığını ortaya koydu. 11 Mart ve 15 Ağustos tarihleri ​​arasında gerçekleştirilen araştırmada, Moderna’nın ardından bu oranın diğer Covid-19 aşılarından Pfizer-BioNTech’te yüzde 88, Johnson & Johnson ‘da ise yüzde 71 olduğu anlaşıldı

***

Kocaeli Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor Kenan Alioğlu, yaklaşık 2 hafta önce korona virüsü tanısıyla Kocaeli Devlet Hastanesi’nde tedaviye alındı. Durumu ağırlaşan Kenan Alioğlu, Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Entübe edilen Alioğlu, bugün vefat etti.

***

İngiltere, Türkiye’yi seyahat sonrası zorunlu otel karantinası gerektiren kırmızı listeden çıkardı. 4 Ekim’den itibaren, iki doz aşılı kişiler, İngiltere’ye gitmeden önce yolculuk öncesi test yaptırma zorunluluğuyla karşılaşmayacak. Ayrıca döndüklerinden sonraki ikinci günde yapılan PCR testi yerine, antijen testi yapabilecekler. İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps’ın açıkladığı değişikler arasında, uluslararası seyahat kurallarının gevşetilmesi ve seyahat listesinin basitleştirilmesi de bulunuyor.

***

Covid-19 vakaları düşüş eğilimine girse de halen yüksek hızda devam ediyor. Farklı coğrafyalarda pandemi sık görülmeye, sık öldürmeye ve yaşamı altüst etmeye devam ediyor. Toplam vaka sayısı 228 milyon 340 bine yaklaşırken Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 4 milyon 692 binin üzerine çıktı. Aktif hasta sayısı 19 milyonun altında devam ediyor, dün itibarıyla yaklaşık 18 milyon 737 bin civarında aktif hastaya sahibiz. Düşme eğilimi de olsa hala yüksek aktif hasta sayısı bulaş tehdidinin ciddi olduğunu gösteriyor.

Küresel düzeyde son 24 saatte 565 bin 233 kişiye Covid-19 tanısı konurken 8 bin 501 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. ABD zirvedeki yerini koruyor. Ülkelere göre yeni vaka sayısı şöyle: ABD (157.9 bin), Hindistan (35.4 bin), Brezilya (33.5 bin), İngiltere (32.7 bin), Türkiye (27.7 bin), Filipinler (20.3 bin), Rusya (19.9 bin), İran (17.6 bin), Malezya (17.6 bin), Tayland (14.6 bin) ve Vietnam (11.5 bin).

***

CDC tarafından yayınlanan çalışmada, aşı olmadan Covid-19’a yakalanmış anket katılımcılarının yüzde 35’inin ilk pozitif testten iki ay sonra en az bir semptomun hala devam ettiğini bildirdiği kaydedildi. Çalışmada, özellikle 40 yaş ve üstünde, kadınlarda, önceden sağlık sorunu olan kişilerde ve siyahilerde uzun süreli Covid-19 semptomlarının daha sık görüldüğüne dikkat çekildi. Bu rahatsızlıkların halsizlik, nefes alma zorluğu, koku ve tat kaybı ile kas ve eklem ağrıları şeklinde devam ettiği ifade edildi.

***

Belçika Başbakanı Alexander de Croo, maske zorunluluğunun büyük ölçüde kalkacağını ve “Güvenli Covid Kartı”nın kullanım alanının genişletileceğini söyledi. De Croo düzenlediği basın toplantısında ülkesinde yetişkinlerin yüzde 84’ünün tam aşılanmış olması nedeniyle danışma komitesinin, 1 Ekim itibarıyla dükkanlar ve konaklama sektöründe hem müşteri hem çalışanlar için maske zorunluluğunu kaldırma kararı aldığını bildirdi. De Croo toplu ulaşım, sağlık kurumlarında, kuaför gibi kişisel iletişim gerektiren mesleklerin icra edildiği yerlerde ise maske takılmaya devam edileceğini belirtti.

Not: Dünya ve Türkiye Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 08.00) alıyoruz.

 

 

İlginizi çekebilir