Pandemi Gündemi

HASUDER-Bulaşıcı Hastalıklar Çalışma Grubu’ndan Prof.Dr.Muzaffer Eskiocak Covid-19, Grip ve Anne Ölümleri’ne yönelik yaptığı değerlendirmede Covid-19’a bağlı anne ölümlerinindeki ciddi artışa dikkat çekti.  Açıklama şöyle:

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün bildirimine göre (Sağlık İstatistikleri Yıllığı 2020) Anne Ölüm Oranı Türkiye geneli için-COVID-19 kaynaklı anne ölümleri hariç- yüzbin canlı doğumda 13.1’dir. COVID-19 kaynaklı anne ölümleri eklendiğinde anne ölüm oranı yüzbin canlı doğumda 9.9’a çıkıyormuş. Yani 2020’de gerçekleşen 3 anne ölümünden 1’inin nedeni COVID-19!

Şekil 1. İBBS-1’e Göre Anne Ölüm Oranı (100.000 Canlı Doğumda), 2020

COVID-19 ölümleri aşı ile önlenebilir. Ancak yeterince aşı yapmıyoruz.

Şekil 2. İllere Göre Genel Nüfusta 2. Doz Aşılanma Oranındaki Değişim (30 Eylül 2022 itibarıyla son 6 aylık dönem)

Gebelik COVID-19’a karşı bir predispozisyon oluşturuyor.  Ancak gebelerin ne kadarını COVID-19’a karşı aşılayıp ölümcül etkiden koruduğumuzu bilmiyoruz.

Keza, Gebelik Gripe karşı bir predispozisyon oluşturuyor.  Ancak gebelerin ne kadarını Gripe karşı aşılayıp ölümcül etkiden koruduğumuzu bilmiyoruz.

Sağlık Bakanlığında, alanda çalışan meslektaşlarım, illerinde gerçekleşen anne ölümleri üzerinden gebelerin COVID-19 ve Gripe karşı aşılanmasını (Td aşılamasını da gözeterek) gözden geçirse, anne ölümlerini önlemek için çalışma ivmesini yükseltmeye mutlaka yararı olacaktır.

Aşıyla önlenebilir hastalıklardan önleyemediğimiz ölümlerin acısıyla!

Pandeminin Seyri

Pandemi 6. Dalgası pikini yaptı ve inişe geçti. Bu son dalgada Haziran 2022 itibari ile birçok yerde BA.4 ve BA.5 tarafından varyantı baskın hale geldi. Küresel düzeyde vaka sayısı ve ölümlerde azalma olsa da Asya, Güney Amerika ve Afrika kıtalarında vaka sayısında artış gözlendi.. Pandemi boyunca toplam vaka sayısı 640 milyon 573 binin üzerine çıkarken toplam ölüm sayısı ise 6 milyon 617 bine yaklaştı. Aktif hasta sayısı 13 milyon 710 bin civarında.

Son 24 saatte yeni vaka sayısı 198 binin üzerinde, Covid-19’a bağlı ise 820 kişi hayatını kaybetti. Yeni vaka sayısını yüksek olduğu ülkeler şu şekilde: Almanya (47 bin), Japonya (38 bin), Güney Kore (23 bin), Tayvan (17 bin) ve ABD (14 bin).

Hafta sonu bildirim sorunları (bildirim yapmama, yetersiz bildirim vb.), sağlık hizmetlerine erişim ve PCR testi yaptıramama gibi nedenlerle gerçek vaka ve ölüm sayısı saptanamıyor. Bu durum Pazartesi günlerine de yansıyor.

Not: Dünya Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 07.00-8.00) alıyoruz.

 

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…