PANDEMİ BİTMEDİ (16 Ağustos 2021)

Sağlık Bakanlığı’nın Koronavirüs aşısına ilişkin olarak aldığı yeni kararlara göre, 15 yaş üstü ve kronik hastalığı olan 12 yaş üstü kişiler aşı olabilecek. 2 doz Sinovac üzerine 1 doz BioNTech yaptıranlara tercihen 4. hakkı da verildi. PCR pozitifliği sonrası aşı uygulaması 3 aydan 1 aya çekildi. 4. dozlar, 3. dozdan 21 gün sonrasına tanımlandı.

***

Türkiye’de salgın hala kontrol altına alınamadı. Yeni vaka bildirimi yüksek hızda devam ederken, günlük can kaybı artmaya devam ediyor. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 18 bin 847 kişi ve Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 154 kişiye yükseldi. Toplam vaka sayısı 6 milyon 80 bine yaklaşırken toplam can kaybı ise 53 bin 159 kişiye yükseldi. Günlük test sayısı 281 binin üzerinde… Aktif hasta sayısı yükselmeye devam ederek 400 bin eşiğini aşarak 420 bin 489 kişiye ulaştı. Ağır hasta sayısı paylaşılmıyor. Aktif hasta sayısındaki ciddi artış bulaş tehdidinin daha da büyüyeceğini gösteriyor.

***

TURCOVID19 sitesine göre Türkiye’nin aşı ile ilgili istatistikler şu şekilde.

Son 24 saatte 129 bin 294 kişiye birinci doz, 194 bin 269 kişiye ikinci doz ve 56 bin 111 kişiye üçüncü doz aşı yapıldı. Toplamda 379 bin 674 doz aşı yapıldı. Pazartesi erişilen 1.5 milyona yakın doza karşın haftanın ilerleyen günlerinde düşüşler pazar günü 400 binin altına inen aşı dozu gerçeği ile bizleri yüzleştirdi. Haftanın 7 gün 24 saatine yansıyan bir aşı kampanyasından oldukça uzak olduğumuzun kanıtı olsa gerek. Aile Sağlığı Merkezleri’nin bağışıklamada ne kadar etkin olduğu hafta sonu bu keskin düşüşte kendini gösterdi. Yine kurulmayan aşı istasyonlarının da bu düşülerde ciddi rolü var. Bu tablo Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 aşısı pratiğinin iflası diye okunabilir.

Bugün saat 09.30 itibarıyla 44 milyon 60 bin 683 kişiye ilk doz (nüfusun %52.7’si); 32 milyon 976 bin 211 kişiye ikinci doz (nüfusun %39.4’ü) ve 6 milyon 629 bin 804 kişiye üçüncü doz aşı yapılmış durumda. Toplum bağışıklığı için iki doz aşı yapılanların %70’e ulaşması hedefinin hala oldukça gerisindeyiz. İller ve bölgeler arasında eşitsizlikler ve ayrımcılıklar devam ediyor. Delta varyantı nedeniyle toplumsal bağışıklık hedefinin %85 ve üzerine yükseldiği kabul ediliyor. Bu oranın yakalanması için ciddi bir aşı kampanyasına ihtiyacımız var.

***

Ege Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, aşılama sürecine ilişkin olarak, “Bizlerin gözlemi de iki doz Sinovac olanlara BioNTech yapıldığında güçlü bir bağışıklık olduğu yönünde.” değerlendirmesini yaptı.

***

Düşük ve orta gelirli ülkelerin, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) aşılarına erişimini kolaylaştırmayı hedefleyen Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı’ndan (COVAX) düşük ve orta gelirli ülkeler yerine, zengin ülkeler faydalandı. COVAX olarak bilinen girişim, yalnızca haziran ayının sonlarında İngiltere’ye, tüm Afrika kıtasına gönderilen miktarın iki katından fazla, yaklaşık 530 bin doz aşı gönderdi. Yakın zamanda COVAX aracılığıyla ücretli dozlar alan zengin ülkeler arasında, nispeten yüksek bağışıklık oranı ve diğer ülkelere göre daha fazla aşı erişimine sahip Katar, Bahreyn ve Suudi Arabistan bulunuyor.

***

Fransa’da Anayasa Konseyinin onaylamasıyla 9 Ağustos’ta yürürlüğe giren Covid-19 yasasının getirdiği kısıtlamalara ve aşı zorunluluğuna karşı çıkan yüz binlerce kişi, protesto gösterilerini 5 haftadır sürdürüyor.

***

Bilim insanları, aşının etkisiz kalabileceği varyantların gerçekçi bir olasılık olduğunu söylerken, böyle bir durumun salgınla mücadeleyi bir yıl veya daha uzun süre uzatabileceğine dair uyarılarda bulundu. İngiltere’de uzmanlar, mevcut aşıların etki edemediği olası yeni tip Koronavirüs (Covid-19) varyantı ile başa çıkmak amacıyla acil durum planları yapılması için bakanlara baskı yapıyor.

***

Covid-19 vakalarının küresel yükseliş eğilimi sürüyor. Farklı coğrafyalarda pandemi sık görülmeye, sık öldürmeye ve yaşamı altüst etmeye devam ediyor. Toplam vaka sayısı 208 milyona yaklaşırken Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 4 milyon 374 bini aştı. Aktif hasta sayısı yükselmeye devam ederek, 17 milyon 170 bin civarına ulaştı. Bu artış bulaş tehdidi oldukça büyük olduğunun göstergesi.

Küresel düzeyde son 24 saatte 469 bin 864 kişiye Covid-19 tanısı konurken 8 bin 148 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Pandemi yeniden tüm küreye yayıldı. Hafta sonu bildirim, tanı testleri ve sağlık hizmetlerine erişim sorunları nedeniyle daha düşük bildirimlerle karşılaşıyoruz, yine günlük bildirimlerdeki ülke sıralamaları da bundan etkileniyor. Ülkelere göre yeni vaka sayısı şöyle: İran (36.7 bin), Hindistan (33.2 bin), ABD (30.9 bin), İngiltere (26.8 bin), Meksika (23.6 bin), Tayland (21.9 bin), Rusya (21.6 bin),  Fransa (21.2 bin), Endonezya (20.8 bin),  Malezya (20.5 bin), Japonya (20.1 bin), Türkiye (18.8 bin), Filipinler (14.7 bin), Brezilya (14 bin) ve Güney Afrika (10.1 bin). Haftanın ilerleyen günlerinde yeni vaka sayısının artacağını ve ülke sıralamasının değişeceğini biliyoruz.

***

Hollanda’da hükümet, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan fiziksel mesafe kuralını ve maske kullanımını eylül sonu itibarıyla tamamen kaldırmayı hedefliyor. Lise ve yüksek öğretimde tam zamanlı ve fiziksel mesafesiz eğitimin 30 Ağustos’tan itibaren deneneceği, sınıflarda ise en fazla 75 öğrencinin bulunabileceği aktarıldı. Başbakanı Mark

Rutte, uzmanların uygun görmesi halinde 1,5 metrelik sosyal mesafe kuralının 20 Eylül itibarıyla kaldırılabileceğini belirtti. Toplu taşıma dahil maske kullanımının da bu tarihte tamamen kaldırmasının hedeflendiğini kaydedildi.

***

Aile hekimlerinin mevcut iş yükünü artıran ve maaşlarından yüzde 10 kesinti yapılmasının önünü açan Sağlık Bakanlığı yönergesinde geri adım atıldı. Değişikliğe ilişkin bilgi veren Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Özlem Sezen, “Bizim şu anki hak edişlerimizi alabilmemiz için, kronik hasta takibini belli bir yüzde üzerinde yapmamız gerekiyordu. Yani maaşımızı alabilmemiz için elimizdeki işlerin üzerine, bizim için belirlenen bu yüzdenin üzerinde iş yapmamız gerekiyordu. Bu fazladan işi yapmamamız halinde, yüzde 10 maaş kesintisi oluyordu. Bizim mücadelemiz, eylem planımız, bakanlık ile yaptığımız görüşmeler sonucunda bu düzenlemede değişikliğe gidildi. Yüzde 10 kesinti kaldırıldı” dedi.

 

Not: Dünya ve Türkiye Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 08.00) alıyoruz.

 

 

 

 

 

 

İlginizi çekebilir