Pandemi Gündemi

Çin’in güneyindeki Guangzhou kentinde çok sayıda kişi, “Sıfır Covid politikası” kapsamında uygulanan karantina önlemlerini protesto etti. Sosyal medyada paylaşılan videolarda kalabalığın bir polis arabasını devirdiği, Covid önleme bariyerleri yıktığı ve mahalle sakinlerinin evlerinin pencerelerinden bağırarak onlara destek verdiği görüldü. Yerel polis birimi olayları doğrularken, görgü tanıkları yaklaşık 20 dakika süren protestonun ardından silahlı emniyet güçlerinin bölgeye geldiğini ve bazı protestocuların gözaltına alındığını ifade etti. Tekstil imalatının ve kumaş üretiminin merkezi olan bölgede büyük bölümü Çin’in Hubey eyaletinden gelen yüz binlerce göçmen işçi yaşıyor.

18 milyon nüfusuyla Çin’in en büyük üçüncü kenti Guangcou’nun büyük bölümünde geçen hafta kısmi kapanmaya gidilmişti. Tedbirlere rağmen kentte vaka artışı sürüyor. Günlük vaka sayısı 9 Kasım’da 2500’ü aşarken son 24 saatte 5 bin 124 vaka tespit edildi. Vakaların nüfusa oranla az olmasına ve büyük bölümünün hastalık belirtisi göstermemesine rağmen Çin, “sıfır vaka” olarak adlandırılan katı salgın kontrol tedbirlerini uygulamaya devam ediyor.

***

Türk Hava Yolları (THY), Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) uçuşlarında Covid-19 tedbirlerinin kaldırıldığını, bu ülkeye girişlerde aşı kartı ya da PCR testi ibraz etme zorunluluğu olmadığını bildirdi.

Pandeminin Seyri

Pandemi 6. Dalgası pikini yaptı ve inişe geçti. Bu son dalgada Haziran 2022 itibari ile birçok yerde BA.4 ve BA.5 tarafından varyantı baskın hale geldi. Küresel düzeyde vaka sayısı ve ölümlerde azalma olsa da Asya, Güney Amerika ve Afrika kıtalarında vaka sayısında artış gözlendi.. Pandemi boyunca toplam vaka sayısı 641 milyona dayandı,  toplam ölüm sayısı ise 6 milyon 618 binin üzerine çıktı. Aktif hasta sayısı 13 milyon 725 bin civarında.

Son 24 saatte yeni vaka sayısı 198 binin üzerinde, Covid-19’a bağlı ise 820 kişi hayatını kaybetti. Yeni vaka sayısını yüksek olduğu ülkeler şu şekilde: Japonya (103 bin), Güney Kore (73 bin), Fransa (49 bin), Almanya (39 bin), Tayvan (19 bin) ve ABD (18 bin).

Not: Dünya Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 07.00-8.00) alıyoruz.

 

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…